Nahoru
Informace
Pro rodiče
Aktuality
Ze života školy
Kontakty
Zajímavé odkazy
Školní jídelna
Projekty

Aktuality

         

Pro aktualizaci obnovte stránku na svém prohlížeči 

Aktuality z minulých let

 

bullet

5. prosinec 2019
Přečtěte si, jaké poděkování přišlo z Domažlické nemocnice
video z adventního vystoupeni     Aktualita na webu Dom. nemocnice

 

bullet

4. prosinec 2019

Florbal - 4. místo v krajském kole mladších žáků v Rokycanech

Po těžkých zápasech ve skupině kluci vybojovali postup do semifinále.
V dalších bojích o medaile byla však konkurence příliš silná a náš tým tak obsadil hezké 4. místo. Blahopřejeme.

(p. uč. J. Láska)

 

bullet

3. prosinec 2019

V předvánočním čase dostali žáci 8. D úkol připravit si obleky inspirované periodickou soustavou prvků, pro znalé - PSP (nejlepší kamarádka každého chemika, bez ní se prostě neobejdeš). Jak se s úkolem poprali, můžete posoudit z přiložených fotografií. Do úkolu se zapojili všichni žáci ze třídy. Při hodině si potom vyzkoušeli výrobu polymerních látek (všem znalým - našim známým slizům). Při této výrobě se dá použít opravdu vše co máte doma v koupelně - od šampónů, holících pěn, tělových mlék až po prací gely. Jen jsme museli dokoupit lepidlo PVA.
Hodinu jsme si všichni užili a já jim děkuji za skvělou spolupráci. 

(pí učč. G. Milsimerová)

 

bullet

28. listopad 2019

Náš Vánoční jarmark ve fotografii a s videem
Ve čtvrtek 28. 11. od 8.00 do 15.00h nebylo často ve vstupní hale naší školy k hnutí.
Kdo chtěl projít třeba jen na oběd, musel si cestu probojovat. Ovšem v krásné, předvánoční atmosféře.

 

Florbalový listopad

bullet

27. listopad 2019

Dvakrát "kraj"
Dnes 27. 11. 2019 se konalo okresní finále ve florbale v kategoriích III. a IV. chlapců. Naše škola měla zastoupení v obou kategoriích a cílem našich týmů bylo obhájit vítězství z předchozích let.
V kategorii mladších jsme po dvou vítězstvích v posledním zápase bojovali o první postupové místo. Po rychlém začátku jsme pro svojí neaktivitu prohrávali 2:0. V polovině zápasu jsme změnili taktiku a nabudili se při timeoutu. Ve dvou minutách jsme vyrovnali a všichni už se připravovali na samostatné nájezdy. Náš rozjetý tým nechtěl aby zápas došel k loterii nájezdů, proto dvě vteřiny před koncem trefil Šimon Račinský, nová posila týmu, zlatou ránu. Po výhře 3:2 jsme se radovali z postupu do krajského kola.
Ve starší kategorii náš tým nastoupil v lehce pozměněné sestavě. Kluci po prvním nevýrazném výkonu a následnému vítězství na nájezdy dvakrát s přehledem zvítězili. Postup do krajského kola si chlapci svými výkony určitě zasloužili.
Děkujeme všem sportovcům za výborné výkony a pořadateli Jiřímu Láskovi za hladký průběh turnaje. 

(p. uč. T, Kubal a M. Frček)

 

bullet

13. listopad 2019

Dnes 13. 11. 2019 se konalo v Městské sportovní hale v Domažlicích okrskové kolo ve florbale mladších žáků.
Naše škola poprvé v historii postavila dva týmy. Úspěšnější byl tým “A”, který potvrdil roli favorita a turnajem prošel velmi hladce bez obdržené branky. Do okresního finále s námi postoupilo družstvo ze ZŠ Kdyně.
Turnaj byl výborně zorganizován a atmosféru pozvedly i jiné třídy naší školy, které dorazily "zafandit".

 

(p. uč. M. Frček)

 

 

bullet

7. listopad 2019

Dne 7. 11. 2019 se mladší děvčata (6- 7. třída) účastnila okresního kola ve florbalu. Systém hry nám umožnil sehrát 4 zápasy se všemi družstvy. Děvčata hrála výborně, podařilo se nám suverénně zvítězit bez jediné prohry.  Všem děkujeme za velké nasazení a pěknou hru. Gratulujeme všem hráčkám za krásné 1. místo. Tím si družstvo zajistilo postup do krajského kola, které se uskuteční v Rokycanech.           

 

(pí uč. B. Váchalová)

 

bullet

26. listopad 2019

Výsledek obrázku pro techmania plzeň

Osmé ročníky navštívily plzeňské science center Techmania. V tomto experimentálním centru měli žáci za úkol vyplnit pracovní listy, ale nejprve museli načerpat potřebné vědomosti. Všichni tak poznali, že osobní vztah k vědě a technice lze rozvíjet i zábavnou formou. 
 

(p. uč. M. Halíková, D. Vlčková, J. Konopová a J. Láska)

 

bullet

26. listopad 2019 - (super cenné zkušenosti našich chlapců)

8. - 9. 11. jsme se zúčastnili 9. juniorské vědecké konference. Akce se konala v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Začala 8. 11. v 10:00 a skončila 9. 11. v 15:00 vyhlášením vítězů. Přestože jsme se neumístili, byla tato akce cennou zkušeností. Poznali jsme nové přátele, dozvěděli se spoustu nových informací a hlavně jsme si zkusili prezentovat před odbornou porotou. Slyšeli jsme spoustu zajímavých prezentací, ale zaujala mě ta o kritickém myšlení. Prezentace popisovala, jak funguje mozek a jak myšlení ovlivňuje stres a další okolnosti. 
Já s Jakubem Toupalem jsme si připravili prezentaci o problematice spalniček a Václav Schweiner s Jakubem Pavlíkem si připravili prezentaci o globálním oteplování. Rád bych poděkoval pí uč. Milsimerové za organizaci tohoto naučného výletu.

(Štěpán Šamberger 9.D)

 

bullet

26. listopad 2019

Hodina přírodopisu v 6. ročníku
Žáci si na hodinu měli přinést vyrobenou buňku rostlinou či živočišnou. Mohli ji nakreslit či vymodelovat. Nejoriginálnější rostlinnou buňku přinesl Prokop Mach ze 6. D. Jak se mu povedlo poprat se s úkolem, můžete posoudit z přiložených fotografií.

 

bullet

22. listopad 2019

Ani letos na naši školu Úřad práce v Chamu nezapomněl a připravil na středu 20. 11. pro žáky exkurzi ve střední škole v Kolpingbildungswerk v Chamu. Kromě prohlídky a seznámení se systémem vzdělávání v SRN si někteří naši deváťáci mohli prakticky vyzkoušet obory kadeřník a číšník, ke kterým vždy v úvodu zazněly teoretické informace o studiu a možnostech uplatnění. Děkujeme německé straně a  Mgr. V. Němcové za realizaci projektu, žákům za projevený zájem, kdy si mohli ověřit své znalosti z němčiny a praktické dovednosti. 

(pí uč. D. Vlčková a D. Vančurová)

 

bullet

21. listopad 2019


 

 

Středa 20. 11. byla pro některé žáky a žákyně našich 9. ročníků  dnem exkurze na Letiště Václava Havla v Praze.

Jako první jsme navštívili řídicí věž, která je skutečným srdcem celého letiště a kde pracují operátoři leteckého provozu. Vybavení jejich pracovišť a neskutečně zodpovědnou práci nám představil velmi poutavě na slovo vzatý odborník pan Dvořák. Zajímavá byla i ukázka leteckých záběrů letiště od roku 1930 až do současnosti.
Jako druhé v pořadí jsme měli v plánu výcvikové centrum letiště. Zde jsme si vyzkoušeli některé simulátory a zkusili i otevírání nouzových dveří nebo seskok po záchranné skluzavce. Některé žáky ukázka vedla k zamyšlení nad svojí budoucností. Pár z nich po skončení ukázek tvrdilo, že přemýšlí o kariéře letušky či pilota.
Posledním bodem byla vyhlídková jízda po ranvejích letiště a veškerých složkách, jako jsou hasiči, ornitologové, policie a techničtí inženýři. Měli jsme štěstí  vidět i krále nebes, největší dopravní letadlo na světě AIRBUS A380. 

Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným za bezproblémový průběh celého dne a také všem přednášejícím, kteří se zapálením odpovídali na naše zvídavé dotazy. 
Největší „díky“ ovšem patří pořadatelce celé akce kolegyni Haně Jindřichové.

(p. uč. Michal Frček)

 

bullet

18. listopad 2019
 

Kouzelník ve ŠD
Po roce opět navštívil školní družinu kouzelník Reno. V novém představení předvedl kouzelnické triky s takovou zručností, že zůstaly po provedení pro nás nadále tajemstvím. Představení se dětem i paním vychovatelkám líbilo a vykouzlilo úsměv na jejich tvářích. 

 

                                                                                              (vychovatelky ŠD)

 

bullet

18. listopad 2019

V pátek 15. listopadu se uskutečnil Den otevřených dveří SOU v Domažlicích, který si nenechaly ujít ani děti ze školní družiny. Navštívili jsme kadeřnický a kosmetický salon, barmanský bar, kde pro děti byl připravený nealko nápoj a také jsme shlédli vystoupení studentů.
Nakonec děti odcházely spokojené s úsměvem na tvářích a s darovaným balonkem s logem SOU.

  (vychovatelky ŠD)

 

bullet

18. listopad 2019

Od středy 13. 11. do pátku 15. 11. se naši „kadeti“ (8. a 9. ročník) také zúčastnili
soutěže Bobřík informatiky.
I v této kategorii dosáhli velmi dobrých výsledků.
Všem zúčastněným děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.
p. uč. M. Frček)
 
 1. Daniel Vondraš (160 bodů)
 2. Klára Dufková (156 bodů)
 3. Dagmar Jelínková (153 bodů)

 

bullet

13. listopad 2019

U příležitosti třídních schůzek rodiče rády uvítaly i pracovnice školní jídelny.
 Již od 15.00 byla připravena ochutnávka.

 

bullet

11. listopad 2019

 

Od pondělí 4. 11. 2019 probíhala soutěž "Bobřík informatiky", které se zúčastnila i naše škola v nejnižších kategoriích MINI a BENJAMIN. Soutěž byla zaměřena především na informatické myšlení. Našim žákům a žákyním se dařilo velmi dobře a téměř polovina se stala úspěšnými řešiteli, kteří získali více jak 120 bodů. Naši nejlepší řešitelé:

Kategorie MINI (5. ročník)

 1. Apolena Vondrašová (180 bodů)

 2. Denisa Procházková (177 bodů)

 3. Matyáš Havlovic (164 bodů)
   

 

Kategorie BENJAMIN (6. a 7. ročník)

 1. Viktorie Dufková (162 bodů)

 2. Adam Wachtl (136 bodů)

 3. Tereza Schirová (132 bodů)
   

Informatické myšlení - pro naše zvídavé žáky
Závěrem děkuji všem kolegům a kolegyním za pomoc při realizaci soutěže v takové počtu účastníků.   Michal Frček

 

bullet

10. listopad 2019 (viz archiv Aktualit ve spodní části)

V listopadu 2019 skončilo měření návštěvnosti našich webových stránek, které začalo v listopadu 2013, tedy  před 6 roky.
Za 6 let (včetně prázdnin) navštívilo naše Aktuality  305 000 zájemců. To jest cca 140 denně.
Moc nás těší, že o dění v naší škole je takový zájem.
P.S. Je třeba na vysvětlenou dodat, že z každého PC byl počítán pouze jeden přístup denně, stejně jako z naší celé školy (ta má jednu IP adresu).

 

bullet

10. listopad 2019 - připomenutí


12. listopadu Vás srdečně zveme na schůzky s učiteli Vašich dětí. Přijďte a neostýchejte se zeptat, sdělit si vzájemně informace o dětech a domluvit se na způsobu, jak případně vše zlepšit.(1.st. dle domluvy s tř. uč., 2.st. v 16.30h)
U příležitosti třídních schůzek Vás rády uvítají i pracovnice školní jídelny.
 Již od 15.00 bude připravena ochutnávka.

 

bullet

8. listopad 2019

 

  Vážení rodiče a žáci 5.,6. a 8 ročníků,
rádi bychom Vás informovali, že Váš syn/dcera má možnost v předpokládaném termínu od 2. do 10. 10. 2020 se zúčastnit již po páté v rámci regionálního projektu "Za vzděláním společně" , poznávacího zájezdu do Skotska. Kromě naší školy se tohoto zájezdu účastní i žáci ZŠ Msgre B. Staška a ZŠ Staňkov, nicméně žáci naší školy budou doprovázeni našimi učiteli. Ubytování je bohužel tentokrát v hotelu oproti loňskému roku, kdy se spalo v rodinách. Doprava je autobusem (80 osob) a 1 noc na trajektu v kajutách. Z tohoto důvodu došlo navýšení ceny tohoto zájezdu na částku 12.990,-Kč.
Přihlášky a předběžný harmonogram již v daných ročnících žáci obdrželi, nebo jsou zde ke stažení. V případě zájmu zašlete vyplněné závazné přihlášky a zálohu 2000,- prostřednictvím Vašeho dítěte nejpozději do 18. 11. 2019 p. uč. Vlčkové (kabinet jazyků), nebo p. uč. Jindřichové (3.A). Kritérium pro výběr přihlášených uchazečů bude dobrá znalost anglického jazyka v daném ročníku, soběstačnost a především chování.

 

bullet

6. listopad 2019
Informace pro vycházející žáky a jejich rodiče
 

bullet

6. listopad 2019

Přestože zůstala naše škola v době odbory vyhlášené celostátní stávky dne 6. 11. 2019 otevřená, řada pedagogů stávku podpořila. Hlavním důvodem nespokojenosti nejsou jen platy učitelů a nesplnění navýšení 15% do tarifů na rok 2020, ale i současné nastavení inkluzívního vzdělávání, nenavýšení platových stupňů pro služebně starší pedagogy, také finanční prostředky na modernizaci učeben a pomůcek pro žáky.
                                                                                                                                                    Základní odborová organizace

 

bullet

5. listopad 2019

Upozornění pro rodiče
Ve středu 6. 11. bude naše škola (včetně ŠD a ŠJ) v provozu beze změn.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              (řed. šk. Ivan Rybár)

 

bullet

4. listopad 2019

Divadlo ve ŠD
Po prázdninách se mohly děti ze školní družiny těšit na návštěvu plzeňského divadla Řimbaba, které bylo u nás poprvé. Jejich Vodnická pohádka všechny děti vtáhla do děje, při kterém se zasmály i protáhly svá těla.
+1x

  (vychovatelky ŠD)

 

bullet

4. listopad 2019

Halloweenská diskotéka
Svátek Halloween oslavily děti ze školní družiny diskotékou. Nechyběly masky čarodějnic, kostlivců, upírů, dýní, netopýrů, pavouků, které správnou „párty“ naplno rozjely.

+1x

(vychovatelky ŠD)

 

bullet

4. listopad 2019

Halloweenské odpoledne
V pátek 1. 11. proběhlo ve školní družině halloweenské odpoledne. Děti z prvního oddělení si přinesly krásné masky a kostýmy a tak se potkali kostlivci, duchové, upíři, čarodějnice i další strašidelné bytosti. Po obědě si tato strašidýlka odpočinula, pohrála ve třídě a pak se přesunula do tělocvičny, kde si na diskotéce zatančila a zazpívala. Děti si odpoledne užily a už se těší na další podobné.

     (pí vych. J. Macnerová)

 

bullet

4. listopad 2019

Den informačních center
Den informačních center se rozhodly podpořit i děti ze školní družiny, a to návštěvou pivovaru. Zde pro ně byl připraven program, prohlídka a tvořivá dílnička. I když nedošlo na ochutnávku piva, všem se návštěva pivovaru líbila. Chtěly bychom poděkovat paní Janě Jankovcové za pěkné strávené odpoledne.

 (vychovatelky ŠD)

 

bullet

3. listopad 2019


12. listopadu Vás srdečně zveme na schůzky s učiteli Vašich dětí. Přijďte a neostýchejte se zeptat, sdělit si vzájemně informace o dětech a domluvit se na způsobu, jak případně vše zlepšit.(1.st. dle domluvy s tř. uč., 2.st. v 16.30h)
U příležitosti třídních schůzek Vás rády uvítají i pracovnice školní jídelny.
 Již od 15.00 bude připravena ochutnávka.

 

bullet

25. říjen 2019

Lyžařský výcvikový kurz 2020 v Krkonoších!
Aktualita pro žáky 7. ročníku

 

bullet

23. říjen 2019

Technika má zlaté dno
Své dovednosti a šikovnost dokázali dva naši žáci Hai Yen Nguyen Thi a Martin Černý, oba z 9. A, kteří se vydali na krajské kolo této soutěže do Plzně. Naší dvojici doplnili ještě dva středoškoláci z GJŠB a tento tým musel během čtyř hodin sestavit funkční třídící stroj. K dispozici měli stavebnici Merkur, Arduino a Boffin. Velmi dobře spolupracovali a obsadili krásné šesté místo. 

Stránky pořadatele:    http://plzensky-kraj.cz/cs/kategorie/technika-ma-zlate-dno

(p. uč. J. L. Láska)

 

bullet

22. říjen 2019

Land art – umění v přírodě

Při tomto druhu tvorby hraje roli výběr vhodné lokality, použití různorodých přírodních materiálů, samotný proces tvoření i výsledné působení celku na diváka.

Hanův park je v této roční době perfektním místem, kde se nechat inspirovat měnící se přírodou a ztvárnit zadané téma loučení se s podzimem vlastním způsobem.
Žáci 6. A
takto pracovali v malých skupinkách při hodině VV.

Můžete se podívat na práci jednotlivých skupin...

 (pí uč. J. Mrkosová)

 

bullet

22. říjen 2019

Naše škola je pilotním testerem v elektronickém objednávání obědů!

Míříme k elektronizaci a zjednodušení objednávek obědů v naší školní jídelně. Naše škola se domluvila na spolupráci s firmou VIS a zapojila se do testování nového objednávkového systému stravy naší jídelny. Mentorem tohoto testování je paní Olga Šambergerová (účetní naší ŠJ), která moderním technologiím fandí.

Olga Šambergerová dodává: “Nový systém nám zajišťuje bezchybnou funkčnost a také zjednodušení systému objednávek. Není pro nás jednoduché, když každou změnu objednávky nám klienti volají telefonicky”.

Pro efektivní a jednoduché objednávky doporučujeme mobilní aplikace pro Android a iOS. Přihlašovací údaje poskytuje a registraci provádí právě paní Šambergerová.
Aplikace jsou zcela zdarma.
 

Odkaz na stažení Android:
Pro SmartPhony: Google Playaplikace strava.cz

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stravacz.stravacz&hl=cs

Odkaz na stažení iOS:

https://apps.apple.com/cz/app/strava-cz/id1433795141?l=cs

 

bullet

21. říjen 2019

Podzim všemi smysly
Vzácné stromy, třeba z Ameriky nebo Japonska, jsme obdivovali v domažlickém arboretu. Šustivé listy pod nohama, lesní vůně,
šišky, kaštany, …… něco jsme si nasbírali i jako podzimní dekoraci domů. Všichni jsme také ochutnali jedlé kaštany,
i když úroda byla letos trochu menší a k plodům jsme se museli dostat přes pichlavé slupky kaštanů.
A nejdůležitější nakonec? Hodnocení dětí: "Mega procházka".

(pí vych. ŠD)

 

bullet

18. říjen 2019

V pondělí 14. října se žáci 9. tříd vydali do Prahy, kde si prohlédli areál Pražského hradu - navštívili Starý královský palác, Zlatou uličku a vyslechli výklad průvodkyně v katedrále sv. Víta. Přes Karlův most potom přešli na Staré Město. Aby se občerstvili a odpočinuli si, nabídlo jim odpoledne služby Palladium. Cílem exkurze do Prahy bylo zhlédnutí večerního představení hry Maryša v Národním divadle. Zážitky z celého dne určitě umocnilo i slunečné počasí a slušné chování všech žáků.
 

(pí uč. D. Vančurová)

 

bullet

14. říjen 2019

A 11. října v brzkých ranních hodinách se naši "Angličané" ze 4. podzimního poznávacího zájezdu šťastně vrátili.

Hodnocení: Během pobytu jsme byli všichni ubytováni v hostitelských rodinách v Northamptonu, odkud jsme vyjížděli každé ráno na výlety. Navštívili jsme slavné a známé univerzity v Cambridge, Oxfordu a Nottinghamu, obdivovali starobylé hrady Warwick a Dover, které jsme si mohli prolézt od temných sklepení přes nádherné sály až po věže s krásnými výhledy. Velmi na nás zapůsobily katedrály v Coventry (její osud i osud celého města se váže k 2. sv. válce) a v Canterbury, kde sídlí nejvyšší představitel anglikánské církve. Průvodce p. Jiří Ježek připravil pro žáky pracovní listy, které postupně doplňovali podle získaných informací v rodinách, při výkladech nebo z rozhovorů se zahraničními studenty na univerzitě v Nottinghamu. Samozřejmě jsme se prošli před odjezdem po doverských útesech při západu slunce a pak už přepluli nočním trajektem kanál La Manche zpět do Francie. Naše poslední zastávka patřila holandskému Amsterdamu, kde jsme byli na náměstí Dam, viděli Královský palác, dům a pomník Anny Frankové a obdivovali obrazy v Rijks Museu, hlavně Rembrandtovu Noční hlídku.

Doufáme, že se všem zúčastněným program zájezdu líbil, za což děkujeme panu Jiřímu Ježkovi (hlavně, když vyšetřil pro žáky čas na nákupy v oblíbeném obchodním centru Primark) a cestovní kanceláři Poznání.

My vyučující děkujeme všem za dochvilnost, slušné chování v rodinách, během návštěv objektů i při přednášce na univerzitě v Nottinghamu a následné besedě, které proběhly v anglickém jazyce.

Jen z některých slovíček používaných během celého týdne (a nebyla anglická) nás bolely uši!

 (pí uč. H. Jindřichová, E. Svachoučková a V. Urbanová)

 

 

Starší události v archivu

( (foto)   (slideshow)  (video) (audio) )

 

ARCHIV AKTUALIT

1999/00 2003/04

2011/12 2012/13
2000/01 2004/05  

   2013/14

2014/15
2001/02 2005/06 2015/16 2016/17
2002/03 2006/07 2017/18 2018/19
2007/08 2008/09  

   2019/20

 
2009/10 2010/11