Archiv aktualit 2013-2014
 

bullet

30. červen 2014

27. 6. skončil školní rok 2013-14 slavnostním předáním vysvědčení. Jak je na naší škole zvykem, předchozí dny v tomto týdnu byly ve znamení sportu, filmových představení a hlavně závěrečných shromáždění žáků jednotlivých stupňů. Na nich byli jednak odměněni ti nejlepší, jednotlivé třídy vystoupily se svým programem a někteří se také loučili - ve středu v kině Čakan žáci 5. tříd (kteří odcházejí buď na 2. stupeň nebo na gymnázium) a ve čtvrtek v MKS žáci 9. ročníků. Všem odcházejícím přejeme hodně štěstí a úspěšné studium na středních školách.
Sportovní den 6. roč. v bazénu    Slavnostní závěr roku v MKS - 2. stupeň

 

bullet

26. červen 2014

Sportovní den prvních tříd proběhl letos poprvé na školním hřišti. Děti všech pěti tříd se postupně střídaly na 5 stanovištích. Házely míčkem, skákaly do písku, běhaly 50 m, malovaly na asfaltu a soutěžily v družstvech. Nakonec je čekal vytrvalostní běh, chlapci běželi 3 a děvčata 2 kola kolem celého hřiště. Celé dopoledne si děti navzájem fandily a opravdu si sportovní den užily. Už se ale těší do 2. třídy, kdy změří své síly na velkém stadionu. 

(p. uč. V. Urbanová)

 

bullet

26. červen 2014

V úterý 25. června se skupinka žáků z 9. tříd sešla u paní Schleissové v penzionu, aby jim vyprávěla o osudech svých dvou spolužaček ze zahradnické školy, Evy Zelené (roz. Reichové) a Marie Vítovcové (roz. Spitzové). Setkání předcházela četba těchto žáků z knihy Věry Vlčkové Doufám, dokud dýchám. Ti pak prostřednictvím mluvních cvičení seznámili své spolužáky ve třídě s životy těchto žen poznamenanými událostmi 2. sv. války.
Dojmy z návštěvy:
J. Polívka, žák 9. B: „Celý příběh byl pro mě velkou kombinací pocitů. Neustále se střídaly. Chvílemi to bylo dojetí, rozzlobenost i smutek.“
P. Braun, žák 9. B: „Udivilo mě, že paní Spitzová dokázala přijít až z Osvětimi do Čech.“
Vyprávění bylo poučné, atmosféra velmi srdečná. Paní Schleissové žáci na závěr poděkovali květinou. 

(p. uč. D. Vančurová)

 

bullet

26. červen 2014

Spaní ve školní družině
Závěr školního roku jsme se Slůňaty a rodiči oslavili společným večerem plným soutěží. Vzájemné poměřování sil v rychlostních či dovednostních disciplínách provázelo povzbuzování skalních fanoušků z řad prarodičů či sourozenců. O první místo bojovalo družstvo v modré s družstvem ve žluté barvě. Nakonec po zlatu sáhly „Žloutenky“, ale spokojeni s výkonem byli úplně všichni. Hlad jsme zahnali opečeným vuřtem, žízeň uhasili domácí malinovkou, a pak jsme si ustlali na žíněnkách v judistické tělocvičně. Pevně doufám, že všechny sny, co se Slůňatům po perném večeru zdály, se jim v příštím školním roce splní. 

(p. vych. P. Rybárová)

 

bullet

25. červen 2014

Sportovní den žáků 1. stupně
Již tradičně měří v posledním týdnu školního roku své síly žáci prvního stupně. Letos bylo počasí perfektní, a tak se děti nadšeně pustily do soutěžení v hodu kriketovým míčkem, běhu na 50 m, skoku do dálky a přespolním běhu. Paní učitelky se za celé dopoledne ani nezastavily, protože musely změřit více než 2 000 sportovních výkonů. Však si už při tom také vyhlížely nástupce těch úspěšných sportovců, kteří odcházejí na druhý stupeň. 

 

bullet

23. červen 2014

Návštěva domažlického kostela
Tradiční tečkou za uplynulým školním rokem ve školní družině byla návštěva domažlického kostela Narození Panny Marie. Všechny nás pohltila atmosféra tohoto svatého místa, kterou ještě umocnil zvuk varhan. Pan farář rozvoněl kostel kadidlem, ukázal všem ornáty, včetně nejnovějšího – růžového, a pověděl nám mnoho zajímavých informací. 

 

bullet

23. červen 2014

Od úterý 24. 6. (16 h) do středy 25. 6. (12 h) si mohou žáci, respektive jejich zákonní zástupci, budoucích 8. ročníků (šk. rok 2014/2015)  elektronicky volit hodinový, volitelný, předmět v sekci "Pro rodiče". Informace o zaměření a obsahu volitelných předmětů najdete ZDE.

 

bullet

23. červen 2014

V sekci "Pro rodiče" je umístěn pro žáky 7., 8. a 9. tříd odkaz na internetovou volbu stanovišť na sportovní den.
Odkaz bude aktivní v pondělí 23. 6. 2014 od 18 do 23 hod.

 

bullet

21. červen 2014

SUPERSTAR
V pátek 20. 6. se uskutečnila na prvním stupni naší školy pěvecká soutěž SUPERSTAR 2014. Soutěžili v ní žáci od 2. po 5. třídy. Z každé třídy byli vybráni 2 žáci na sólový zpěv a 1 skupina. Ve finále vystoupilo proti sobě v ročníku tedy až 8 sólistů a 4 skupiny. Ve 2. třídách zvítězila Markétka Jurníková s písní „Ha ty svatyj Vavřenečku“ a ve skupinách zvítězila pěvecká skupina s názvem „Čárls“, která zazpívala písničku „Bob a Bobek“. Ze 3. tříd Lucka Kinzlerová, která doprovázela svůj zpěv hrou na kytaru a ve skupinách zvítězila skupina „Čtyři ovce“ s písní „Dú Valaši dú“. Ve 4. třídách vyhrála Lucka Becková s písní „Cesta“ a ve skupinách „Five stars“ s muzikálovou písní „Pátá“. V 5. třídách přesvědčila porotu o svých kvalitách Klárka Kaiserová, která se sama doprovázela na klavír, ve skupinách zvítězilo duo Kristýna Sokolová a Silvie Lichtenbergová. Tato dvě děvčata nás také celou soutěží provázela. Děkujeme všem účinkujícím a doufáme, že jste si všichni dopoledne pěkně užili.

 

bullet

21. červen 2014

  Do aktuality ze 14. června (SEDMÉ MÍSTO NA ......) byly přidány slíbené fotografie.
(i zde si můžete kliknout na foto)
Ještě jednou gratulujeme!!

 

bullet

20. červen 2014

V sekci "Pro rodiče" najdou žáci budoucích 9. ročníků odkaz na internetovou volbu volitelných předmětů pro školní rok 2014/2015.
Odkaz bude aktivní od 20.6.2014 od 16.00 hod. do 21.6.2014 do 23.00 hod.

 

bullet

16. červen 2014

"Trochu opožděná aktualita"
4. června se na stadionu gymnázia v Domažlicích opět konala atletická liga nejmladšího žactva . Družstva škol celého okresu závodila v běhu na 60 m, skoku do dálky, hodu raketkou, běhu na 500/600 m a skoku vysokém. Naše děti obsadily všechny disciplíny, kromě skoku do výšky. Tradičně pro nás nejsilnější disciplínou byla „šedesátka“ a skok do dálky, kde jsme získali druhá a třetí místa. 

(p. uč. M. Veitová a R. Špalková)

 

bullet

14. červen 2014

SEDMÉ MÍSTO NA REPUBLIKOVÉM FINÁLE ŠTAFETOVÉHO POHÁRU
Družstvo složené z "třeťáků a páťáků" naší školy se ve středu vydalo do Kolína, kam se probojovalo na finále Štafetového poháru. V Kolíně se sešlo 14 vítězů z krajských kol a domácí pořadatelská škola.
Naše smíšené družstvo osmi kluků a osmi dívek bylo tabulkově dle časů na průběžném sedmém místě v republice. Cíl tedy mělo jasný, skončit v první polovině startovního pole.
Po dvou štafetách na 8 x 100m se naši závodníci drželi na konci první desítky startujících. O konečném pořadí však rozhodla dlouhá štafeta na 8 x 200m, kde dosáhli výborného času a posunuli se  na konečné 7. místo!!! V nabité konkurenci to je vynikající úspěch, podpořený i kvalitním časem, který si naši žáci oproti krajskému finále vylepšili o osmnáct sekund! 

(p. uč. R. Špalková, M. Veitová)

 

bullet

12. červen 2014

Atletický čtyřboj
Dne 11. 6. se konal poslední závod tohoto roku, atletický čtyřboj ml. žáků a žákyň. Mladší žákyně (A. Veselá, M. Jahnová, M. Šotová, K. Pekhartová a K. Krejčová) s přehledem o 800 bodů zvítězily, družstvo mladších žáků (J. Beneš, P. Hradecký, L. Reininger, Z. Kopečný a P. Holar) skončilo na medailovém 3. místě. Všem moc gratulujeme.

(p. uč. I. Hašková)

 

 

bullet

6. červen 2014

Slůňata ve vodě
Sloni a voda k sobě neodmyslitelně patří, což potvrdila Slůňata v domažlickém plaveckém bazénu. Kromě živých mostů a skoků do vody nesměla chybět ani vodní bitka, která skončila nerozhodně, byť holky bojovaly velmi takticky a od vítězství je dělil pouhý kousíček. Cestou zpět se nám všem únavou pletly nohy, byli jsme vyčerpaní, ale šťastní. 
 

(p. vych. P. Rybárová)

 

bullet

6. červen 2014

 

Důležité upozornění pro všechny strávníky a rodiče žáků.
Vzhledem ke změně bankovního účtu školy je nutné navštívit svoji banku a změnit souhlas k inkasu stravného, nyní na účet 245741587/0300. Děkujeme za pochopení. Více informací pro nové strávníky ZDE.

 

bullet

5. červen 2014

Dětský den u Slůňat a Námořníků
Den dětí oslavila oddělení Slůňat a Námořníků vzájemným soutěžením. Zprvu se zdálo, že Slůňata mají první místo v kapse díky své hbitosti, ale v závěru ostřílení Námořníci nasadili do hry celé srdce a skóre vyrovnali. V rozhodující bitvě všichni sáhli do svých rezerv a bojovali s vervou sobě vlastní. Těsným rozdílem nakonec na zlato dosáhla Slůňata a Námořníci jim sportovně k vítězství poblahopřáli. Všichni si slíbili, že budou v těchto přátelských utkáních pokračovat. 

(p. vych. P. Rybárová a J. Kůstková)

 

bullet

2. červen 2014

  Dětem k svátku
I když letos Den dětí připadl na neděli, kuchařky na naše děti nezapomněly. Hned v pondělí jim slavnostně prostřely a jako dezert přidaly nanuk. Navíc se rozhodly, že celý týden budou vařit samá "pohádková" jídla. Nevěříte? Tak se podívejte na jídelní lístek. 

 

bullet

2. červen 2014

Jídlo letem světem
V uplynulém týdnu (26. 5. - 30. 5.) se objevila na jídelníčku naší školní jídelny jídla různých evropských zemí. Bylo možné ochutnat italskou, francouzskou, slovenskou i ruskou kuchyni, českou zastupovalo jídlo z Chodska.
K jednotlivým kuchyním naše kuchařky připravily i malé výstavky. 

 

bullet

30. květen 2014

Žáci naší školy již po sedmnácté v Anglii
Jak už se stalo na naší škole tradicí, i letos se konal koncem května (18. - 24. 5.) zájezd žáků z 8. ročníků do Anglie. Jako každý rok jsme navštívili tradiční památky, mezi které patří Brighton, v Londýně jsme se prošli Hyde parkem k Buckinghamu, došli jsme na Trafalgarské náměstí, podívali se do Národní galerie, muzeí (Národní, Přírodovědecké, Madame Tussaud,..), na náměstí Picadilly, Tower, Tower Bridge, projeli jsme se na London Eye, pro sportovce jsme připravili i prohlídku fotbalového stadionu Chelsea s anglickým průvodcem.
Letos jsme i k tak nabitému programu přidali ještě něco nového. V přístavním městečku Dover jsme si vyšli na proslulé Doverské skály, odkud se nám naskytl nádherný výhled na celý přístav a v dálce bylo možné spatřit i Francii. Podívali jsme se také k Doverskému hradu. Od London Eye jsme absolvovali projížďku lodí po Temži až ke Greenwichi s anglicky hovořícím průvodcem, a tak jsme měli  možnost zhlédnout známé památky zase trochu jinak.
Jelikož neoslovujeme cestovní kanceláře, ale zajišťujeme si všechno sami (ubytování, stravování, průvodce), ráda bych poděkovala všem zúčastněným. Žákům, kolegům (Mgr. Olze Holoubkové, Mgr. Tomáši Kubalovi, Bc. Michalu Frčkovi), paní MUDr. Heleně Jiřincové s manželem a panu řidiči za to, že vše proběhlo bez komplikací. Vytvořili jsme společně skvělý tým, bez kterého by tento zájezd nemohl být uskutečněn. Mimochodem - děti byly letos perfektní!! (Program zájezdu)
    Velká fotogalerie

(p. uč. M. Kufnerová)

 

bullet

29. květen 2014

Dne 26. 5. se žáci devátých tříd vypravili na exkurzi do Techmanie a Planetária v Plzni. V planetáriu zhlédli film o hvězdné obloze nad Plzní a o vzniku života na Zemi. Prohlédli si expozici o vesmíru, energetice a člověku. Zábavné bylo skákat jako „kočka“, běžet o závod s kozou, předběhnout slepici. Někteří z nás překonali strach (někteří ho ani neměli) a vyzkoušeli si, jaké pocity kosmonauti zažijí při pobytu mimo pevnou zem. Chtěli byste vědět, jaké zařízení vyzkoušeli? Je to gyroskop. 

(Kateřina Krumlová, žákyně 9. A)

 

bullet

28. květen 2014

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 23. května zemřel bývalý učitel naší školy a náš dlouholetý kolega pan Václav Jung.

 

bullet

28. květen 2014

Ve středu 28. května přivítali naši páťáci, kteří se učí němčinu jako druhý cizí jazyk, 23 prvňáčků a druháků z naší partnerské školy ve Furth im Wald. Během dopoledne bylo naše město rázem bohatší o několik věží. Děti pracovaly v oddělení ŠD, ze které mohly věž vidět „naživo“. Ale jejich fantazie nezahálela, a tak vzniklo pět krásných originálů. . Po skupinové práci, při které si žáci procvičili nová slova týkající se historie i současnosti našeho města, jsme se všichni vydali prohlédnout si útroby domažlické věže a pokochat se pohledem na Domažlice a okolí. Dík patří vychovatelkám p. Macnerové a p. Kůstkové za přispění ke zdárnému průběhu tohoto dopoledne a Římskokatolické farnosti Domažlice za umožnění vstupu na věž dětem zdarma.

(p. uč. D. Vlčková)

 

bullet

28. květen 2014

Okresní kolo v hokejbalu
V úterý 27. 5. se naši "Krakeni" ze ZŠ K17 utkali se svými soky v 2. kole okresní skupiny C. Turnaj se konal v Domažlicích na víceúčelovém hřišti Šumava. Postupně se utkali se soupeři ze Kdyně, Blížejova, Poběžovic, Mrákova a Staňkova. Celkově nepoznali hořkost porážky a bod ztratili pouze při remíze 4:4 s největším rivalem ze Staňkova. Naši borci tedy celkově turnaj vyhráli a navázali tak na 3. místo ze Kdyně. Po konečném zúčtování obou turnajů naši hoši postupují do krajského kola, které se bude konat v Tachově v září příštího školního roku.
Všem klukům děkuji za svědomitý přístup a srdnatý boj.
Za Krakeny bojovali: Jan Bláha , Matěj Schrödl ze 6. B, Petr Jungman a Tomáš Souček ze 6. A, Darek Kastelic ze 7. B, Patrik Holar ze 7. A, Petr Šup, Štěpán Ludvík a Jakub Tykal, všichni 7. C.

   

(p. uč. T. Kubal)

 

 

bullet

28. květen 2014

BRONZOVÁ RADOST Z KRAJSKÉHO KOLA MC DONALD´S CUPU
Naši žáci 4. a 5. tříd se v úterý 27. 5., jako vítězové okresního kola, zúčastnili krajského finále fotbalového Mc Donald´s Cupu.
Po losování bylo naše družstvo nasazeno do skupiny B, kde se postupně utkalo s týmem Rokycan (těsná porážka 2:3), Třemošné (výhra 3:1) a Plané. Toto utkání nakonec rozhodovalo o postupujícím do boje o medaile. Náš tým již od počátku šel odhodlaně za svým cílem a asi v nejpovedenějším našem utkání turnaje rozdrtil soupeře v poměru 6:2.
Studená sprcha přišla v semifinále od obhájců titulu z 33.  Plzeň. Po vyrovnaném prvním poločase klukům došly síly a celkově z toho byl nakonec debakl 0:6. Nutno podotknout, že tým z 33. ZŠ převýšil svojí kvalitou všechny ostatní týmy, a tak tento výsledek byl jeden z nejlepších, který kdo s ním uhrál.
V napínavém boji o třetí místo se  Benešova Plzeň prokázalo naše družstvo větší odhodlání a touhu získat bronzové medaile. O našem vítězství  3:2 rozhodla nakonec poslední minuta.

   

(p. uč. Z. Šilhánek)

 

 

bullet

24. květen 2014

  Od ledna 2015 musí být součástí jídelního lístku i informace o alergenech obsažených v jídle. Naše školní jídelna bude tuto informaci zveřejňovat již od září 2014. Jídelní lístek bude dvoustránkový. Ten, kdo netrpí alergií na některé potraviny, si jednoduše vytiskne pouze 1. stránku.

 

bullet

22. květen 2014

Okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda
13. a 20. 5. proběhlo na naší škole okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Žáci měli za úkol v časovém limitu 60 min vyřešit 15 matematických úloh, za které mohli získat maximálně 15 bodů.
V kategorii Z5 se na 5. místě s 11 body umístil David Martinec, na 6.   10. místě Michal Fulín s 10 body a na 11. místě s 9 body Adéla Pavleová.
V kategorii Z6 se na 2. místě s 13 body umístila Dagmar Vlčková a na 4. - 5. místě s 12 body Jan Borovička.
V kategorii Z7 a Z8 žáci naší školy již úspěšní nebyli.
Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!

 

bullet

21. květen 2014

Čtyři medaile v okresním a úspěšná reprezentace v krajském finále Poháru rozhlasu
Během jednoho týdne se odehrálo okresní i krajské kolo Poháru rozhlasu v atletice. V okresním finále v Domažlicích naši reprezentanti zabodovali a získali 4 medaile. Nejúspěšnější bylo družstvo mladších žákyň, které si za 4845 bodů odneslo zlatý pohár pro vítěze. V dalších kategoriích chyběl vždy pověstný kousek od triumfu, a tak zbyla na starší žákyně, starší žáky i mladší žáky stříbrná medaile. 

V úterý 20. května se opět na domažlické Střelnici uskutečnilo krajské finále. Vzhledem k dobrým výkonům byli přizváni kromě vítězného týmu mladších žákyň i naše starší žákyně a mladší žáci.
Všechna družstva se neztratila ani v kraji. Nejlépe nakonec dopadli mladší žáci, kteří obsadili nepopulární bramborové místo i přes vylepšený bodový zisk oproti okresnímu finále. Dívky skončily shodně na pátém místě s přibližně stejným součtem bodů jako v okrese. 

VÝSLEDKY KRAJSKÉHO KOLA

(p. uč. Z. Šilhánek a O. Kalinová)

 

bullet

20. květen 2014

Kdo sleduje naše aktuality, tak ví, že před časem natáčela Česká televize reportáž z našeho školního chovatelského kroužku pro "Déčko". Podívejte se  na pořad Náš zvěřinec - Módní kolekce jaro, léto 2014 a uvidíte, jak to všechno dopadlo.
 

 

bullet

20. květen 2014

Geologická výprava
15. 5. se členové geologického kroužku v časných ranních hodinách vypravili do Prahy, aby se pokusili nalézt zkameněliny. S panem doktorem Libertinem z Národního muzea v Praze prošli několik lokalit. Na lokalitě Mušlovka a na Lobolitové stráni každý našel nějakou zkamenělinu z prvohor. Většinou nacházeli části lilijic, ramenonožců, graptolity a části trilobitů a měkkýšů. Poslední lokalitou, kterou navštívili,  byl vápencový lom stratotyp Na Požárech, kde mohli vidět hranici mezi jednotlivými obdobími – silurem a devonem. Ta byla určena výskytem graptolita Monograptus parultimus.

(J. Polívka, žák 9.B)

 

bullet

16. květen 2014

  9. 5. navštívili naši deváťáci Národní divadlo v Praze.
Nejprve se podívali do zákulisí divadla, které je pro běžné návštěvníky nepřístupné. Prohlídkou prováděl šikovný a milý pán, který jim taktéž ukázal základní stavební kámen dovezený od Domažlic. Poté měli čas projít se po Národní třídě. Mohli zajít do kavárny Slavie, kde hrála živá hudba a do lahůdkářství „u Paukerta“... Společně se podívali na památník věnovaný studentům 17. listopadu 1989. Následovalo večerní představení hry Williama Shakespeara ,,Zkrocení zlé ženy“. Všem se den velice líbil. Po cestě zpátky do autobusu byl krásně nasvícený Pražský hrad, Petřín a Karlův most.

(M. Westerdijk, žák 9.A)

 

bullet

14. květen 2014

Tradiční návštěva u domažlických hasičů
12. 5. jsme s dětmi ze ŠD navštívili domažlické hasiče. Nejprve jsme zhlédli poučný film o tom, jak se zachovat v různých krizových situacích, např. při požáru nebo autonehodě. Nejvíce se však dětem zalíbila ta část, kdy pejsek zavolal pomoc pro svoji paní, která díky nemoci přestala dýchat. Po naučném filmu jsme se přesunuli před garáže, kde už na nás čekal hasič Michal. Ten nám předvedl hasičská auta a rovněž ukázal vše, co má správný hasič mít při sobě a co a jak používá. Jeden z chlapců si sám zahrál na hasiče a vyzkoušel si oblek i s helmou, všechny však nejvíce zaujala prohlídka auta a jeho vybavení. Během měsíce května navštíví záchranný hasičský sbor děti ze všech oddělení naší školní družiny.

(p. vych. ŠD)

 

bullet

13. květen 2014

V úterý 20. května v 15.30 hod se uskuteční ve školní jídelně první schůzka rodičů našich budoucích prvňáčků s vedením školy. Rodiče zde získají všechny informace o výuce, stravování ve školní jídelně a školní družině.
 

 

bullet

12. květen 2014

Druhý květnový den využila naše škola k jarní vycházce.
Na žáky 6. ročníků čekala po roce opět různá stanoviště s praktickými úkoly, které si pro ně připravili učitelé zeměpisu. Šesťáci pracovali s turistickou mapou a buzolou, poznávali turistické i dopravní značky, „četli“ v jízdním řádu, orientovali se v plánku města a ošetřovali zraněné. Opět si s námi trochu „pohrálo“ počasí, ale i přesto jsme si to všichni užili a něco nového se naučili.

(p. uč. V. Thomayerová)

 

bullet

12. květen 2014

Vítězství v krajském kole 1. ročníku štafetového poháru pro žáky 1. stupně základních škol, který pořádá Český atletický svaz.
Ve středu 7. 5. jsme vyrazili na nové štafetové závody do Klatov. Byli jsme dost nervózní, protože nové disciplíny jsme nacvičovali jen jednou. Navíc od rána pršelo a my se mačkali se všemi účastníky pod malou tribunou. Naštěstí brzy přestalo a my se mohli plně koncentrovat na závody. Rozcvičili jsme se a postavili se na jednotlivá stanoviště. Před startem by se v nás krve nedořezal. PRÁSK!!! Běželo se 8 x 100m. Všechny předávky se perfektně vydařily, takže to běželo jako po másle. Mladší štafeta byla dokonce nejrychlejší ze všech 14ti! Starší byla třetí.
Aby bylo vítězství jisté, potřebovali jsme ještě uspět v poslední disciplíně 8 x 200m. Běželi větší společně s mladšími. Běžet 200m nejrychleji jak dokážete, je pěkně těžké, zvlášť když jste trochu unaveni z prvního závodu. Proto jsme měli opět obavy. Ale náš „DREAM TEAM“ prostě zatnul zuby a s přehledem vyhrál i tuto disciplínu!
Vítězství a pohár jsme si pořádně užili. Všichni jsme měli obrovskou radost, kterou nejde ani slovy popsat. Vyhráli jsme krásný pohár, medaile, trička a postup do celostátního kola v Kolíně. Už se těšíme, jak si to zase užijeme a pěkně si zazávodíme. Nejde totiž jen o výhru, ale hlavně o skvělé zážitky.

http://www.stafetovypohar.cz/aktuality/zs-domazlice-komenskeho-17-slavi-vitezstvi-v-plzenskem-kraji
   

 (p. uč. R. Špalková a M. Veitová)

 

bullet

12. květen 2014

  52 žáků naší školy se 6. a 7. května zúčastnilo zájezdu do rakouského Salzburgu. Prohlídku města jsme zahájili v zahradách u zámku Mirabell a poté se vydali k Haus der Natur, což je takové salzburské 3 v 1: "techmánie, planetárium i muzeum přírody".
Přes staré město salzburské, ve kterém se mj. nachází rodný dům W. A. Mozarta, jsme vystoupali k pevnosti Hohensalzburg, odkud je úžasný výhled na celé město a okolní siluetu Alp. Večer nás po prohlídce centra města a ochutnávce pravých "Mozartkugeln" ještě čekala prohlídka Hangáru 7 na letišti. Druhý den jsme si prohlédli zámek Hellbrunn. Jeho „vodní hrátky“ staré téměř 400 let jsou světově proslulou atrakcí. Po návštěvě městečka Berchtesgaden jsme se podívali do útrob jednoho z nejstarších solných dolů světa, svezli se po staré havířské skluzavce a projeli se na loďce po podzemním jezeru. Při plavbě lodí po jezeře Königsee jsme si na závěr zájezdu užili i deště. Přesto se všem výlet moc líbil a budeme mít na co vzpomínat.
   

(p. uč. Kalinová, Váchalová, Vlčková)

 

bullet

9. květen 2014

První pomoc ve školní družině
S blížícími se „velkými“ prázdninami jsme se s dětmi v družině věnovali úrazům, jejich prevenci a první pomoci. Děti se snažily správně rozpoznat jednotlivé úrazy, rozhodnout jak pomoci a „zavolat“ na linku 155 či 112. Nezastupitelnými pomocníky byli členové zdravotnického kroužku z 2. stupně, kteří dělali figuranty. Měli od paní Paulové z ČČK velmi autenticky namaskované popáleniny, zlomeniny, výrony a předstírali dokonce i bezvědomí. Věděli byste také, kolikrát musíte stlačit hrudní koš za minutu při masáži srdce?

(p. vych. ŠD)

 

bullet

8. květen 2014

  5. května, v den 69. výročí osvobození Domažlic, se výběr žáků z osmých a devátých ročníků zúčastnil divadelního představení „The Accidental Hero“.
Představení vypráví příběh podplukovníka americké armády Matta Konopa (na obrázku z Domažlic), jenž osvobozoval západní Čechy a našel zde své české kořeny. Je to „one man show“ v anglickém jazyce jeho vnuka Patricka Dewane, který dvacet let po dědečkově smrti objevil deníky plné válečných vzpomínek, fotografií i filmových záznamů. (video s překladem!)

 

bullet

8. květen 2014

  Státní svátek - 8. květen - Den vítězství  

   

  Zatímco 5. května 1945 osvobodila americká 3. armáda vedená generálem Pattonem Domažlice a posléze i Plzeň, 9. května vstoupila Rudá armáda pod vedením maršála Koněva do Prahy, kde již  5. května začalo tzv. Pražské povstání. 8. května si připomínáme konec 2. světové války v Evropě, den, kdy vstoupila v 23.01 hod. platnost kapitulace nacistického Německa, podepsaná o den dříve ve francouzské Remeši.

 

bullet

7. květen 2014

Jak si počínat při ošetření nejčastějších zranění, se kterými by se mohli setkat, si v pondělí 5. 5. vyzkoušeli žáci pátých tříd. Pod odborným dohledem starších žáků ze zdravotnického kroužku a paní Paulové, která figuranty namaskovala, mezi sebou ve skupinách soutěžili a snažili se nezískat trestné body. O tom, s jakým zaujetím pracovali, se můžete přesvědčit na fotografiích.

 

bullet

6. květen 2014

  29. 4. odpoledne žáci navštěvující biologicko – chemická praktika podnikli výlet do Záchranné stanice živočichů v Plzni. Společně s panem Makoňem prošli celou stanici a prohlédli si nejen zvířata, ale i jejich hnízda, budky a mnoho dalšího. Na závěr vyplnili malý přírodopisný a zdravotnický kvíz, někteří na jedničku. Všichni si ale obohatili své vědomosti o nové informace.
   

(Jiří Polívka 9.B)

 

bullet

5. květen 2014

Ve středu 30. 4. se na naší škole uskutečnil Chemický den, který se stal i součástí čarodějnického reje ŠD. Kolem pracovišť, na kterých neohroženě prováděli pokusy žáci 8. a 9. ročníků (naši mladí a nadějní chemici), bylo stále plno. Děti, které se přišly podívat, viděly mnoho chemických pokusů buď přímo v učebně chemie, nebo na stanovištích rozmístěných v malé hale poblíž družinových šaten. Z pokusů zhlédly např. faraonovy hady, olejovou lampu či „sopku“.

(Jiří Polívka 9. B)

 

bullet

5. květen 2014

  Čarodějnický rej
Ve spolupráci se SOU Domažlice, 2. stupněm naší školy a školní jídelnou jsme  30. 4. pro děti ze ŠD připravily zábavné čarodějnické odpoledne. O malování na obličej se na terase před školou postaraly učnice z oboru kosmetička, o čarování s pomocí chemických kouzel žáci 2. stupně a o skvělé masky vedoucí jednotlivých oddělení ŠD. Oběd vydávaly okouzlující čarodějnice, šťastné děti s pomalovanými tvářemi se proháněly po škole. Nesmíme zapomenout ani na vlastnoručně vyrobené hopíky, kteří se stali hitem letošního čarodějnického odpoledne.
   

(p. vych. ŠD)

 

bullet

2. květen 2014

V měsíci dubnu navštívily naší učebnu chemie děti ze čtyř oddělení mateřské školy z Poděbradovy ulice v Domažlicích. V krátké době se z nich stali kouzelníci, kteří si vyrobili lávovou lampu, nafoukli balónek bez pomoci úst a zahráli si pohádku Hrnečku vař. Všem se jim u nás moc líbilo a doufáme, že některá kouzla předvedou doma svým rodičům.

(p. uč. G. Milsimerová)

 

bullet

2. květen 2014

  Žáci devátých tříd navštívili střední zdravotnickou školu v rámci programu “Zásady péče o dítě kojeneckého a batolecího věku, prevence úrazů a první pomoc při úrazech dětí“. Jak se vypořádali s jednotlivými zraněními, resuscitací či péčí o dítě, můžete posoudit z naší fotogalerie.
Děkujeme paním učitelkám a studentkám 4. ročníku oboru Zdravotnický asistent.
   

(p. uč. G. Milsimerová)

 

bullet

2. květen 2014

  Máme zlato a bronz!!
V předmájových dnech se uskutečnil již 17. ročník McDonald´s Cupu. V úterý 29. 4. mezi sebou bojovala družstva v kategorii A (1. - 3. ročníky) a druhý den, ve středu, svedla urputný boj o každý vstřelený gól družstva kategorie B (4. - 5. ročníky).
Naši malí fotbalisté v kategorii A poznali hořkost porážky v turnaji pouze jednou. Přesto tento výborný výkon stačil "pouze" na třetí místo v konečném zúčtování. Jedno prvenství našim hráčům přece jen patří. Bezkonkurenčně totiž vyhráli všechny individuální soutěže, které běžely jako doprovodný program při turnaji (autové vhazování, nožičky, slalom s míčem, štafeta).
Druhý hrací den nastoupili do výborně obsazeného turnaje kategorie B žáci 4. a 5. tříd. Naši hráči skvělým výkonem hned v prvním zápase odrovnali vysoce ambiciózní tým Horšovského Týna 3:0 a ve zbytku turnaje již nepotkali vážnějšího soupeře.
Suverénně si tak dokráčeli pro
zlatou medaili a postup do krajského kola, které bude mít výkop 27 . 5. 2014.
Všem našim reprezentantům děkujeme!
   

(p. uč. M. Frček)

 

bullet

30. duben 2014

V rámci projektu ZIP se během dubna v pátých třídách postupně uskutečnila beseda o kouření a jiných škodlivých vlivech s okresní metodičkou prevence PPP Domažlice Janou Hendrichovou. Žáci pracovali ve skupinách a aktivně se zapojovali do diskuze.

 

bullet

29. duben 2014

1. květen - 110 let od úmrtí Antonína Dvořáka

  Antonín Leopold Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec.
Dvořákova symfonická díla jsou obvyklou součástí repertoáru významných orchestrů a jsou hrána na festivalech vážné hudby po celém světě.
Za zmínku jistě stojí i to, že první skladba, která zazněla po přistání amerických kosmonautů na Měsíci, byla Dvořákova Novosvětská symfonie.
K jeho nejznámějším dílům patří: 9. symfonie (Novosvětská), Slovanské tance, opera Rusalka, Humoreska
.
 

 

bullet

28. duben 2014

  Dne 23. 4. 2014 proběhlo v naší sportovní hale okresní kolo volejbalu základních škol. Akce se zúčastnila 4 dívčí a 3 chlapecká družstva. Naši chlapci skončili na druhém a dívky na třetím místě. Všem hráčům gratulujeme k pěknému sportovnímu výkonu.
   

(p. uč. B. Váchalová a T. Kubal)

 

bullet

23. duben 2014

  Policejní zkouška ve školní družině
Z důvodu velmi frekventované hlavní silnice v blízkosti naší školy velmi dbáme na dodržování pravidel bezpečnosti silničního provozu ze strany našich žáků. Ověřit si jejich znalosti v přímém provozu a pod přísným dohledem Policie ČR jsme zkusili 15. dubna. Zkouška byla ztížena i semafory mimo provoz, prací na silnici a dokonce autonehodou v přímém přenosu. Všichni naši žáčci obstáli na výbornou a dostali od paní Dagmar Brožové, mluvčí Policie ČR, dárek. Moc děkujeme a pevně věříme, že tyto smysluplné akce budou mít pokračování.
Foto v Domažlickém deníku

(paní vychovatelky ŠD)

 

bullet

23. duben 2014

Den otevřených dveří ve školní jídelně
22. 4., v době třídních schůzek, se uskutečnil v naší školní jídelně Den otevřených dveří. Rodiče měli možnost ochutnat, co děti jedí. Na ochutnávku jsme připravily krůtí a kuřecí řízky obalované v lupínkách a mandlích pečené v konvektomatu bez tuku, lososové karbanátky s luštěninou, karbanátky z mletého masa s bulgurem, pečeného králíka, lososa na kmíně, tilapii i tresku, guláš z divočáka i špaldové muffiny.Největší úspěch měly buchtičky s vanilkovým krémem, kterého jsme uvařily 10 litrů a snědly se nejrychleji. Ze svačinových pomazánek nejvíce překvapila mrkvová s celerem a luštěninová. Věříme, že všem chutnalo a přesvědčili se, že se snažíme vařit chutně, zdravě a moderně.
V letošním roce si zároveň připomínáme 50. výročí systému školního stravování.

(pracovnice ŠJ)

 

bullet

22. duben 2014

V rámci povinně volitelného předmětu Ruční práce jsme navštívily v Horšovském Týně výstavu na téma Velikonoce s mnoha zajímavými výrobky a hlavně nápady. Velmi se nám líbily ukázky např. drátování vajíček, vyrábění svíček, zdobení vajíček, apod. Prostě bylo z čeho vybírat, a proto si každá z nás odvezla alespoň jeden výrobek. Výstava byla velmi inspirativní a moc se nám líbila.

(J. Paroubková a N. Krutinová 8. B)

 

bullet

17. duben 2014

Zveme rodiče našich žáků na třídní schůzky, které se budou konat v úterý 22. 4. od 16.30 hodin.

 

bullet

17. duben 2014

  Dne 15. 4. jsme se zúčastnili krajského finále v basketbalu mladších žákyň (AND 1 CUP). Družstvo našich děvčat (Hálková, Veselá, Krejčová, Budková, Váchalová, Jahnová, Moravcová, Maierová, Kouříková a Břízová) se umístilo po velkém nasazení na 5. místě. Krajského finále se zúčastnily ZŠ Kralovice, 25.  Plzeň, ZŠ Zárečná Tachov a  Klatovy Plánická. Všem blahopřejeme a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.
   

(p. uč. O. Kalinová)

 

bullet

16. duben 2014

  Minulý týden byl pro žáky 1. stupně stříbrný
Konala se okresní kola ve vybíjené. V pondělí 7. 4. odjela naše děvčata z 5. tříd do Horšovského Týna, kde na turnaji lehce vyhrála svoji skupinu. Podlehla až ve finále domácímu družstvu. Chlapci z 5. tříd hráli v pátek 11. 4. v naší tělocvičně. Svoji skupinu také vyhráli, ale některé zápasy museli doslova vybojovat, např. ten s družstvem z "nové školy". Ve finále se utkali s H. Týnem a moc chtěli zvítězit jako loni. To se jim bohužel nepodařilo. Přesto všem hráčkám a hráčům blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy. I druhá místa jsou pěkná!

   

(p. uč. V. Urbanová)

 

 

bullet

15. duben 2014

Blíží se Velikonoce a žáci 1. B, 3. C a 4. D spolu s třídními učitelkami se rozhodli, že potěší naše těžce nemocné spoluobčany z oddělení LDN Domažlické nemocnice. Prostřednictvím „KLAUNA“ jim předají vlastnoručně vyrobená přání s básničkou či vzkazem.

(p. uč. M. Královcová)

 

bullet

14. duben 2014

11. 4. se žáci 9. A a 9. B zúčastnili besedy s gynekologem Domažlické nemocnice MUDr. Štěpánem Stupkou, která se týkala antikoncepce, rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu a pohlavně přenosných nemocí.

 

bullet

11. duben 2014

Dne 3. 4. se uskutečnilo okresní kolo v přehazované mladších dívek. Ze školního kola postoupila děvčata 7. A, doplněná dobrými hráčkami z dalších tříd. Hrálo se ve dvou skupinách. V silné skupině se našim podařilo postoupit z 1. místa. Z celkového počtu 9 družstev okresu se dívky umístily na 1. místě. Rozhodlo velmi vyrovnané utkání proti ZŠ Msgre. B. Staška. Všem hráčkám patří poděkování za výborné nasazení a pěkný sportovní zážitek.

(p. uč. B. Váchalová)

 

bullet

11. duben 2014

Dne 19. března se žáci naší školy (S. Součková, M. Dufková, D. Vu Anh, R. Nebehajová) zúčastnili soutěže Talentovka žáků v psaní všemi deseti pro ZŠ. Z celkového počtu 11 škol naši žáci obsadili 8. místo a v jednotlivcích se umístili v druhé polovině výsledkové listiny. Děkujeme všem za účast.   video

(p. uč. B. Váchalová)

 

bullet

11. duben 2014

  V pátek 4. 4. měli žáci osmých ročníků možnost jet na večerní divadelní představení Lakomec do plzeňského Velkého divadla (Divadlo J. K. Tyla). Tato moderně pojatá Molierova divadelní hra všechny nadchla a vy se můžete podívat, jak se naši žáci na tuto kulturní událost „hodili do gala“ a jak moc jim to slušelo.

 

bullet

11. duben 2014

Technické činnosti na domažlickém SOU
Již čtvrtým rokem probíhá spolupráce naší školy se Středním odborným učilištěm v Domažlicích. Žáci osmých a devátých ročníků, kteří si zvolili jako volitelný předmět Technické činnosti, se účastnili této výuky, která probíhala pod dozorem mistrů v truhlárně. Každý žák absolvoval celkem 16 hodin, které byly zaměřeny na práci se dřevem. Výuka začala koncem roku a tento týden byla slavnostně zakončena za účasti rodičů. Pro žáky byla velkým přínosem.

(p. uč. J. Láska)

 

bullet

10. duben 2014

Pro rodiče!

Seminář "Jak ochránit dítě před šikanou" - pozvánka  zde

 

bullet

9. duben 2014

  Dne 7. 4. děti z 2. A a 2. B besedovaly s mluvčí Policie ČR v Domažlicích paní Dagmar Brožovou o základních pravidlech chování a bezpečnosti v silničním provozu. Tato spolupráce v oblasti prevence probíhá každoročně a stala se součástí dopravní výchovy žáků naší školy.
   

(p. uč. J. Červenková)

 

bullet

9. duben 2014

  Poděkování a uznání patří Kateřině KOLÁŘOVÉ z 9. B, která úspěšně zvládla okresní kolo matematické olympiády a postoupila do krajského kola, aby reprezentovala naši školu. Je to mimořádný úspěch.
   

(p. uč. A. Žižková)

 

bullet

8. duben 2014

  Česká televize v našem "chovateláku"
V pondělí 7. 4. navštívila naši školu Česká televize, která natáčela reportáž z chovatelského koutku do pořadu Náš zvěřinec. Mladí chovatelé vyprávěli o své práci a představili zvířátka, o která se každý den starají. Pořad se bude vysílat 17. 5. na 
"Déčku", zatím se tedy podívejte aspoň na fotogalerii z natáčení.
   

(p. uč. G. Milsimerová)

 

bullet

7. duben 2014

  Jaro, které letos přišlo velmi brzy, už je v plném proudu. Na blížící se Velikonoce se přichystala i děvčata 8. tříd v rámci povinně volitelného předmětu Ruční práce. Jejich povedená dílka dokazují, že naše škola má nejen úspěšné účastníky olympiád, šikovné sportovce, ale i zručné „tvořilky“ . (Klikněte si na foto)

 

bullet

7. duben 2014

Cílem projektu ZIP, který probíhá na naší škole od září 2013, je podpořit rozvoj zdravého školního klimatu a zajistit poradenskou podporu a péči intervenčního charakteru pro děti, kterým se školní docházka začíná komplikovat.
 Nabídka služeb projektu směřuje nejen k celým třídním kolektivům v podobě zážitkových programů, ale i k jednotlivcům s problémovými vztahy ve třídě, zhoršujícím se prospěchem či výchovnými problémy.
V průběhu školního roku byly využity následující aktivity:

bullet

preventivní program ve třídách zacílený na:  bezpečný facebook, zdravý životní styl, prevenci kouření, kyberšikanu

bullet

intervenční programy zaměřené na mapování vztahů ve třídách, podporu jednotlivců s nestandardním postavením ve třídě ve spolupráci se zákonnými zástupci a třídními učiteli

bullet

konzultace s rodiči prvňáčků s nižší adaptací na školní prostředí

bullet

konzultace s jednotlivci nedodržujícími školní řád – nekázeň, neplnění školních povinností

Připravují se preventivní programy pro 9. třídy s tématy partnerské vztahy a sex.

(J. Hendrichová, okresní metodička prevence PPP Domažlice, vých. poradkyně D. Vančurová a preventistka A. Kupilíková)

 

bullet

31. březen 2014

  Fyzikální olympiáda
Ve čtvrtek 27. 3. 2014 se konalo okresní kolo fyzikální olympiády. Naši školu reprezentovali v kategorii F dva žáci z 8. D. Řešili čtyři fyzikální úkoly a byli velice úspěšní. Lukáš Jankovec obsadil 3. místo a Jan Příbek 4. místo. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy v této náročné soutěži.

(p. uč. Marie Halíková)

 

bullet

28. březen 2014

Apríl je označení pro první dubnový den - 1. duben. Už od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi. Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro. V některých případech se apríl koná současně i 30. dubna, ale tento den již není tolik rozšířen.

 

bullet

21. březen 2014

  Ve čtvrtek 20. 3. se konalo okresní kolo chemické olympiády. Máme velkou radost z toho, že Lubomír Kugel z 9. B obsadil pěkné 4. místo a Pavel Braun z 9. B dokonce 3. místo, které mu zajišťuje postup do krajského kola. Určitě není náhoda, že oba navštěvovali školní chemický kroužek.
   

(p. uč. G. Milsimerová)

 

bullet

21. březen 2014

Slůňata v akci
Tento týden Slůňata ze ŠD využila pěkného jarního počasí a vyměnila třídu za divočinu. Kmen indiánů vykopal válečnou sekeru a vyrazil do boje proti kovbojům. Štěstěna byla vrtkavá a nevěděla, ke komu by se přidala. V soutěži o největšího siláka zvítězil Domča Zdichynec z kmene Apačů, zvaný „Pevný Biceps“, ale na záda mu směle dýchala Evička Mikulicová („Dlouhá Noha“) z družstva kovbojů. V běhu a skoku nikdo neohrozil první místo "kovbojky“ Rozárky Příbkové, zvané „Mrštná Gazela“, jejíž originální skok nikdo nenapodobil. Zatím jsou šance na prvenství zcela vyrovnané, tak se necháme překvapit, jak tento boj skončí.

(p. vych. Petra Rybárová)

 

bullet

20. březen 2014

  Dne 18. 3. se naši mladí geologové vypravili na celodenní výlet do České geologické služby v Praze. A co všechno zažili? Na chvíli se stali paleontology a pátrali po názvu neznámého trilobita, navštívili knihovnu s 200 000 svazky, prohlédli si geografické informační systémy, z kterých se vytváří geologické mapy, a prozkoumali depozitář se sbírkami. Získali tak mnoho zajímavých a nových informací z geologie a paleontologie. Na závěr celé exkurze si mohli přesně jako zlatokopové vyrýžovat pravé zlato.
   

(p. uč. G. Milsimerová)

 

bullet

18. březen 2014

Žáci 1. E uspořádali minulý týden maškarní karneval. Nechyběla promenáda a hádání masek. Potom se děti proskotačily, zatančily si spolu a nakonec se naučily mazurku.

(p. uč. V. Urbanová)

 

bullet

17. březen 2014

  MEDAILE Z OKRESU A 4. MÍSTO V KRAJI
Basketbalový týden prožili žáci 8. a 9. tříd. V úterý 11. března se konalo okresní kolo, ve kterém se naši kluci probojovali až do finále, v němž nakonec podlehli domažlickým gymnazistům. Jako pořadatelská škola jsme se ale jako druzí zúčastnili i krajského finále, které bylo na programu hned 13. března. Po počáteční prohře se suverénními Rokycany jsme získali cenné skalpy družstev Plzně a Klatov a z druhého místa ve skupině náš tým postoupil do boje o bronzové medaile. V napínavém utkání o třetí místo s Kralovicemi, v kterém prohrávali, se klukům podařilo snížit rozdíl na pouhé tři body, ale to bylo vše. Konečné skóre činilo 27 : 30 v náš neprospěch. Přesto všem určitě patří poděkování za pěkné basketbalové momenty a bojovnost, kterou hlavně v krajském kole předvedli.  Foto z krajského finále  (v Domažlickém deníku)

Okresního kola se zúčastnila ve středu 12. 3. i naše starší děvčata. Ta bohužel na okresní konkurenci nestačila a skončila na 6. místě.


 

bullet

14. březen 2014

  Již druhá velká gratulace patří Jennifer Řezníčkové (žákyni naší 8. C), která po vítězství v okresním kole obsadila ve čtvrtek 13. 3. v krajském kole olympiády v německém jazyku krásné třetí místo. Máme velkou radost a přejeme mnoho dalších úspěchů!!

 

bullet

13. březen 2014

10. 3. navštívili žáci 5. B a 5. C nové 3D planetárium v Plzni, které je součástí Techmania Science Center zaměřující se na popularizaci vědy a techniky. Kromě zhlédnutí projekce Země, Měsíc a Slunce si prohlédli i velmi zajímavou expozici zaměřenou na vesmír.

(p. uč. Motyčáková a Skaláková)

 

bullet

12. březen 2014

Našim děvčatům nechybí chuť sportovat
13. února se uskutečnil velký Valentýnský turnaj v sálové kopané dívek z 6. - 9. tříd a 6. března si mladší dívky (6. - 7. tř.) zahrály přehazovanou. Nejlepším družstvem ve futsalu se staly dívky z 9. B, které zvítězily na penalty až v závěru turnaje, v přehazované vyhrála děvčata ze 7. A. Jejich doplněné družstvo bude reprezentovat naši školu 3. dubna v okresním kole, kterého se každoročně účastníme.
Oba vydařené turnaje proběhly v naší sportovní hale.
 
Z velké účasti dívek mají radost  p. uč. Váchalová a Hašková, organizátorky turnajů.

Výsledky sálové kopané: 9. B, 7. A+B, 7. C+D, 9. A, 8. D+B, 8. C, 8. A, 6. tř.

Výsledky přehazované: 7. A, 7. B, 7. D, 6. C, 6. A+B, 7. C

 

bullet

8. březen 2014

V rámci projektu Objevy čekají na tebe navštěvují naši školu vědci z České geologické služby. Zatím jsme měli možnost vyslechnout přednášky pod názvem Zkamenělá Antarktida a Sopky. Naposledy se členové našeho geologického kroužku z I. a II. stupně zúčastnili workshopu Pravěký svět pod našima nohama, kde poznali práci geologa a paleontologa, vyzkoušeli si určování nalezených zkamenělin a poznali, jak vypadá pravěký ekosystém.

(p. uč. G. Milsimerová)

bullet

8. březen 2014

Nový přírodovědný kroužek
Pro zvídavé žáky naší školy vznikl pod vedením p. uč. Milsimerové geologický kroužek, který se každý měsíc věnuje jednomu tématu. Ten minulý byl zaměřen na hlavní geologické procesy, kdy se naši mladí geologové snažili zdokumentovat průběh zemětřesení a sopečné činnosti. Využili k tomu také svých bohatých vědomostí z chemie a výsledkem je i krátké video 
.
bullet

7. březen 2014

Vernisáž
Žáci 9. A naší školy - Aneta Walczaková a Mathias Westerdijk - doprovodili vernisáž fotografií Roberta Vana konající se 3. 3. v ČSOB četbou příběhů postižených lidí a hrou na saxofon a bicí. Na fotografiích byli invalidní lidé. Celosvětově uznávaný fotograf Robert Vano se bohužel vernisáže nezúčastnil.
bullet

6. březen 2014

Masopustní veselí
Loučení s Masopustem vneslo do školní družiny samý smích, spousty masek a veselého dětského poskakování. Ve spolupráci se ZŠ Msgre B. Staška šlo přes domažlické náměstí víc jak 200 masopustních maškar, které si zazpívaly za doprovodu žáků a pana ředitele ZUŠ. Všechny děti si vyslechly poděkování za krásné masky z úst pana starosty,  který svůj upřímný dík stvrdil návdavkem plnou taškou sladkých odměn.
 

bullet

5. březen 2014

  V úterý 4. 3. žáci 3. A přijali pozvání p. uč. Milsimerové z 2. stupně, aby si zkusili několik jednoduchých pokusů s oxidem uhličitým v učebně chemie. Děti se už od rána nemohly dočkat, až nastane očekávaná hodina prvouky. Jak se jim pokusy vydařily, uvidíte na fotografiích.

(p. uč. Helena Sloupová)

bullet

3. březen 2014
Informace pro účastníky květnového zájezdu do Salzburgu a jejich rodiče.     Organizace    Leták

3. březen 2014

  Před několika týdny probírali žáci pátých tříd zajímavé téma - vesmír. Protože učivo děti zaujalo, rozhodli se žáci 5. B, C a D zpracovat toto téma jako projekt.
 Nejdříve sestavili skupiny, vylosovali planetu a začali sbírat potřebné informace a zajímavosti. Pak vytvářeli modely, plakáty, leporela a práce na počítači. Kromě předem zadaných povinných částí měly děti za úkol planetu spolužákům přiblížit pomocí křížovek, osmisměrek, básniček, hádanek, skrývaček a mnoha dalších interaktivních her.
O tom, že se některé práce velmi vydařily, měli možnost se přesvědčit všichni páťáci v pátek 28. 2., kdy zhlédli nejlepší prezentace. Všichni si zaslouží pochvalu nejen za zpracování, ale zejména za to, jak svým kamarádům o planetách dokázali vyprávět. 
Ukázky prací v programech:  PowerPoint 1  2  Word 1  ActivInspire 1  2  3  a několik křížovek zde

(p. uč. Helena Sloupová)

bullet

1. březen 2014

Dívky v basketbalu na 1. místě v okrese
Den po chlapeckém turnaji se uskutečnilo okresní kolo v basketbalu mladších dívek, kde naše družstvo obsadilo 1. místo. Turnaje se zúčastnilo 7 škol. Po vítězství ve skupině se po urputném boji a velkém sportovním nasazení naše děvčata dostala do finále, v kterém zvítězila nad Holýšovem 7:4.
Složení družstva: Maierová, Hálková, Štrbová, Veselá, Krejčová, Váchalová, Kouříková, Jahnová, Budková a Moravcová.
Všem srdečně blahopřejeme k postupu do krajského kola.

(p. uč. Olga Kalinová)
bullet

1. březen 2014

Okresní kolo v basketbalu mladších hochů - 3. místo
V úterý 26. 2. se konal v domažlické ZŠ Msgre. B. Staška turnaj mladších hochů. Celkem ze šesti mančaftů se ve skupině B naši chlapci utkali s Bělou nad Radbuzou a s Mrákovem. Skupinu vyhráli, ale v semifinále nestačili na tým Gymnázia ze skupiny A, kterému podlehli o 4 body, když rozhodující se ukázala výšková převaha soupeře pod košem. V souboji o 3. místo ovšem naši kluci předvedli srdnatý výkon a se staronovým soupeřem z Mrákova opět vyhráli. Všem klukům bych chtěl poděkovat za výborný přístup ke hře, 3. místo je také krásné.
Naše sestava: Vaněk O., Vaněk T., Veselý, Paidar, Pácha, Sedláček, Špalek, Reiniger, Bláha, Holar, Tykal, Suk.
(p. uč. Tomáš Kubal)
bullet

24. únor 2014

Rozhodnutí o přijetí žáků do 1. ročníku
21. února rozhodl ředitel školy o přijetí žáků do 1. ročníku pro školní rok 2014 - 15. Seznam přijatých žáků je vyvěšen na hlavním vchodu do školy a ZDE (ve formátu pdf). Rozdělení do tříd proběhne v květnu, po schůzce s rodiči budoucích prvňáčků.
bullet

14. únor 2014

  Celý autobus našich žáků v pondělí 10. února dorazil do Prahy, aby okusil atmosféru Olympijského parku na Letné. Za úspěch v soutěži Moje olympiáda si mohli všichni vyzkoušet několik olympijských disciplín. Jako hlavní náplň měli běh na lyžích klasickou i volnou technikou se zastávkou na biatlonové střelnici, hokejové utkání či bruslařskou projížďku po areálu parku. V odpoledním programu došlo na slavnostní předávání čestného uznání za účast v soutěži. Programem všechny provázel známý sportovní moderátor Petr Svěcený společně s trojnásobnou olympioničkou ve sjezdové lyžování Lucií Hrstkovou-Pešánovou. Zbytek odpoledne děti strávily na různých doprovodných soutěžích dle vlastního zájmu. Foto

 

bullet

11. únor 2014

Předškoláci na návštěvě v naší škole
Zanedlouho nastane čas, kdy do školních lavic usednou noví žáčci. Tato doba je pro děti velice důležitým mezníkem a na nás dospělých je, abychom jim tento životní krok co nejvíce zpříjemnili a zjednodušili. Proto se děti z MŠ v Poděbradově ulici (již tradičně) vydaly na průzkum naší základní školy, aby zjistily, co některé z nich v září čeká. Po dnešku už ví, že ve škole najdou nové kamarády, zažijí legraci (dokonce i ve školní jídelně) a že se vůbec není třeba bát. Nezdá se vám z fotografií, že se u nás cítí jako doma? Foto

 

bullet

11. únor 2014

  Družina na „zimáku“
Ve čtvrtek 6. 2. naše školní družina vyrazila na zimní stadion. Ukázalo se, že mezi našimi dětmi je celá řada výborných hokejistů a krasobruslařských nadějí, ale obdiv si zaslouží i děti, které s bruslením teprve začínají.  Protože se dětská radost a nadšení přelily i do nás dospělých, budeme určitě usilovat o zopakování této akce. Vychovatelky ŠD by chtěly tímto poděkovat vedení zimního stadionu a přítomným rodičům za jejich nezištnou ochotu a pomoc. Foto

 

bullet

11. únor 2014

  Kromě klasických vzdělávacích předmětů se v naší škole snažíme připravovat děti i na nástrahy běžného života. V současné době, kdy má řada lidí problémy s rodinnými rozpočty a podvodnými nabídkami různých úvěrových společností, se snažíme mezi dětmi zvýšit i tzv. finanční gramotnost.
K ověřování znalostí této problematiky jsme se již podruhé zapojili do soutěže Finanční gramotnost. Ze 76 účastníků školního kola z 8. a 9. tříd nás tři nejúspěšnější řešitelé, Martin Kolář, Aneta Walczaková a Petr Horejš, reprezentovali v okresním kole, kde obsadili výborné 3. místo.

 

bullet

10. únor 2014

  Dne 5. 2. 2014 se konalo Okresní kolo olympiády z anglického jazyka, kterého se zúčastnili ve dvou kategoriích i žáci naší školy. V I. kategorii nás reprezentovali ze 7. A Vojtěch Popelka a Nikola Voová, která obsadila úžasné 1. místo. II. kategorie byla zastoupena žáky z 9. B., a to Jiřím Polívkou a Janem Skočdopolem. Všem děkujeme za účast a Nikolce blahopřejeme 1. místu.
(p. uč. M. Kufnerová)

 

bullet

10. únor 2014

  Velkým úspěchem pro žákyni naší školy Jennifer Řezníčkovou z 8. C je 1. místo v okresním kole olympiády z německého jazyka. Jenny moc blahopřejeme a budeme držet palce v kole krajském, které se uskuteční v březnu v Plzni.
(p. uč. D. Vlčková)

 

bullet

7. únor 2014

  Žáci devátých ročníků naší školy se již v červnu 2013 zapojili do projektu Regionální hospodářské komory České republiky „Podpora technických dovedností žáků Plzeňského kraje“. Učili se pracovat s elektrotechnickou stavebnicí Boffin, aby snáze pochopili princip některých elektrických obvodů. Ve středu 5. 2. 2014 se krajského finále v Plzni zúčastnili žáci Tomáš Kříž, Mathias Westerdijk, David Váchal z 9. A a Pavel Braun, Martin Kolář a Luboš Kugel z 9. B. Všichni finalisté pracovali ve dvojicích podle projektů s elektrotechnickou stavebnicí a plnili znalostní kvíz z fyziky. Za své úsilí obdrželi osvědčení za znalosti v oboru elektrotechniky. Foto, více o projektu zde.

   

(Za reprezentaci školy chlapcům děkuje p. uč. M. Halíková)

 

bullet

1. únor 2014

 
LVK 2014 (19. - 26. 1. 2014, Pec pod Sněžkou, chata Protěž)

Předposlední lednový týden trávili naši „sedmáci“ na lyžařském výcvikovém kurzu v Krkonoších. Letošní zima sněhu příliš nepřeje, a tak to na nějaké veliké lyžování zprvu nevypadalo. Nakonec se Krakonoš umoudřil a poslal do hor mrazivé teploty. Děti si užívaly společné chvilky nejen na svahu, kde je bedlivě střežili lyžařští instruktoři z řad našich učitelů, ale také na chatě, kde hrály různé společenské hry a poslouchaly poučné přednášky učitelů na různá témata. Na závěr kurzu mohly předvést své lyžařské dovednosti v „superobřím“ slalomu na sjezdovce U lesa. Krásné postřehy z lyžařského výcviku jsou k vidění na školní nástěnce vedle učebny přírodopisu. (Foto, video1, video2)

Za učitele z LVK p. uč. Tomáš Kubal

(Mnoho fotografií a kvalitnějších videí dostanou účastníci na DVD)

 

bullet

30. leden 2014

Slavnostní oběd našich prvňáčků
Během školního roku probíhá na naší škole mnoho tradičních akcí, ke kterým například patří návštěvy divadel, lyžařský výcvik, zájezd do Anglie, sportovní turnaje, ale jedna z nich bývá nejmilejší. Je to slavnostní oběd, který připravují paní kuchařky našim prvňáčkům před jejich prvním vysvědčením. Nápomocni jim vždy jsou učňové a učnice z domažlického SOU, kteří často bývají i absolventy naší školy. Podívejte se, jak prvňáčkům chutná.

 

bullet

29. leden 2014

Při biologicko - chemických praktikách jsme dostali za úkol najít si a provést jednoduché pokusy. Pracovali jsme ve skupinkách nebo jako jednotlivci. První hodinu jsme strávili v laboratoři, kde jsme provedli jednotlivé experimenty a nafotili si je. Poté jsme vytvořili prezentace plné obrázků, vtipných popisků a komentářů. Ty jsme pak spolu s pokusy, jako třeba výrobu mědi pomocí vaty a modré skalice, psaní neviditelným písmem, výrobu kaseinu či různé pokusy ve zkumavce, předvedli paní učitelce a ostatním spolužákům. Myslím si, že se nám to všem povedlo a paní učitelka nám může dát samé jedničky. Jedna z prezentací zde v pdf.
Kačka Růžková, žákyně 9. A

 

bullet

29. leden 2014

  OKRESNÍ DĚJEPISNÁ OLYMPIÁDA: ČTYŘI ÚSPĚŠNÍ ŘEŠITELÉ Z NAŠÍ ŠKOLY
V úterý 28. ledna se uskutečnilo v domažlickém Domu dětí a mládeže okresní kolo DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY. Naši školu reprezentovala čtveřice historiků, která se umístila  v konečném pořadí takto:
6. Jan Fait 68 bodů, 7. - 8. Jan Příbek 65,5 bodu, 10. Lukáš Jankovec 61,5 bodu, 12. Jiří Polívka 60 bodů.
Všichni účastníci se stali úspěšnými řešiteli. K dosažení této mety bylo zapotřebí 60 bodů ze 100 možných. Děkuji všem hochům za poctivou domácí přípravu. (p. uč. Zdeněk Šilhánek)

 

bullet

27. leden 2014

  Mezinárodní fotbalový rozhodčí Pavel Královec besedoval s našimi žáky!!
Ve středu 15. ledna navštívil naši školu mezinárodní fotbalový rozhodčí pan Pavel Královec z Domažlic. Po úvodní prezentaci, kdy nám představil svoji dosavadní kariéru, se rozpoutala bohatá diskuse.
Pro neznalé uveďme, že Pavel Královec byl již několikrát rozhodčím nejprestižnější klubové soutěže Ligy mistrů, olympijského turnaje v Londýně nebo řídil zápasy Mistrovství světa do 17 let v Mexiku a ve Spojených arabských emirátech. (Foto z besedy)

 

bullet

27. leden 2014

  JEDEME DO OLYMPIJSKÉHO PARKU SOČI – PRAHA LETNÁ
Děkujeme všem žákům, kteří se aktivně zapojili do projektu Českého olympijského výboru. Po sečtení výsledků všech disciplín se naše škola umístila na pěkném druhém místě v Plzeňském kraji a celkově v republice obsadila 35. místo.
Aktivní účastníci budou mít za odměnu možnost zažít atmosféru olympijských her v OLYMPIJSKÉM PARKU v Praze na Letné. Výsledková listina a pozvánka od pořadatele.

 

bullet

25. leden 2014

Výsledek zápisu do 1. tříd na příští školní rok
Opět velká radost a pocta. Na naši školu se přihlásilo neuvěřitelných 142 dětí.  
F
oto

 

bullet

24. leden 2014

Naši svalovci
V této sněhově nepříznivé zimě jsme se Slůňaty vyrazili do „Sportovního centra Hojda“. Protáhli jsme každičký sval v našem těle a už teď se těšíme, jak v létě oslníme vypracovaným tělem. Sami si můžete nepatrný rozdíl mezi námi a kulturisty ověřit.

 

bullet

17. leden 2014

  Cenu „Kanáří naděje“ Západočeského tenisového svazu na základě dosažených výsledků za předchozí rok, tedy za rok 2013, získal žák naší školy Vojtěch Vychopeň.
Cenu získává vždy jeden hoch a jedna slečna, vybírá se napříč všemi věkovými kategoriemi od mladších žáků po dorostence. V rámci ČR každý kraj oceňuje hráče z příslušného kraje dle staršího dělení, to znamená ze západočeské oblasti zahrnující Plzeňský a Karlovarský kraj. Cenu je možné získat maximálně dvakrát. Loni Vojta získal bronz z Mistrovství ČR starších žáků a to se nikomu v kraji nepovedlo již delší dobu. Navíc reprezentoval na Olympiádě, vyhrál zimní krajské přebory atd.
Shrnuto - Vojta se stal nejlepším tenistou v západočeské oblasti za rok 2013. Určitě se tím stal kandidátem na Sportovce Domažlicka. Přejeme Vojtovi mnoho úspěchů a máme radost, že je žákem naší školy!!  Foto z předávání cen 

 

bullet

17. leden 2014

Netradiční zimní radovánky
Letošní zima je na sníh zatím velmi skoupá. Nezbylo nám nic jiného než zkusit obměkčit zimní lakotu krásnou pohádkou, která nám připomněla všechny radovánky na sněhu. Zažili jsme koulovačku, odhrabávání sněhu a dokonce jsme vytáhli i sáně. A na vlastní oči jsme viděli, jak vypadá opravdový bacil.

 

 

MOJE OLYMPIÁDA
Naše škola se zapojila do soutěžního projektu Českého olympijského výboru "MOJE OLYMPIÁDA".
Naši žáci 1. a 2. stupně soutěží ve čtyřech disciplínách VIDEO, KREATIVITA, KVÍZ A ŠTAFETA o školní zájezd do Olympijského parku Soči  Letná 2014 v Praze.
K úspěchu naší školy můžete přispět, když dáte hlas pracím našich žáků - KREATIVITA (klikněte si na obrázky) nebo na VIDEO (které je také na soutěžních stránkách).
Pokud se Vám líbí, hlasujte ZDE, z každého počítače lze poslat až 50 hlasů! (zvolte na stránkách "Kreativa" nebo "Video", vyberte kraj, školu a hlasujte!!!!)

 

Zápis do 1. ročníku

Zápis do 1. ročníku na školní rok 2014/15 se bude na naší škole konat 24. 1. 2014 (Pá) od 13 do 17 h a 25. 1. 2014 (So) od 9 do 11 h (nezapomeňte rodný list!)
Náhradní termín: 5. února 2014 (St) - od 13 do 15 h

Žáci 1. ročníku jsou na naší škole rozdělováni podle přání rodičů, avšak s ohledem na rovnoměrný počet chlapců a dívek ve třídách, naplněnost tříd a u přespolních žáků na obce, odkud dojíždějí.
Rozdělování do jednotlivých tříd probíhá pomocí elektronické volby třídní učitelky po květnové schůzce rodičů budoucích prvňáčků, na které se paní učitelky představí. Rodičům budou poskytnuty všechny informace a zájemcům o školní družinu vydány zápisní lístky.

 

Státní svátek - Nový rok, vznik České republiky

Nový rok - svátek začátku nového roku. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá na 1. ledna. V noci z 31. prosince na 1. ledna svět slaví konec roku a tak i začátek nového – Silvestrovské oslavy.
Samostatná Česká republika vznikla 1. ledna 1993. Zapojila se do západoevropských politických struktur12. března 1999 byla přijata do NATO a 1. května 2004 vstoupila do Evropské unie. 21. prosince 2007 se stala součástí Schengenského prostoru (osoby mohou  překračovat hranice většiny evropských států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou).

 

bullet20. prosinec 2013
Předvánoční pohoda v naší školní jídelně
 
bullet20. prosinec 2013

  Tradiční vánoční futsal
Poslední školní den před vánočními prázdninami je vždy kromě besídek také ve znamení tradičního futsalového turnaje mezi třídami. Hraje se ve dvou kategoriích: 6. - 7. a 8. - 9. třídy. V letošním roce dominovaly pouze dva ročníky.
V turnaji mladších hráčů se ve finále objevily dvě šestky, přičemž vítězství si odnesla 6. C před 6. B v poměru 2:0.
Starší kategorii jednoznačně opanovaly deváté třídy. Jejich finálový souboj přinesl asi nejlepší fotbal v celém turnaji a o vítězství nakonec musely rozhodovat pokutové kopy, ze kterých vzešla vítězně 9. A. Zápas v normální hrací době skončil 0:0.
Deváté ročníky následně sestavily výběr, který se postavil proti pořádajícím učitelům. Kantoři ukázali dlouholeté zkušenosti a výběr "vyprovodili nepopulárním bůrem“.
Organizátoři děkují všem aktérům za hladký průběh turnaje a přejí všem šťastné a veselé Vánoce.

 

bullet20. prosinec 2013
Po středě 11. prosince zůstaly žákům šestých ročníků pěkné vzpomínky na divadelní představení Adéla ještě nevečeřela, které zhlédli v Komorním divadle v Plzni. Stejně tak nezapomenou na pohodově strávené dopoledne na vánočních trzích.

 

bullet18. prosinec 2013
V pondělí (16. 12.) se naši Chemíčkové a žáci 6. B a 6. C  vypravili na Univerzitu Karlovu v Praze. V chemické laboratoři zhlédli a doslova na vlastní kůži si vyzkoušeli několik zajímavých, ale i ohnivých pokusů. Tentokrát nezůstalo jen u chemie a z našich žáků se stali mladí antropologové, kteří zkoumali posmrtné masky a jiné odlitky částí lidského těla.

 

bullet17. prosinec 2013
5. 12. 2013 Mikuláš, anděl a čert opět na bruslích!
Také v letošním roce se již tradičně pořádalo mikulášské bruslení na zimním stadionu v Domažlicích.
Žáci měli možnost předvést své bruslařské umění, zazpívat písničku či zarecitovat básničku za sladkou odměnu od Mikuláše nebo anděla. Ty nezbedné pak odměnili čerti svojí rákoskou. Odpoledne ještě zašli do školní družiny, kde měly paní vychovatelky připraveny knihy hříchů a malí zlobiči slibovali polepšení. Všichni nakonec dostali sladkou odměnu.

 

bullet16. prosinec 2013
Dne 12. 12. se žáci 7. tříd vypravili do Prahy do Divadla v Dlouhé na hudební revue, adaptaci Aškenazyho příběhu Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka v režii Jana Borny.  Neopakovatelná atmosféra Prahy let šedesátých, prostoupena tehdejšími populárními písněmi, vytváří v celém příběhu zvláštní generační napětí, jež umožňuje těm mladším a nejmladším objevovat minulé a těm starším alespoň si zavzpomínat. K dotvoření té správné předvánoční atmosféry přispěla návštěva vánočních trhů na Staroměstském náměstí a procházka po Karlově mostě.

 

bullet13. prosinec 2013
Vánoční jarmark
V prvním adventním týdnu se ve školní družině konal tradiční vánoční jarmark, na kterém si děti vyzkoušely role výrobců, dodavatelů i prodejců. Na trh byli zváni rodiče, babičky, tetičky, zkrátka všichni, koho naše děti mají rádi. A dlužno dodat, že bez jejich podpory a zájmu o dětskou tvorbu by se tato krásná akce nedala uskutečnit. Všem návštěvníkům velmi děkujeme, těšíme se na ně i v příštím roce a přejeme příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok.

 

bullet13. prosinec 2013

Pro všech 867 žáků naše škola opět zakoupila licenci pro využívání portálu www.proskoly.cz. Všichni obdrželi přístupová hesla a mohou ve škole, ale i doma, využívat všechny dostupné moduly (testy dětských schopností, paměťové testy, testy pro nejmenší, testy volby povolání, angličtinu pro nejmenší, test čtenářské gramotnosti, sociometrický test a kvízy). Přístupová hesla dostali žáci i pro své rodiče a jednoho kamaráda.

 

bullet13. prosinec 2013
 

Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje realizuje projekt „Podpora technických dovedností žáků Plzeňského kraje“.
Hlavním cílem projektu je především zvýšení zájmu mladé generace o studium technicky zaměřených studijních a učebních oborů a celkové posílení prestiže řemeslných profesí.
Naše škola se zúčastnila dvou ukázkových dnů:
SOU Domažlice 15. 11. 2013
Žáci se úvodem rozdělili na 2 skupiny, byli seznámeni s bezpečností práce, se základními materiály, požadavky a možnostmi uplatnění v oborech truhlář a kovo. Pod odborným vedením si zhotovili duralové ořezávátko ve tvaru soudku a dřevěné prkénko s navěšeným míčkem.
SPŠ Klatovy 25. 11. 2013
Tento den byl věnován bližšímu seznámení s obory elektrotechnika a strojírenství. Žáci 8. a 9. tříd si prošli areál dílen a byli seznámeni s možnostmi učebních a studijních oborů. V rámci praktických činností se poznali zásady ovládání robotů, sestavili si jednoduchý elektrický obvod formou sériového a paralelního zapojení. Na dalším pracovišti se učili modelovat pomocí počítačového programu. V jiné specializované učebně si pak navrhli, nakreslili a zhotovili výrobky z polystyrenu na drátové řezačce a vyrobili si dřevěné výrobky na malém CNC stroji.
Na závěr byl vždy čas na zodpovězení dotazů a zhodnocení celého ukázkového dne.
(p. uč. J. Láska)

 

bullet11. prosinec 2013
V čase adventním bychom měli myslet na své bližní, a proto jsme se rozhodli udělat radost babičkám a dědečkům z oddělení LDN Domažlické nemocnice. Vyrobili jsme vlastnoručně přáníčka a ta jsme prostřednictvím našeho kamaráda klauna předali.

(paní učitelky a žáci z 1. B a 3. C)

 

bullet11. prosinec 2013
Kuba křížem krážem
Dne 6. 12. proběhla na naší ZŠ Komenského 17 akce nazvaná Kuba křížem krážem.
Celou akcí provázela učitelka naší školy paní Monika Nuňez Bolívar spolu se svým manželem Ing. Hédel Nuňez Bolívar, kteří obeznámili žáky i ostatní zúčastněné se životem na Kubě, přírodou, kulturou, historií, hudbou, kuchyní a dalšími zajímavostmi z této pro nás tak vzdálené země.
Hostem byl kubánský velvyslanec pan Fermín Gabriel Quiňonez Sánchez, který doplnil své předřečníky dalšími zajímavostmi o tomto ostrově v Karibském moři.

 

bullet10. prosinec 2013

  Domažlická laťka popáté
Ve středu odpoledne hostila (jako každý rok) naše sportovní hala výškařský mítink, kterého se již tradičně zúčastnily školy z Domažlic a Mrákova. Letos bylo na startovní listině 56 závodníků.
Vítězové:
ml. žákyně: Kamila Pekhartová 125 cm (K17)
ml. žáci: Jan Suchý 145 cm (Mrákov)
starší žákyně: Monika Rzymanová 135 cm (GJŠB)
starší žáci: Jan Kroc 160 cm (K17)
V soutěži družstev (započítávají se výsledky prvních pěti závodníků) nakonec zvítězila  Komenského 17 se ziskem 33 bodů před ZŠ Mrákov (20b), ale celkové výsledky soutěže naleznete v příloze ZDE a foto 
 (Z. Šilhánek) 

 

bullet10. prosinec 2013
Čtvrteční odpoledne s datem 5. prosince bylo ve školní družině plné očekávání, strachu, hrdinství i pláče.
Přijdou? Nepřijdou! Zlobil(a) jsem? Nejčastější slova, která byla slyšet.
Když se v jednotlivých odděleních otevřely dveře a vstoupil čert, byla v mnohých dětech malá dušička. Spolu s čertem však přišli také anděl a Mikuláš, jejichž přítomnost zmírnila počáteční obavy, které se zračily v dětských očích. Z čertích knih Mikuláš vyčetl, jak to bylo s chováním dětí během celého roku, ale děti většinou samy přiznaly své chyby a slíbily, že se v příštím roce určitě polepší.
Z příjemně stráveného odpoledne si všichni odnesli mnoho zážitků a také sladkou nadílku.
(J. Macnerová)

 

bullet9. prosinec 2013
18. prosince Keith Richards slaví 70. narozeniny

The Rolling Stones je britská rokenrolová skupina v čele se zpěvákem Mickem Jaggerem. Vznikla v Londýně v roce 1962 a hraje dodnes. Skupina se proslavila počátkem 60. let jako protipól skupiny The Beatles. Jádrem skupiny jsou zpěvák Mick Jagger a kytarista Keith Richards. V žebříčku padesáti nesmrtelných interpretů rock'n'rollu se kapela Rolling Stones umístila na 4. místě. (RollingStones)

 

bullet6. prosinec 2013

  Čtenářská soutěž
V příjemném prostředí dětského oddělení MěkBN Domažlice se konal šestý ročník soutěže „O nejlepšího čtenáře 3. tříd domažlických základních škol“. Malí čtenáři četli ukázku z knihy Ivony Březinové Lentilky pro dědu Edu. Naši školu reprezentovali: Agáta Kotilová, Eliška Hálková, Ema Vecková, Kateřina Marková, Šárka Nejdlová, Kryštof Krčmárik, Jana Jankovcová a Štěpán Šamberger.
Že žáci naší školy čtou výborně, potvrdili všichni zúčastnění. Nejlepším čtenářem se však mohl stát jen jeden. Odborná porota nakonec vyslovila dvě jména, a to Jana Jankovcová a Štěpán Šamberger ze 3. E p. uč. Evy Tomanové. Oba získali hlas i od dětské poroty, kterou zaujala jejich výrazná a hlasitá četba. Děkujeme všem soutěžícím za vzornou reprezentaci a přejeme jim, aby nadále dobře vybírali své knížky a s hlavními hrdiny prožili krásné chvíle.

 

bullet6. prosinec 2013
V pátek děti z 1. A pekly vánoční perníčky. Těsto si připravily doma a ve školní cvičné kuchyňce začaly vykrajovat Mikuláše, čerty, andílky, zvonečky, stromečky a spoustu dalších tvarů. Pak jsme čekali, jak se nám vše upeče. Nic se nespálilo, po chodbě se linula vůně upečených perníčků a panovala skvělá nálada. Dokonce jsme stihli všechny ozdobit i ochutnat. Zbytek, který jsme nestačili sníst, si rozdáme na Mikuláše a při vánoční besídce. Velice děkuji za pomoc všem maminkám, babičkám a hlavně dětem za skvěle odvedenou práci. Pečení zdar!

Tř. uč. Dita Kovářová

 

bullet4. prosinec 2013

  Výchovný koncert
Do naší školy zavítala českobudějovická kapela Wild Sticks, která nám učarovala svým vystoupením. Trojice mladých bubeníků a kytarista nás seznámili s různými bicími nástroji od jednoduchých, zvaných perkuse, přes bicí soupravu až po složitý vibrafon. Příležitost dostali i naši žáci, kteří si zahráli na Orffovy nástroje a Mathias Westerdijk z 9. A za bicí soupravou sklidil obdiv svých spolužáků. Že jsou Wild Sticks divoké paličky doslova a do písmene se můžete přesvědčit na videu nebo

 

bullet4. prosinec 2013

  I v tomto školním roce jsme navázali na naši dlouholetou tradici – adopci zvířete v ZOO Plzeň, když pro rok 2014 se naši žáci rozhodli přispět na krmení pro pandu červenou. Na obrázku je skutečně ta panda, která nám tímto moc děkuje. (podívejte se na ni)

 

bullet4. prosinec 2013
Jistě jste si všimli, že naši žáci se zájmem o chemii a biologii navštěvují pravidelně v rámci výuky Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Není proto divu, že se (díky p. uč. G. Milsimerové) zapojili se svými projekty ve dnech 1. a 2. 11. do fakultou pořádané 3. dětské vědecké konference a také je na ní sami představili!!
Jsme velmi rádi, že naši školu úspěšně reprezentovali tito žáci: Pavel Braun, Adéla Vondrovicová, Jan Hošťálek, Aneta Šlajsová, Natálka Steinbachová, Eva Poláčková, Bára Bogášová, Adéla Kabourková , Veronika Němcová a naši malí „chemíčkové" Míša Pham, Ondra Sloup a Tomík Knopf (kteří byli excelentní). (video, foto)

 

bullet3. prosinec 2013

  Poslední listopadové páteční dopoledne se žáci osmých ročníků oděli do společenských obleků a vyrazili do Divadla J. K. Tyla v Plzni, aby zhlédli divadelní komedii od Wiliama Shakespeara "Jak se vám líbí". Kromě divadla měla také každá třída doprovodný program. 8. A navštívila Velkou synagogu, 8. B a 8. C Muzeum gen. Pattona, 8. D Muzeum strašidel.

 
bullet29. listopad 2013

  Vánoce jsou za dveřmi
Až se nás Vánoce zeptají, jak jsme se na ně připravili, tak můžeme se Slůňaty směle prohlásit, že velmi pečlivě. Dokonce jsme si k tomu přizvali i naše nejbližší. Společné vyrábění z keramické hlíny s rodiči jsme zpestřili nacvičenou písničkou, vlastnoručně upečenými vanilkovými rohlíčky a kávou. V tomhle krásném předvánočním čase jsme si našli chvilku i na společné popovídání. V keramických výrobcích najdete nejen otisk našich rukou, ale i duše a srdce. Snad ozdobí náš letošní vánoční stůl a budou milou připomínkou společně strávených chvil.

 

bullet28. listopad 2013

  Stříbrná florbalová družstva hochů
Domažlická sportovní hala hostila ve středu 27. 11. okresní finále hochů kategorie III 6. a 7. a IV 8. a 9. tříd ve florbalu. Zdařile reprezentovaly i naše dva týmy, když shodně obsadily stříbrné pozice. Bilance obou družstev byla 2 výhry a 1 porážka, ta s pozdějšími vítězi z H. Týna (kat. III) a ze Kdyně (kat. IV). Klikněte si na fotky

 

bullet22. listopad 2013

  ŠKOLNÍ KOLO DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY
V úterý 19. 11. hostila první dvě hodiny naše jídelna účastníky školního kola dějepisné olympiády. Tématem letošního ročníku všech kol je „Město v proměnách času“.
Oproti předcházejícím rokům se sešla menší konkurence, ale o to vyrovnanější (na třetím místě se umístili dva žáci). Do okresního kola se tak podívají hned čtyři naši adepti. Kompletní výsledky školního kola naleznete v příloze zde, foto vítězů zde.

 

 

bullet21. listopad 2013

  V rámci výuky fyziky navštívili žáci 7. ročníků Národní technické muzeum v Praze, kde zhlédli 12 stálých expozic (např. z oblasti astronomie, architektury, dopravy, tiskařství,..) a Planetárium, kde se dozvěděli spoustu zajímavých informací o vesmíru. Například si mohli zjistit svoji váhu na všech planetách nebo se dozvěděli, že nám dobře známá souhvězdí jsou pouhá náhodná seskupení hvězd, která po čase stejně zanikají. Součástí prohlídky byla také projekce v Astronomickém sále, kde byly znázorněny astronomické jevy na kopuli, která nahrazovala nebeskou klenbu. Za zorganizování této akce děkujeme p. uč. Halíkové. 

 

bullet20. listopad 2013

  Týden slovenské kuchyně v naší školní jídelně
V týdnu od 18. do 22. listopadu připravily naše kuchařky jídelní lístek složený téměř výhradně z jídel našich slovenských sousedů. Kromě toho upravily v naší jídelně "slovenský stůl". Klikněte si na obrázek a na

 

bullet19. listopad 2013
Prkna, co znamenají svět
Krásné divadelní představení zažili rodiče žáčků paní uč. Šandové ze 4. D. Celá dramatická tvorba vznikla z jejich vlastní iniciativy, nápadů a jednoduché kamarádské domluvy. V dnešním světě mobilů, SMS a všech dalších moderních komunikačních prostředků je to obdivuhodné. Generální zkoušku pohádky Šípková Růženka a Rozum a Štěstí předvedli našim prvňáčkům. Jejich nadšení přivedlo malé herce na nápad zahrát divadlo i rodičům. Na „prkna, co znamenají svět“, musí urazit ještě dlouhou cestu. Zatím to jsou jen takové „třísky“, ale co my víme, třeba je mezi nimi další Jiřina Bohdalová nebo Jiří Mádl.
(fotogalerie z generální zkoušky)

 

bullet15. listopad 2013

  Naše děvčata postupují do krajského kola
Dne 14. 11. se uskutečnilo v domažlické sportovní hale  okresní kolo ZŠ ve florbalu. Naše družstvo ze 6. a 7. tříd ve složení Maierová, Veselá, Hálková, Štrbová, Nováková, Krejčová, Kouříková, Budková, Pekhartová, Váchalová, Mašková, Sloupová, Břízová a Voová po dosažení 1. místa v tabulce postoupilo do semifinále, kde porazilo družstvo z Kolovče. Ve finále pak jednobrankovým vítězstvím nad družstvem z Klenčí naše děvčata rozhodla o svém postupu. Všem reprezentantkám blahopřejeme a držíme palce v krajském kole. Klikněte si na foto vítězek a na 

(p. uč. Olga Kalinová)

 

bullet12. listopad 2013

  V sobotu  9. 11. se žáci 1. A se svými rodiči sešli na pouštění draků a opékání vuřtů. Počasí nezklamalo, vítr foukal, sluníčko svítilo a dobrá nálada všech přispěla ke zdárnému průběhu setkání. Jak naši draci létali a jak jsme opékali, uvidíte na fotografiích. Všem rodičům a dětem děkuje za hezké odpoledne a těší se na další setkání tř. učitelka Dita Kovářová.

 

bullet11. listopad 2013
Po starších kamarádech ze šestého ročníku projdou adaptačním kurzem i naši prvňáčci. Program "Třída plná pohody" proběhl už v 1. E a další třídy ho mají teprve před sebou. Děti se učily pracovat ve skupinách , plnily různé úkoly a dokázaly, že už umí pojmenovat a spočítat své spolužáky nebo požádat o pomoc. Jen dodržování stanovených pravidel bude pro někoho ještě příliš těžké.
Cílem programu je výchova dětí k dobrým mezilidským vztahům a spolupráci.

(p. uč. V. Urbanová a J. Hendrichová)

 

bullet11. listopad 2013

  6. B na výstavě v Praze
8. listopadu jsme navštívili Staroměstskou radnici a vystoupali na ochoz její věže, kde jsme za krásného počasí shlédli panorama Prahy. Dále jsme pokračovali Celetnou ulicí kolem Prašné brány a Obecního domu až k Muzeu hlavního města Prahy, kde byl hlavní cíl naší cesty. Tím byla výstava „Penízenebo život“, věnovaná finanční gramotnosti dětí a mládeže. Žáci se zde formou interaktivních her seznámili s prací v bance, tiskem peněz, učili se hospodařit s penězi, investovat, utrácet i vydělávat. Nakonec jsme se ještě stihli podívat na Langweilův model Prahy z r. 1838. Věříme, že si žáci odnesli z této exkurze mnoho zajímavých zážitků a informací.

(p. uč. Olga Kalinová a Alena Kupilíková)

 

bullet11. listopad 2013

Státní svátek - 17. listopad - Boj za svobodu a demokracii (MD studentstva)

Sametová revoluce - označení období změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na demokratické principy.

 

bullet8. listopad 2013

  22. října se vypravili žáci druhého stupně na Letiště Václava Havla v Praze
Nejprve navštívili výcvikové středisko, kde je odborné pracovnice seznámily s výcvikem pilotů a palubních průvodčí, potom následovala prohlídka s odborným výkladem. Co se dozvěděli? Např. že ročně tu projde výcvikem až 5 000 pilotů a 13 200 palubních průvodčích, že je prakticky nemožné, aby se za letu srazila dvě letadla, že při případné nehodě na letišti musí být do 90 sekund evakuováni všichni cestující z letadla, že ve výšce 10 km (kde obvykle letadla létají) je teplota cca -50°C a další zajímavosti. Po odbavení následovala exkurze na letiště, při které mohli vidět např. terminál pro vládní lety, biologickou ochranu a zázemí letiště, dráhy sloužící k vzlétávání a přistávání a dokonce starty několika letadel. Žáci měli letos poprvé možnost navštívit i budovu řízení letového provozu. Poděkování za zorganizování této zajímavé akce patří p. uč. Haně Jindřichové.

 

bullet8. listopad 2013

Horolezci, horolezkyně, horolezčata
Dnes jsme si se Slůňaty na horolezecké stěně v Rodeo klubu sáhli až na dno svých sil, překonali velký strach a posunuli svoje hranice o hodný kus dál. Z počátečních obav nezbylo vůbec nic, naopak jsme díky trpělivosti a ochotě instruktorů odcházeli naplněni hrdostí.

 

bullet1. listopad 2013

Halooween na naší škole
Halloweenské odpoledne ve školní družině
V předstihu jsme v naší školní družině společně oslavili Halloween. Sešlo se nám tu spousta strašidel i strašidýlek, nechyběly kuří pařátky, otrávené jablko a mnoho čarodějnických klobouků. Ani paní vychovatelky se nenechaly zahanbit a velmi pečlivě zapracovaly na svém „vzhledu“. Odpoledne v naší sportovní hale plné soutěží přineslo řadu legračních situací a děti si odnesly certifikáty opravňující k letu na koštěti, k přenosu tajné depeše, dračího vejce a hlavně k převážení zlata.
 

Po podzimních prázdninách se žáci 1. A zase sešli ve své třídě a čekalo na ně překvapení. Čarodějnice s koštětem vítala všechny děti. Malé čarodějnice, čarodějové, kouzelníci, netopýr a řada dalších strašidel se těšili na oslavu svátku Halloweenu . Stříhali, lepili, hráli strašidelné hry a hlavně se všichni dobře bavili. Nejkrásnější výrobky z ,,dušičkového“ dopoledne Vám přinášíme na fotografiích.   

 

bullet30. říjen 2013
Strašidelné spaní ve školní družině
Páteční noc z 25. na 26. 10. byla v naší škole neobvykle rušná. Hemžilo se to v ní čarodějnicemi, strašidly a dokonce i bílá paní nás navštívila. Po celé naší škole vedla strašidelná cesta s nástrahami, které naše děti bravurně překonávaly. Pak nás ovšem po této námaze přepadl hlad, a tak jsme nelenili a opekli si při táboráku, co se dalo. Nevěřili byste, jak krásná může být stařičká jabloň na naší školní zahradě osvětlená lampiony, stejně jako je k nevíře, že ani v těchto pozdních hodinách naše děti nejevily sebemenší známky únavy. A to je na dětech úžasné. Jejich spontánnost, fantazie a upřímná radost vyvěrající z nově poznaného. Tuto noc spousta dětí překonala svůj strach z neznámého a nám dospělým byl odměnou krásný pocit, že jsme dětem ukázali, že se školy není třeba bát a že se v ní dá zažít dobrodružství i legrace a hlavně najít kamarády. Tato akce by se neobešla bez pochopení a spolupráce rodičů, a tak bychom jim alespoň touto cestou chtěli vyjádřit velký dík.

 

bullet30. říjen 2013

Do naší školy chodí žáci, kteří umí řešit problémové situace.
17. 10. 2013 zavolali sanitku pánovi, který omdlel před ZUŠ, a poskytli mu první pomoc. Poděkování patří Aničce Černé z 8. C a Jiřímu Polívkovi z 9. B.
8. 10. 2013 zase Matěj Doubek z 8. C zavolal hlídku policie a pomohl paní, která upadla do potoka. I jemu náleží pochvala za pohotovou reakci.

 

bullet28. říjen 2013
Státní svátek - 28. říjen - Vznik Československa
Československo je bývalý stát ve střední Evropě, který existoval (s krátkou přestávkou během druhé světové války) od 28. října 1918 do 31. prosince 1992. Československo vzniklo po první světové válce jako jeden z nástupnických států rozděleného Rakouska - Uherska. Zahrnoval území Čech, Moravy, Českého Slezska (jihovýchodní část Slezska), Slovenska a Podkarpatské Rusi („Horní Uhry“). Československo zaniklo rozdělením na Českou republiku a Slovenskou republiku.

 

bullet25. říjen 2013

Dne 18. 10. 2013 družstvo našich mladších žáků reprezentovalo Plzeňský kraj na republikovém finále v přespolním běhu. Závodilo se v rekreačním areálu Stříbrný rybník v Malšově Lhotě u Hradce Králové, kam jsme dorazili po pěti hodinách cesty. V 11.30 proběhlo slavnostní zahájení a nástup družstev z jednotlivých krajů. V naší kategorii mladších žáků se na start postavilo 71 závodníků z 12 družstev, do konečného pořadí se počítalo umístění 4 nejlepších z každého družstva. Naši chlapci se umístili: Říha (19.), Kvítek (21.), Kastelic (25.) a Böhm (53.), za družstvo běželi i Souček a Váchal. Závod v délce 2 150 m se nám vydařil, přestože chlapci patřili ve své kategorii mezi ty mladší. Dosáhli na pěkné 6. místo v republice. V cíli se celé naše družstvo vyfotilo s jedním z čestných hostů akce, naší sportovní legendou, lyžařkou Květou Jeriovou - Peckovou. Závodníkům moc blahopřejeme a děkujeme.  (p. uč. B. Váchalová)

 

bullet22. říjen 2013
27. říjen - Otto Wichterle - 100. výročí narození

Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc. (27. října 1913 Prostějov – 18. srpna 1998 Stražisko) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele u nás i ve světě patřil. Proslulý je zejména svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Tyto výsledky vycházely z jeho původní vědecké práce v oblasti hydrogelů. Wichterle se proslavil též objevem umělého polyamidového vlákna - silonu. (titul RTDr - doktor technických věd, v současnosti již není  udělován)

 

bullet19. říjen 2013
je soutěž, které se zúčastnili žáci naší školy a kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Našimi nejúspěšnějšími řešiteli byli Pavel Braun z 9. B s 81 body a Jan Příbek z 8. D.

 

bullet18. říjen 2013
Ve středu 16. 10. se žáci 9. tříd zúčastnili prezentační akce v MKS v Domažlicích nazvané Den sociálních služeb a Den pro zdraví. Jejím hlavním smyslem bylo seznámit širokou veřejnost s poskytovateli sociálních služeb působícími na našem okrese. Žáci pracovali ve skupinách a zjišťovali informace o konkrétní instituci nejprve předem na internetu. Pak komunikovali osobně se zástupci těchto organizací, aby si mohli doplnit další údaje. Jednou ze zajímavostí pro ně byla prohlídka mobilní ambulance. Nakonec ve škole své poznatky shrnuli a zhodnotili význam akce.

 

bullet18. říjen 2013
16. 10. 2013 Světový den výživy  Naše školní jídelna se připojila k mezinárodní kampani Food Right Now - Postavme se hladu, do které je zapojena společnost Člověk v tísni.
V rámci Světového dne výživy se konala akce Naše posvícení zaměřená na pohoštění z regionálních potravin, jejichž distribuce je energeticky méně náročná a šetrnější k životnímu prostředí. Nákupem lokálních potravin podporujeme ekonomiku našeho regionu, místní pěstitele a tím i rozvoj místa, kde žijeme.

(Naše školní jídelna např. nakupuje mléko od regionálního výrobce firmy Milknatur Líně. Toto mléko je šetrně pasterované, neodstředěné, má až 4% tuku, je plné všech vitamínů a bílkovin, zdroj vápníku 1,2mg/litr a hygienicky je naprosto bezpečné. Mouku nakupujeme od regionální firmy Prokop mlýn Borovy Přeštice).
Naši strávníci měli k dispozici papírová prostírání s informacemi o problematice hladu ve světě. Ke každému jídlu jsme podávali regionální dezert – "dolek vo dvouch kabátech", který jsme upekli z regionální mouky a mléka . Rozdali jsme 1700 vdolků.

 
bullet17. říjen 2013

  Adaptační kurzy!!
Druhý a třetí týden v novém školním roce absolvovali naši "šesťáci" tradiční adaptační pobyty, tentokrát na zámku v nedalekém Trhanově. Během dvou dnů se o sobě a svých kamarádech dozvěděli mnoho užitečných věcí, zahráli si různé kolektivní hry, při kterých se lépe poznali, a také podnikli společný výlet na kopec Hrádek. Večerní hodiny zpestřila přednáška pana Šafaříka a stezka odvahy, při které měli za úkol dojít až k samotnému Lomikarovi a u něj se zvěčnit svým podpisem. Celý program perfektně řídila psycholožka p. Jana Hendrichová spolu s naší preventistkou, p. uč. Alenou Kupilíkovou, výchovnou poradkyní p. uč. Dagmar Vančurovou a třídními učiteli. Všichni odjížděli plni zážitků. 

 

bullet17. říjen 2013

  Jsme krajští přeborníci v hokejbalu
V úterý 15. 10. vyrazili Krakeni z naší školy na vyvrcholení letošního ročníku hokejbalové sezóny do Plzně. Hrálo se v hokejbalové aréně 4.  na Košutce ve dvou skupinách, dále pavoukem na vyřazovací zápasy vzestupně až do finále a sestupně o umístění. Naši kluci se ve skupině postupně utkali se soupeři ze Žihle, Radnic, Tachova, Rokycan a Dolní Bělé. Po dvou prohraných zápasech ve skupině nebyla v týmu zrovna radostná nálada, ale hoši se z neúspěchu dokázali poučit a v dalších zápasech podávali skvělé výkony. Ve čtvrtfinále si poradili s Kralovicemi, v semifinále vyřadili tým Kostelky Tachov a ve finále se utkali se sousedy ze Kdyně. Ve velice vyrovnaném zápase nakonec naši borci uhájili jednogólové vedení a zaslouženě tak vyhráli celý turnaj. Všichni členové družstva byli odměněni zlatými medailemi, poháry a jako hlavní cenu dostal celý tým voucher na hokejový zápas ruské kontinentální ligy KHL mezi Lvem Praha a SKA Petrohrad. Nejužitečnějším hráčem celku Krakenů byl vyhlášen Jonáš Kreysa, který po turnaji sděloval své dojmy a poznatky místnímu reportérovi do plzeňských médií. Všem borcům bych chtěl poděkovat a svědomitý přístup a výtečnou reprezentaci naší školy. (p. uč. Tomáš Kubal)

 

bullet17. říjen 2013

  Čeká nás republikové finále
V pátek 11. 10. se naši běžci vydali do nedalekého Tachova na krajské kolo v přespolním běhu. Startovalo se za deštivého počasí v areálu místního atletického stadiónu. Naši školu reprezentovali chlapci ve 2 kategoriích. Mezi staršími doběhl v silné konkurenci na vynikajícím třetím místě Vojta Vychopeň z 8. C. Celkově starší hoši skončili v hodnocení družstev na krásném 3. místě . V kategorii mladších hochů vbíhala do posledního kola závodu trojice našich borců na vedoucích pozicích. Nakonec se před naše běžce dostali 2 závodníci, a tak na krásném 3., 4. a 5. místě doběhli Jan Kvítek, Štěpán Říha a Darek Kastelic. V soutěži družstev se umístili na senzačním 1. místě a vyhráli  postup do republikového finále, které se bude konat v pátek 18. 10. v Hradci Králové!! Všem klukům děkujeme za výtečnou reprezentaci školy a těm mladším přejeme hodně štěstí a dlouhý krok na „republice“.

Pozor, dva skvělé sportovní výsledky! Budeme Vás informovat.
Naše družstva se umístila na 1. místech v kraji v přespolním běhu a hokejbalu

bullet15. říjen 2013

  Dnes do naší školy zavítali "kolegové" z UK v Praze  s workshopem Hledá se Nemo, který byl určen pro 4. a 5. ročníky. Žáci si prohlédli živočichy žijící v moři a mořský plankton pod mikroskopem, namíchali si z jednotlivých sloučenin mořskou vodu, kterou i ochutnali. Mohli si také vyzkoušet své znalosti a tři nejlepší z každé skupiny vyhráli pěkné ceny. Jak se jim program líbil, můžete posoudit z naší fotogalerie.

 

bullet14. říjen 2013
Tradiční zájezd na Univerzitu Karlovu v Praze
Žáci 8. A a B se 8. 10. vypravili do Prahy na Univerzitu Karlovu, kde měli velmi pestrý program. Prohlédli si rostliny a ptactvo v botanické zahradě a horniny v geoparku. Další zajímavosti a činnosti je čekaly také v Hrdličkově muzeu. Zde sestavovali kostru člověka, prohlédli si trepanované lebky, odlitky posmrtných masek známých osobností, expozici vývoje člověka a seznámili se s mumifikací těl.

 

bullet10. říjen 2013

Vítání podzimu
Každé roční období má svoje kouzlo, tento podzim nevyjímaje. Všechna oddělení školní družiny využila jeden překrásný podzimní den ke hrám mezi krásně vybarvenými stromy a keři v Hanově parku. Na environmentální výchovu zaměřené pohybové a poznávací hry byly rozloženy po celé ploše parku. Děti si vyzkoušely svoje znalosti o stromech, zvířatech, rozhýbaly svá těla při mašličkované a vyzkoušely si, jak přesnou mají mušku. Cestou zpět sbíraly podzimní poklady (zbarvené listy, žaludy, kaštany, šnečí ulity,..) a přemýšlely, co z nich vyrobí.

(environmentální výchova je výchova k odpovědnému chování vůči přírodě)

 

bullet7. říjen 2013

Od září žáci 1. stupně navštěvují chemický kroužek, ve kterém se učí bezpečnému zacházení s chemickými látkami. Provádí mnoho zajímavých pokusů, které pak mohou realizovat i doma, aniž by k tomu potřebovali chemickou laboratoř. Jak se jim práce daří, můžete posoudit z naší fotogalerie.

 

bullet7. říjen 2013

Létající krasavci
Toto nádherné babí léto přímo vyzývá ke hraní v přírodě. Ve čtvrtek si Slůňata ze školní družiny ke sluníčku objednala ještě silný vítr a šla vyzkoušet svůj pilotní um. Do vzduchu poslala sovu, piráta a s nimi i celou řadu draků a malých dráčat. Že to není nic jednoduchého, vám prozradí velmi soustředěné tváře mladých pilotů. Výsledek ale za tu námahu stál.

 

bullet4. říjen 2013

  Dne 10. a 24. září 2013 proběhlo okresní kolo Atletické ligy starších a mladších žáků a žákyň. V kategorii starších dosáhli výborného úspěchu J. Kroc - 3. místo v běhu na 60 m a 300 m a V. Vychopeň 1500 m - 2. místo. Ve skoku dalekém 1. místo Š. Martínková. Úspěšní byli i mladší žáci. V běhu 60 m a 200 m - L. Štěpán obsadil 2. a 3. místo. Ve skoku dalekém naše děvčata obsadila všechna medailová místa. (S. Haasová - 1., D. Hálková - 2., a K. Krejčová 3. místo.) Poděkování patří všem sportovcům, kteří reprezentovali naši školu. (Souhrnné výsledky zveřejníme později)

p. uč. Božena Váchalová

 

bullet4. říjen 2013
"Přespolák" - okresní kolo
Ve středu 2. 10. se konalo okresní kolo v přespolním běhu v Domažlicích. Naši žáci startovali ve všech kategoriích. Po sečtení pořadí vždy 4 nejlepších běžců se umístili starší i mladší chlapci z naší školy shodně na 1. místě. Mladší dívky obsadily 2. místo, i když po součtu pořadí měly stejný počet bodů jako děvčata z Holýšova (o jejich prvenství rozhodlo lepší umístění 1. běžkyně školy). Za očekáváním tentokrát zůstaly starších žákyně, které zpravidla obsazovaly 1. místo. Řada nemocí je oslabila tak, že i po úporném boji skončily na 3. místě. Všem gratulujeme k  předvedeným výkonům a přejeme mladším a starším žákům hodně úspěchů v krajském kole, které se koná v Tachově 11. 10. 2013.

 

bullet3. říjen 2013
11. říjen  - Edith Piaf - 50. výročím úmrtí

Édith Piaf (19. prosince 1915, Paříž - 11. října 1963, Grasse), vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, známá pod pseudonymem La Môme Piaf byla světoznámá a oblíbená francouzská šansoniérka. Její způsob interpretace odrážel praktické zkušenosti ze života, které sama prožila, anebo vnitřní poměry, ve kterých se právě nacházela. Tento umělecký přístup z ní nakonec učinil francouzskou národní ikonu. Šansony jako „La vie en rose“ (Růžový život), „L’hymne á l’amour“ (Óda na lásku), „Milord“ a „Non, Je ne regrette rien“ (Ničeho nelituji) jí přinesly světovou popularitu. Video 

 

bullet2. říjen 2013

  Vážení rodiče, prarodiče, zákonní zástupci žáků,
od září se na naší škole pozvolna rozjíždí poradenské pracoviště pro děti a rodiče v rámci projektu ZIP (Zajištění individuální podpory) Pedagogicko psychologické poradny Plzeň. Cílem projektu je podpořit rozvoj zdravého školního klimatu a zajistit poradenskou podporu a péči intervenčního charakteru pro děti, kterým se školní docházka začíná komplikovat. Nabídka služeb projektu směřuje nejen k celým třídním kolektivům v podobě zážitkových programů, ale i k jednotlivcům s problémovými vztahy ve třídě, zhoršujícím se pospěchem či výchovnými problémy. .......více

 

bullet25. září 2013
30. září - Mnichovská dohoda - 75. výročí

  Mnichovská dohoda (označována také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát) byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj. 30. září 1938). Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni.
Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, appeasementu.
 

 

bullet24. září 2013

Státní svátek - 28. září - Den české státnosti

Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935) byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti.

 

bullet19. září 2013

  25. září - Josef Bican - 100. výročí narození
  Josef „Pepi“ Bican (25. září 1913 – 12. prosince 2001) byl proslulý česko-rakouský fotbalista, trenér a podle některých nejlepší hráč, který kdy hrál českou nejvyšší soutěž. Vstřelil 644 ligových branek a je členem klubu ligových kanonýrů (držitel odznaku číslo 1). Většinu své kariéry působil ve Slavii Praha. Po roce 1948 byl pronásledován komunisty.

 

bullet18. září 2013

  V pátek 13. 9. 2013 navštívili žáci osmých tříd Plzeň, aby si mohli prohlédnout mnoho zajímavých exponátů a vyzkoušet pokusy v rámci akce Dny vědy a techniky. Využili tak možnost vidět v praxi využití jinak nudných fyzikálních zákonů a chemických vzorečků. Pokusy a různé technické zajímavosti předváděli odborníci z různých fakult Západočeské univerzity a mladí vědečtí nadšenci z církevního gymnázia.

 

bullet18. září 2013
Čarodějná škola ve školní družině
Ve čtvrtek jsme všem prvňáčkům při divadelním představení dokázali, že si ve škole užijí spousty legrace a vzpomínky na ni je budou provázet celý život. Při laskavé pohádce O čarodějné škole jsme se prohýbali smíchem a zároveň jsme se něčemu novému přiučili. Myslíme, že by z nás měl J. A. Komenský velkou radost.

 

bullet13. září 2013

Ve školní družině bylo zrekonstruováno již čtvrté ze šesti oddělení. Podívejte se na nová oddělení a zahradu školní družiny, která také čeká na úpravy. Má totiž výbornou polohu v areálu školy.    

 

bullet13. září 2013
O letošních letních prázdninách byla kromě běžných oprav a údržby (malování tříd a chodeb, oprav tabulí, židlí či lavic) dokončena třetí závěrečná etapa rekonstrukce sociálních zařízení. Týkala se WC a umýváren u školní jídelny a ve školní družině. Škole se tak podařilo, díky péči zřizovatele Města Domažlice, splnit všechny hygienické předpisy MZ.  

 

bullet11. září 2013

Závěr minulého školního roku ve školní družině.
Vzpomínkami se vraťme o několik měsíců zpět a ještě chviličku si užijme pohodu posledních dní školního roku 2012/2013.
ZDE si můžete fotografie stáhnout, ZDE prohlédnout v galerii.

 

Srdečně Vás všechny vítáme  po prázdninách v naší škole!
Věříme, že spolu prožijeme v přátelské a kamarádské atmosféře
 úspěšný a zajímavý školní rok 2013/2014.

Vítáme zejména naše prvňáčky a všechny ostatní starší žáky, kteří k nám přišli letos poprvé.

 

bullet19. srpen 2013
Ve školním roce 2013/14 budou třídními učiteli v šestých třídách:
 6.A
p. uč. Eva Dékányová, 6. B p. uč. Olga Kalinová, 6. C p. uč. Tomáš Kubal,

 

bullet19. srpen 2013
Vážení a milí rodiče, žáci, učitelé a přátelé naší školy. Již brzy se opět "rozjedou naše Aktuality“, které Vás budou po celý rok svědomitě informovat o všem, co se na naší škole děje. I když se snažíme trefit do Vašich přání, pro tvorbu našich internetových stránek bychom uvítali spolupráci a podněty. Těší nás jejich vysoká sledovanost.

 

bullet12. srpen 2013
Rodiče našich  budoucích prvňáčků si mohou přečíst první informace k zahájení školního roku ZDE