Archiv aktualit 2016-2017

 

bullet

19. červenec 2017
 

V hlubokém zármutku oznamujeme všem našim kolegům, žákům a rodičům, že 19. července 2017 zemřel pan Mgr. Jaroslav Kupilík, bývalý učitel  2. stupně naší školy.

 

bullet

14. červenec 2017
 

V hlubokém zármutku oznamujeme všem našim kolegům, žákům a rodičům, že 14. července zemřela paní Marie Kovaříková, bývalá učitelka 1. stupně naší školy.

 

Všem žákům a zaměstnancům školy přejeme krásné, šťastné a bezstarostné prázdniny

 

bullet

30. červen 2017
..a úplně na závěr?  Naši nejmenší (jak je zaznamenal redaktor Domažlického deníku p. J. Babor)
 

bullet

29.červen 2017
Slavnostní zakončení školního roku a rozloučení se žáky 9. tříd

 

bullet

28. červen 2017

Loučení 5. tříd s 1. stupněm
Každoročně probíhá slavnostní rozloučení žáků 5. tříd s 1. stupněm. Letos se loučili s ostatními spolužáky a svými třídními učitelkami vlastními písničkami, básničkami a dárečky. Program, který se uskutečnil v hudebně 1. stupně, pokračoval vyhlášením nejen těch nejlepších ze sportovního dne, ale také pilných žáků, kteří vynikali v učení. Drobné dárečky předala žákům zástupkyně ředitele pí Helena Sloupová a zahájení této slavnosti měl na starost pěvecký sbor naší školy. Přejeme našim"páťákům" úspěšný vstup  na 2. stupeň nebo gymnázium. 
 
Nejlepší žáci sportovního dne:
Hod míčkem: Tereza Kouříková 33m a Martin Šot 40m
Skok do dálky: Denisa Jelínková 3,18m a Martin Šot 3,60m
Běh na 50m: Anička Dang 8,10sek. a David Tauer 7,70sek.
Dlouhý běh: Nikola Pelešková 3min.5sek. a Jan Švígler 2min.40sek.

 

bullet

28. červen 2017

Malování na obličej
V úterý 27. 6. proběhla v 1. oddělení ŠD poslední akce letošního školního roku – malování na obličej. Děti se mohly na chvíli proměnit v tygříky, piráty, motýly, víly apod. Každý se těšil, až se podívá poprvé do zrcadla na své malování. Děkuji své dceři, že přišla děti namalovat. Všem svým dětem přeji krásné a pohodové prázdniny plné sluníčka, odpočinku, nových zážitků a kamarádů. 

(pí vych. J. Macnerová)

 

bullet

27. červen 2017

Waldjugendspiele - lesní hry pro mládež - to je název akce, které se dvacet třeťáků z naší školy mohlo 20. 6. zúčastnit spolu s žáky naší partnerské školy Grundschule Furth im Wald. Na lesní trasu se stanovišti vyrazily česko-německé žákovské týmy. Dětem bylo umožněno prožít trochu jiný den se svými učiteli na interaktivní procházce v „zelené třídě“ ve volné konkurenci s ostatními účastníky a odborným vedením lesníků. 

(pí uč. D. Vlčková a E. Hojdová)

 

bullet

23. červen 2017

„Fakt jedlé umění...“
Při poslední hodině výtvarné výchovy měli žáci ze 6.A možnost poznat (i si prostřednictvím vlastní tvorby vyzkoušet), že výtvarné umění nemá vždy jen trvalý charakter a že hodnotou může být nejen umělecký výsledek, ale i samotný proces tvoření díla...
Podívejte se na zdařilé portréty inspirované italským malířem zátiší Giuseppem Arcimboldem...

(pí uč.J. Mrkosová)

 

bullet

23. červen 2017

Návštěva kostela
Ve čtvrtek 22. června našly děti z družiny v těchto tropických vedrech příjemné ochlazení v domažlickém kostele. Dozvěděly se nejen, k čemu kostel slouží, ale i proč lidé do něj chodí či jaký oděv se obléká při mši svaté. Na závěr byla připravena pro děti soutěž ve formě kvízu, která obohatila všechny o nové informace. Dík patří knězi Pavlovi Fořtovi, který nás po celou dobu provázel a trpělivě naslouchal zvídavým dotazům dětí. A také paní Janě Dědinové za ukázku hry na varhany a jejich představení. 
 

(kolektiv vychovatelek ŠD)

 

bullet

21. červen 2017

V úterý 20. 6. se v Plzni konala akce s názvem „Ručičky kraje“. Dvanáct našich žáků z osmých ročníků mělo možnost vidět přehlídku zhruba patnácti středních škol z Plzeňského kraje doplněnou různými zajímavostmi. Účastníci této akce si mohli vyzkoušet různé dovednosti od kovářských prací po chemické pokusy. Největší zájem byl o stánek domažlického SOU, kde robotická ruka podávala dětem na přání nápoj. Pro žáky byla akce přínosem a mnozí si odnesli i malé pozornosti.

(p. uč. J. Láska)

 

bullet

19. červen 2017

Zdravověda pro děti ze ŠD
Ve čtvrtek 15. června se staly děti, které navštěvují školní družinu, mladými zdravotníky. Na školním hřišti byla pro ně připravena zdravotnická stanoviště s nejčastějšími úrazy, kde si připomněly základy první pomoci. Jako každý rok s blížícími se prázdninami se zvyšuje počet zranění, a proto je naší snahou, aby si děti dokázaly v určitých situacích poradit. Velké poděkování patří paní učitelce G. Milsimerové a figurantům. 

(kolektiv vychovatelek ŠD)

 

bullet

14. červen 2017

Výročí - 14. 6. 2017 v 11:30 - 200 000 přístupů!
Posledních 500 přístupů:   11. 6. 17:40 - 14. 6. 11:30

Počet návštěv Aktualit (od listopadu roku 2013):

(jen 1 x denně a pouze přístupy z PC mimo budovu školy)

 

bullet

14. červen 2017

Rozloučení se školním rokem
O víkendu ze soboty na neděli se uskutečnilo netradiční rozloučení se školním rokem 2016/2017 pro děti z 1. oddělení ŠD a i pro některé družinové děti, které se pravidelně zúčastňují akcí tohoto oddělení. Sraz zájemců byl tentokrát v malé vesničce, kam se všichni v pořádku dopravili v sobotních odpoledních hodinách. Prvním bodem programu byla stopovačka v lese, kde si děti i dospělí vyzkoušeli spoustu dovedností a uplatnili i své vědomosti. Mezi úkoly patřilo např. přinést živou vodu ze studánky jako v pohádce, mít přesnou mušku, přeručkovat po laně, poznat stopy zvěře,… Po návratu jsme si odpočinuli při opékání vuřtů a jiných dobrot, které si každý dovezl podle chuti. Také byly připravené různé hry a soutěže. Největším zážitkem pro děti byla noční hra. Přestože se některé bály, na cestu nocí se vydaly úplně všechny. Jejich úkolem bylo získání mince, bonbónu, k živé vodě přidat ještě i mrtvou a odpovědět na všetečné otázky černých přízraků. Všechny děti mají moji velkou pochvalu! Počasí nám přálo, přespání v místní hospůdce se všem líbilo a tak se nikomu nechtělo druhý den ráno zpátky domů. Děti dostaly na památku perníkové medaile, za které děkuji pí Vaňkové. Velké DÍKY patří všem zúčastněným, zvláště pak rodině Jandových! Děkuji za pomoc a spolupráci nejen o tomto víkendu, ale za celý školní rok a doufám, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále. 

(pí vych. J. Macnerová)

 

bullet

13. červen 2017

Výlet na Hrádek
V pátek 9. června bylo krásné počasí, a protože je období školních výletů, i děti z 2. a 4. oddělení nemeškaly a vyrazily na Hrádek. Zde si opekly buřty, dokázaly, jak umí vyluštit Morseovu abecedu a také jak jsou bystří a umějí najít poschovávané lístečky v trávě, pod kamenem nebo třeba za keřem. Kopec Hrádek by děti nemohly opustit, aniž by se svezly na skluzavce a osvěžily se nanukem nebo točenou limonádou. Výlet jsme si všichni užili a příjemně unavení se vrátili domů.
 

(pí vych. A. Rojtová a M. Váchalová)

 

bullet

13. červen 2017

Děti z kroužku Pastelka zmrzlináři
V pondělí 12. června děti z výtvarného kroužku při ŠD Pastelka tentokráte nic netvořily, ale šly se podívat, jak se vyrábí sladká studená pochoutka, zmrzlina. Jejich nadšení sdílel i pan Březina, který nás seznámil s tajemnou recepturou a přípravou. Také jsme se dozvěděli, že ze zmrzliny nemůžeme nastydnout a existuje až 250 příchutí. Chtěla bych poděkovat panu Březinovi za vstřícnost a za možnost strávení příjemného odpoledne. 

(pí vych. J. Kůstková)

 

bullet

12. červen 2017

„Kdo neskáče není Čech“?
Žáci 7. C se vydali minulý čtvrtek na výlet do Prahy, kde nejprve shlédli unikátní výstavu Body Exhibition a pak si šli svoje znalosti ověřit v praxi. Jak moc jim funguje čtyřhlavý sval či jakou mají koordinaci těla ve skoku, si otestovali v Jumping Aréně. 

(pí uč. P. Rybárová)

 

bullet

7. červen 2017

Kroužek Fit-Dance v penzionu
V úterý 6. června vystoupil pohybově taneční kroužek při ŠD Fit-Dance s malým programem před seniory v penzionu. Děti chtěly nejen zpestřit odpoledne babičkám a dědečkům, ale také završit svoji celoroční práci v kroužku, kde se učily různé pohybové a taneční kroky. Po úspěšném představení předaly šťastným babičkám a dědečkům vyrobené papírové růže. Chtěla bych poděkovat za vstřícné jednání personálu penzionu a příjemné odpoledne. 

(pí vych. J. Kůstková)

 

bullet

7. červen 2017

V pondělí 5. 6. se žáci 9. ročníků vydali na historickou exkurzi do německého Flossenbürgu.
Dějiny 2. světové války žáci probírali v hodinách dějepisu, slyšeli o obětech holocaustu, ale zde na vlastní oči viděli místo, kde se skutečně páchal zločin na lidech . Právě Flossenbürg byl jedním z koncentračních táborů, kde umírali Češi a zahynuli i domažličtí občané. Uctili jsme jejich památku, zapálili svíčku a položili na hrob květinu. Součástí prohlídky (bývalého vězení, Údolí smrti, krematoria) byla i interaktivní výstava a film My jsme přežili….ostatní zůstali. 

 

bullet

7. červen 2017

V pátek 2. 6. jsme my, nejlepší chemici z osmých a devátých tříd, jeli do Prahy. Cílem byla prohlídka závodu Coca – Cola a Muzea čokolády. Nahlédli jsme tak do historie vzniku tolik oblíbeného nápoje a hodně překvapující pro nás bylo zjištění, že dvoulitrová lahev vzniká vyfouknutím z malé plastové zkumavky. V čokoládovně jsme zase ochutnali pravé Belgické pralinky a vyrobili jsme si každý vlastní čokoládu s různými příchutěmi. Nejlepší pro všechny bylo asi to, že po dobu návštěvy muzea jsme mohli konzumovat čokoládu v neomezeném množství. Podle spokojených tváří všech bylo zřejmé, že jsme si výlet dokonale užili. Moc děkujeme pí uč. Milsimerové za to, že takovou akci pro nás vymyslela a zorganizovala. 

(žákyně Z. Dolejšová a K. Kaiserová z 8.C)

 

bullet

5. červen 2017

Přečtěte si podrobnou zprávu z vydařeného zájezdu našich žáků druhého stupně, kteří měli příležitost navštívit
hlavní město Rakouska, Vídeň.

Tento dvoudenní zájezd pro děti naší školy letos připravila CK BUSTOUR FOLTÝNOVÁ, spolu s p. učitelkami O. Kalinovou, B. Váchalovou a D. Vlčkovou.

 

(pí uč. D. Vlčková)

 

bullet

2. červen 2017

Ve školním roce 2017/2018 budou otevřeny čtyři 1. třídy:
1. A
(pí uč. Hana Jindřichová), 1. B (pí uč. Dita Kovářová), 1. C (pí uč. Šárka Krocová) a 1. D (pí uč. Jana Küfnerová).

(p. řed. I. Rybár)

 

bullet

1. červen 2017

   M D D
  Všechno nejlepší k svátku

 

bullet

30. květen 2017

Červen je tradičním obdobím školních výletů
Všichni si je moc užijte. Nezapomeňte ale, že i na výletě jste vlastně ve škole a musíte se řídit školním řádem. Buďte opatrní, ať si nepokazíte prázdniny. 

     

 

bullet

30. květen 2017

Další krajské finále, tentokrát ve vybíjené, nás čekalo 25. 5. v Tachově. Výběr žáků z 5. tříd sehrál ve své skupině pět zápasů 2 x 7 minut se střídavými úspěchy - chvíli se nám dařilo, pak zase bylo štěstí na straně soupeře. Po sečtení bodů a zohlednění vzájemných zápasů jsme získali pro naši školu pěkné 3. místo v kraji. Obětavými hráči na hřišti byli Martin Šot, Jakub Mikan, Ondřej Holý, Petr Cimbolinec a Jiří Císler. 
Celému družstvu  blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy. Doufáme, že hoši dosáhnou ještě dalších úspěchů při míčových hrách.

 (pí uč. V. Urbanová a Š. Krocová)

 

bullet

29. květen 2017

Děti ze školní družiny navštívily hasiče
Celý minulý týden všechna oddělení školní družiny postupně navštěvovala HZS Domažlice. Každoroční návštěvy u hasičů mají u dětí velký úspěch. 
 
 

(kolektiv vych. ŠD)

 

bullet

29. květen 2017

Okresní a krajské kolo McDonald`s Cup 2017
V letošním 20. ročníku Mc Donald´s Cupu vyhráli naši mladší žáci již v dubnu okresní kolo. Starší si v květnu cestu za vítězstvím zkomplikovali. Porazili sice Mrákov (5:1) a Staňkov (5:0), ale prohráli s Kolovčí (0:1). V semifinále s Holýšovem došlo dokonce i na penalty ( 2:2, 3:2). Ve finále, opět s Kolovčí, si už vítězství a postup do krajského finále vzít nenechali. Nejlepší střelci Martin Šot, Zbyněk Paidar a David Tauer. Všem hráčům blahopřejeme k postupu a děkujeme fotbalovým trenérům za vedení týmů.

V krajském finále, které se konalo 19. 5. v Plzni, se nám proti týmům z větších nebo sportovních škol už tolik nedařilo. Starší žáci obsadili 6. místo, mladší skončili na 8. místě. Nejlepšími hráči byli sourozenci Šotovi (Martin, Dominik a Nikolka) a Zbyněk Paidar. Poděkování patří trenérům za doprovod do Plzně i hráčům za reprezentaci školy.
Doufáme, že se "páťákům" bude ve sportovních kláních dařit i na 2. stupni.

Foto z obou turnajů

(pí uč. V. Urbanová)

 

bullet

26. květen 2017

Tradiční schůzka rodičů našich budoucích prvňáčků se bude letos konat 30. května (úterý) v 15.30 ve školní jídelně.
Na schůzce budou poskytnuty všechny potřebné informace.

 

bullet

26. květen 2017

 

Při povídání o Chodsku jsme si hodinu Občanské výchovy v 6. B zpestřili chodskými kroji. Chyběly jen koláče.

 

 

(p. uč. S. Tauer)

 

bullet

25. květen 2017

Chemie hrou
Že chemie není pouze předmět se vzorečky, chemickými rovnicemi či výpočty, si mohli žáci 8. A vyzkoušet při lab. pracích v Bi-Ch praktikách na vlastní kůži. Proměnili se zde v mladé kouzelníky, kteří si pohrávali s barvami a vytvářeli výtvarná díla. A to pouze pomocí jedlé sody, potravinářského barviva a kyseliny citrónové. To samé si vyzkoušeli i naši nejmenší chemici na Chemíčkovi. Jak se jim obrazy povedly, můžete posoudit z naší fotogalerie. Přikládáme i návod, abyste si to mohli vyzkoušet. 

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

25. květen 2017

Jsme fotbalová škola!

V úterý 23. 5. 2017 se uskutečnil poslední ze série fotbalových turnajů základních škol. Tento ročník byl premiérový, a proto byla účast hojná. O pohár se utkalo 8 týmů z okresních škol a vítězství si odvezla naše ZŠ Komenského 17. Chtěl bych pochválit účastníky všech našich fotbalových týmů, protože naše družstva si odvezla čtyřikrát zlaté medaile z okresních turnajů a výborně nás reprezentovala i v krajských turnajích.

 

(p. uč. Michal Frček)

 

bullet

24. květen 2017

Upozornění!
Nová (zabezpečená certifikátem) adresa pro přístup do informačního systému školy je:
https://zskom17.bakalari.cz

(přístup z našich webových stránek je bezpečný)

 

bullet

24. květen 2017

Vážení rodiče.
Informační schůzka k příměstskému táboru se koná dne 6. června od 16:00 v prostoru školní jídelny. Budou zde poskytnuty informace o organizaci tábora, personálním obsazení, programu tábora a finančním krytí. (psací potřeby s sebou)
Těšíme se na společné setkání.

(pí uč. Petra Rybárová)

 

bullet

23. květen 2017

V pátek 19. 5. se atletické družstvo 1. stupně zúčastnilo krajského kola Štafetového poháru.
V Klatovech, v konkurenci 15 škol z celého kraje, jsme obsadili 8. místo. Velkou radost jsme měli hlavně proto, že jsme porazili družstva z Horšovského Týna a z Klenčí, která byla před námi v okresním kole.
 

(pí uč. M. Veitová a R. Špalková)

 

bullet

22. květen 2017
Rozhodnutí ředitele školy o přijetí žáků budoucích 1. tříd

 

bullet

21. květen 2017
 
Vídeň - 30.-31. května 2017
Závěrečné informace pro účastníky zájezdu

 

bullet

19. květen 2017

Naše školní družstvo v kategorii starších žáků skončilo v okresním kole soutěže Mladý zdravotník, spolu s dětmi z Bělé nad Radbuzou, na děleném druhém místě. Z rozhodnutí poroty pak obsadilo výborné 3. místo. Nás hlavně těší, že přípravě všichni věnovali hodně času, dokonce i v ranních hodinách. Blahopřejeme!
Členové družstva: Vojta Holomoj, Lukáš Peteřík, Sabina Hašková a Katka Vaňková z 8.C., Štěpán Šamberger a Jakub Pavlík z 6.D.

Foto Domažlický deník

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

18. květen 2017

Setkání s pracovnicí Zdravotnické záchranné služby Domažlice
V minulých dnech se setkali žáci prvních ročníků s paní Blankou Svobodovou ze záchranné služby. V rámci projektu První pomoc pro prvňáčky aneb Když nám medvědům někdo stůně se děti na chvíli staly malými záchranáři. Zapamatovaly si číslo 155, vyslechly správné i chybné telefonické rozhovory dětí ohlašujících nehodu, pomocí plyšového Médi Bédi si vyzkoušely masáž srdce. Na plyšákovi to bylo snadné, ale pak přišla na řadu figurína. Zde se projevila hlavně fyzická síla chlapců, ale překvapila i některá děvčata.
Malí zdravotníci byli velmi pozorní, protože si uvědomili závažnost celé akce, že i oni mohou být nápomocni při záchraně lidského života. Děkujeme paní Svobodové za hezký přístup k dětem a výborně připravenou akci. 
                   

(třídní učitelky prvních ročníků)

 
bullet17. květen 2017
 
Pohádka O dvanácti měsíčkách
V pátek 12. května si připravily děti z 6. oddělení malou besídku pro své maminky, které slavily v neděli svůj svátek. Maminky si poslechly nejen básničky a hudební vystoupení, ale také zhlédly pohádku O dvanácti měsíčkách. Pohádka se vydařila, a proto se děti rozhodly, že jí zahrají ještě jednou pro své kamarády z ostatních oddělení. Nadšenost herců i diváků můžete shlédnout ve fotogalerii. 
+

(pí vych. J. Kůstková)

 

bullet16. květen 2017
 

Minulý týden proběhlo okresní kolo Poháru rozhlasu!

Ve středu v závodu osmých a devátých ročníků jsme byli stříbrní v dívčí i chlapecké kategorii. I přesto, že někteří naši sportovci byli zrovna v té době na školním zájezdu v Anglii, vzniklo zde plno osobních rekordů: T. Souček 60m 7,3s, 1500m 4:58min. Š. Říha 150cm ve skoku vysokém, J. Paidar 9,82m ve vrhu koulí. N. Kodadová 140cm a M. Šrailová 1,35cm ve skoku vysokém a K. Nováková 9,8m ve vrhu koulí. Celkový součet bodů: hoši 4882, dívky 4425.

V pátek se pokračovalo v kategorii mladších žáků. Počasí tentokrát závodu moc nepřálo, přesto se naše družstva snažila podat ten nejlepší výkon. Při úvodním sprintu se však zranil náš favorit, což ovlivnilo celkový výsledek, a chlapci skončili na pátém místě. Dívky bojovaly statečně a měly skvělé výsledky. L. Budková v hodu kriketovým míčkem dosáhla hranice 44 metrů, G. Schreinerová ve skoku dalekém 416cm, R. Doušová ve skoku vysokém překonala laťku ve výšce 130cm a dále dívky zvítězily v jednom rozběhu štafety. Naše žákyně nakonec obsadily druhé místo. 
(Vedoucí družstev: B. Váchlavá, I. Hašková, T. Kubal a J. Láska)

 

bullet15. květen 2017
 

Jako každým rokem, i letos se naši žáci 8. ročníků zúčastnili v květnu (7.–12.5.) v pořadí již 20. poznávacího zájezdu do Londýna. Tradičně jsme zhlédli nejznámější památky v centru Londýna (Westminster Abbey, Whitehall, Buckingham Palace…), prošli jsme se po Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Leicester Square či po Oxford Street, kde jsme nemohli  opomenout žáky tak oblíbené nákupní středisko Primark. Navštívili jsme dvě mimořádně lákavá muzea, Science Museum a Natural - History Museum. Letos jsme udělali změnu, a vyměnili tak procházku po Stamford Bridge stadionu Chelsea FC za Wimbledon Tour Experience, kde žáci poznali zákulisí slavného tenisového turnaje a prošli se po muzeu. Z minulého roku jsme opět zařadili prohlídku hradu Tower s výjimečnou podívanou na korunovační klenoty, vystoupali jsme na královský most Tower a do kopule monumentální katedrály St. Paul´s Cathedral. Letos z technických důvodů jsme nevystoupali všech 530 schodů na samotný vrchol katedrály, ale to neubralo nic na působivém výhledu ze Šeptající galerie, která se nachází 30 metrů nad zemí. Žáci zde měli možnost zašeptat slova v blízkosti stěny, která jsou slyšet až na druhé straně ochozu vzdáleném 32 metrů. V těsné blízkosti katedrály jsme jako náhradní variantu „Zlaté vyhlídky“ využili střešní terasu nákupního střediska, odkud se nám otevřel podobný výhled do okolí. Navštívili jsme královské komnaty největšího hradu ve Velké Británii, Windsoru, sídla královské rodiny, překrásnou kapli sv. Jiří, a dokonce jsme měli štěstí vidět střídání stráží za slunečného počasí. Všechny účastníky nadchla prohlídka filmových ateliérů Warner Bros Studios s jedinečnou expozicí o natáčení filmů o Harry Potterovi.
Na závěr celého pobytu jsme zařadili novinku letošního zájezdu – The Shard (česky doslovně „střep“), nejvyšší budovu ve Velké Británii a 4. nejvyšší budovu v Evropě, mrakodrap sahající až do výšky 310 metrů. Abychom mohli shlédnout Londýn z výšky 244 metrů, museli jsme vyjet až do 72. patra! Jako každý rok, ani letos nemohla chybět projížďka na obřím kole London Eye a na lodi po řece Temži, odkud jsme vystoupali až ke královské observatoři, Greenwich. Děkujeme paní průvodkyni z FliCom Travel s.r.o. Michaele Bencové a paní MUDr. Heleně Jiřincové za skvělou spolupráci.
Chválíme žáky za vstřícné, laskavé a ohleduplné chování k sobě navzájem, za dochvilnost, disciplinovanost a respektování našich pokynů, které napomohly k hladkému průběhu celého zájezdu. Zvláštní poděkování si zaslouží všichni zúčastnění za pohodovou atmosféru, kterou během zájezdu vytvořili. 

  (Tým uč. školy: Olga Holoubková, Jana Mrkosová, Petra Štenglová, Dagmar Vlčková)

 

bullet15. květen 2017
 

Jr. NBA League
12. května se náš basketbalový tým z prvního stupně zúčastnil kvalifikace do Jr. NBA League http://www.jrnbaleague.cz/kvalifikace/ , která se konala u nás v Domažlicích ve sportovní hale. Do kvalifikace se přihlásilo 5 škol: K17, Msgre. B Staška, Klenčí p. Č., Mrákov a Kdyně.
Od samého začátku jsme byli ve velké výhodě, jelikož většina talentovaných „baskeťáků“ je z naší školy. Pod vedením trenéra Erika Eismana a trenérky Radky Špalkové hrají basket již nějaký ten pátek. Akce byla velmi pěkná a zábavná. Vše se odehrávalo v duchu fair play, všichni zúčastnění si den krásně sportovně užili. Starší žáci naší školy se starali o organizaci, zápis, rozhodování a v neposlední řadě také o muziku, která dnes ke sportu bezesporu patří.  Moc děkujeme všem soupeřům a těšíme se, že nám to v dalších letech pěkně „natřou!“
Teď pojedou naši zástupci do Prahy, kde si nás vybere tým z NBA. Darují nám své dresy a v těch budeme reprezentovat příští sezónu naši školu K 17. Opravdové dresy z NBA!!
No není to skvělé???

Tímto vyzývám všechny žáky prvního stupně, aby přišli na basket!!!! Potřebujeme nové hráče!!! Můžete si přijít basket jen vyzkoušet, klidně chodit celé jaro zdarma. Když se vám u nás bude líbit, můžete zůstat a stát se "závislými" na BASKETU, stejně jako to máme my. Protože není lepší pocit než z vítězství!!!!!

 

Výsledková tabulka

(pí uč. R. Špalková)

 

bullet12. květen 2017
 
Návštěva koňských stájí
V pátek 5. května se i přes aprílové počasí vypravilo 6. oddělení ŠD za koníky do Chrastavic, kam jsme se dopravili autobusem. Děti poznaly život na statku a práci kolem koní. Největším zážitkem byla jízda na koních nebo ponících. Společně jsme se pak shodli, že opravdu nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pěší zpáteční cestu jsme si zpestřili soutěžemi o bludišťáky, kdy na konci cesty čekala na děti sladká odměna. Chtěla bych poděkovat paní Mathauserové za vstřícnost a krásně strávené odpoledne. 

(pí.. vych. J. Kůstková)

 

bullet11. květen 2017
 
Projekt Plackohraní na naší škole
Ve středu 11. května se na naší škole uskutečnilo Plackohraní, kterého se zúčastnilo 7 tříd z 1. stupně a všechna oddělení školní družiny. Děti měly možnost vytvořit si placku, magnetku, klíčenku a zrcátko, vyzdobené ze svojí vlastní kresby. Víme, že spousta dětí potěší v neděli maminku právě tímto dárkem. Všechny děti zvědavě pozorovaly stroj na výrobu a mohly se i aktivně zapojit do výroby svých dárečků. Jak se dětem dařilo, můžete vidět na fotografiích.
Jsme rádi, že jsme tímto projektem přispěli na dobrou věc. 10% z celkové vybrané částky z Plackohraní půjde totiž do nadačního fondu Šance onkoláčkům, na podporu dětí s onkologickým onemocněním. 
(kolektiv vychovatelek)

 

bullet11. květen 2017

Online fotografie ze zájezdu do Londýna!

 

bullet6. květen 2017
 

Návštěva vojenského kempu,
který členové ,,1st Cavalry reenacting Clubu“ postavili jako vzpomínku na 1. jízdní divizi armády USA

Každým rokem v květnu naše školní družina navštíví vojenský kemp, vybudovaný v zahradě pod Chodským hradem v rámci oslav osvobození. Také letos jsme obdivovali vojenskou techniku, uniformy a další vybavení pro vojáky. Největším magnetem byla však pro děti možnost vyzkoušet si střelbu ,,kuličkovkou“, která imitovala opravdovou zbraň. Podívejte se, jak jsme si ten den v zahradě užili. 

(kolektiv vychovatelek ŠD)

 

bullet5. květen 2017
 

Dívky první, chlapci třetí!
Ve čtvrtek 4. 5. se uskutečnil atletický čtyřboj na hřišti GJŠB. Toto tradiční jarní okresní kolo zpočátku kazil déšť, ale nakonec bylo i sluníčko. V dívčí kategorii se utkalo celkem šest škol a v chlapecké osm škol. Soutěžila pětičlenná družstva, dívky ve složení: K. Bohmanová, D. Paidarová, L. Strádalová, R. Doušová a výborně si počínala K. Čapská. Ta ve sprintu na 60m doběhla do cíle v čase 7,9s a do dálky skočila 454cm. Díky výkonu celého družstva dívky obsadily první místo a čeká je na podzim krajské kolo. Chlapci ve složení: D. Sedláček, V. Bureš, M. Schneider, L. Peteřík a J. Janů, který se opět ukázal jako výborný vytrvalec, když ve svém rozběhu na 1000m doběhl první v čase 3:13. Díky součtu všech získaných bodů tak tým chlapců obsadil krásné třetí místo. Děkujeme pořadatelům za výbornou organizaci. 


Vítězky okr. kola

 

(p. uč. O. Kalinová a J. Láska)

 

 

bullet4. květen 2017
 

Další zlato a stříbro pro naši školu!
Družstvo chlapců 5. tříd získalo zlaté medaile a pohár pro vítěze v okresním kole ve vybíjené. Po snadných výhrách nad Meclovem a Blížejovem si letos hoši poradili i s naším tradičním rivalem z H. Týna. Ve finále se pak střetli s obhájci ze Staňkova. Po zaváhání na začátku hry se dokázali vzchopit a svou bojovností i dobře mířenými ranami nad soupeřem zvítězili. Dík patří nejen všem hráčům za vynikající reprezentaci školy a odvedený kolektivní výkon, ale i všem třídám, které nám přišli fandit. 

Okresní kolo ve vybíjené dívek se konalo v Horšovském Týně, kam 4. 5. zamířila i naše děvčata. Na loňské vítězky z H. Týna sice nestačila, ale družstvo Staňkova děvčata porazila hlavně svou odhodlaností a taktikou. Škoda jen, že se pro velký počet sportovních akcí nezúčastnilo více týmů. Děkujeme dívkám za reprezentaci školy na jejich prvním turnaji. 

   

(pí uč. V. Urbanová)

bullet4. květen 2017
 
Čarodějnické odpoledne ve školní družině
V pátek 28. dubna si děti ze čtyř oddělení užily čarodějnické odpoledne v tělocvičně. Zde na ně čekaly čtyři hry. Musely překonat strach a vytáhnout z kouzelné báně drahokam, létaly na koštěti, jako správné čarodějnice musely zvládnout slalom s koštětem a s kostmi a nakonec skládaly čarodějnické puzzle. Děti si v tělocvičně užily spoustu legrace a to, jak jim to slušelo, můžete vidět ve fotogalerii. Samozřejmostí byla pro každého sladká odměna. 

(kolektiv vychovatelek)

 

bullet3. květen 2017
 

Čarodějnický rej
Na letošní slet čarodějnic, ježibab a kouzelníků, konaný 28. dubna, se dostavilo velké množství těchto bytostí. Svátek čarodějnic oslavily společným soutěžením a hraním. Každá správná ježibaba umí létat na koštěti, zná odpovědi na všelijaké všetečné otázky, poradí si s kouzly a zaklínadly. Stejně tak i ostatní kouzelné bytosti se nezalekly úkolů a plnily je s veškerým nasazením. Děkuji všem zúčastněným za to, že přišli v krásných převlecích, že s úsměvem a radostí plnili uložené úkoly. Paní Vaňkové opět děkuji za krásné medaile a své dceři pak za zdokumentování celého čarodějnického sletu. Se všemi se těším na naši další společnou akci. 
                               

 (pí vych. J. Macnerová)

 

bullet3. květen 2017
 

Naši žáci absolvovali výuku v SOU Domažlice
Stejně jako v minulých letech byla žákům letošní rok zpestřena výuka předmětu Technické činnosti v osmém a devátém ročníku. Chlapci měli možnost pracovat se dřevem a zhotovit jednotlivé výrobky pod vedením odborných mistrů v truhlárně. Setkávali se tak s truhlářským vybavením a zdokonalovali své manuální dovednosti. V osmém ročníku byla výuka navíc ještě obohacena seznámením s mechatronikou.
SOU v Domažlicích za tuto spolupráci děkujeme. 
 
 

(p. uč. J. Láska)

 

bullet3. květen 2017
 

Divadélko Nána
Ve středu 26. dubna naši školní družina opět navštívila paní Jelínková se svým divadélkem Nána. Nepřijela sama, ale přijel s ní i námořník, se kterým společně zahráli Modrou pohádku. Dětem se představení velice líbilo. 

(kolektiv vychovatelek ŠD)

 

bullet2. květen 2017
 

Státní svátek - 8. květen - Den vítězství- 72. výročí

   

  5. května 1945 osvobodila americká 3. armáda vedená generálem Pattonem Domažlice a posléze i Plzeň, 9. května vstoupila Rudá armáda pod vedením maršála Koněva do Prahy, kde již  5. května začalo tzv. Pražské povstání. 8. května si připomínáme konec 2. světové války v Evropě, den, kdy vstoupila v 23.01 hod. platnost kapitulace nacistického Německa, podepsaná o den dříve ve francouzské Remeši.

Skvělá nová zpráva k letošnímu výročí!

První svobodné oslavy osvobození v Plzni v roce 1990:  Tenkrát v tom čtyřicátom pátom

          Známé písně 2. sv. války:                    It's a Long Way To Tipperary

   Roll Out The Barrel

 

bullet

2. květen 2017

„Come and join the ball game“ - tedy „Pojď a užij si hru“.
Jakoby úspěchy našich žáků předznamenaly významnou domažlickou sportovní událost, kterou je
mistrovství Evropy žen do 17let 
Rozpis zápasů, přijďte se podívat.

 

bullet28. duben 2017
 

Naši v krajském finále stříbrní!
V pátek 28. 4. se v nepříznivém počasí konalo krajské kolo v minifotbalu. Naši kluci zužitkovali loňské zkušenosti s tímto turnajem a letos se vyhoupli na stříbrnou příčku. Zápasy našeho týmu byly okrasou celého turnaje, především zápas se sportovní 33.  Plzeň, kde všichni hráči patří do kádru FC Viktoria Plzeň.
Klukům patří velké díky za reprezentaci školy a historicky největší úspěch v minifotbale.

 

(p. uč. M. Frček)

 

 

bullet

26. duben 2017

Hned 25. 4., po OK minifotbalu, se konal McDonald's Cup kategorie A. Náš tým se opřel o šikovné fotbalisty z Jiskry Domažlice a celým turnajem proklouzl pouze s jedním inkasovaným gólem. Zlaté medaile získala naše škola po 5leté odmlce. Turnaj se velice povedl a zlatá tečka byla opravdu příjemná i pro rodiče, kteří sledovali zápasy svých malých fotbalistů. 

 

Výsledková listina

 

 

bullet

25. duben 2017

Vítězství v okresní kole minifotbalu starších žáků
Fotbalový týden začal v pondělí 24. 4. okresním kolem osmých a devátých ročníků. Hrálo se na umělce městského stadionu v počtu 6 + 1 a do turnaje vstoupilo celkem deset škol. Našich třináct hráčů: J. Vlček, K. Jahn, D. Sedláček, K. Řezníček, N. Trung, M. Schneider, P. Baumann, P. Vogeltanz, T. Souček, Š. Říha, A. Fictum, J. Bláha a M. Dufek, si počínalo velmi dobře. Ve své skupině suverénně poráželi ostatní školy. Pouze se druhou domažlickou školou zápas dopadl 0:0, měli jsme spoustu pěkných šancí včetně střel, ale branka nepadla. Rozhodly až penalty. Ze skupiny jsme tedy postupovali z prvního místa a čekalo nás semifinále se Kdyní. Ani tento zápas nenadělal našim fotbalistům velké potíže. Zato následný boj o první místo se Staňkovem byl velmi dramatický. Dobrá příprava soupeře byla znát a naši hráči museli ze sebe vydávat maximum. V druhé polovině zápasu se navíc střetl náš útočník Tomáš Souček s brankářem Staňkova, proto pak musel navštívit „střídačku“. Jeho návrat do pole se ukázal jako klíčový, když po vypracované akci tento hráč úspěšně zakončil střelou na zadní tyč. O bránu se velmi dobře staral Jiří Vlček a nepustil jediný gól. Po zaslouženém výkonu tak čeká naše hráče v pátek krajské kolo. Dopoledne bylo zpočátku chladné, ale sluníčko postupně zvyšovalo na své intenzitě. Zpříjemnilo tak tento velmi dobře organizovaný fotbalový turnaj, jehož ředitelem byl p. učitel M. Frček. 

Výsledková listina

(p. uč. J. L. Láska

 

bullet

26. duben 2017
Aktuální informace pro rodiče účastníků květnového zájezdu do Londýna
 

 

bullet

24. duben 2017

V pátek 21. 4. se družstvo 1. stupně naší školy zúčastnilo okresního kola Štafetového poháru v Domažlicích. Tentokrát byla úspěšnější štafeta třetího ročníku, která v konkurenci devíti přihlášených štafet, obsadila výborné 2. místo.
V celkovém pořadí se naše škola umístila na 3. místě.
Do krajského kola jsme bohužel nepostoupili, ale to nám radost ze sportování určitě nevzalo.
Členové štafet:
3. roč.: Jolana Hlavatá, Ilona Rojtová, Simona Kitzbergerová, Nikol Duffková, Radim Švajner, Jakub Formánek, Matyáš Konvalinka, Karel Hrabík
4. - 5. roč.: Lucie Jahnová, Nelly Brožová, Vanesa Kocková, Rozálie Příbková, Jan Švígler, Matouš Herlík, Petr Cimbolinec, Štěpán Kortus.

(pí uč. M. Veitová)

 

 

 

bullet

21. duben 2017

Výsledek zápisu do 1. tříd po náhradním termínu?
107 
dětí.
Už se na Vás těšíme

 

bullet

18. duben 2017

7. dubna se žákyně naší školy (G. Schreinerová, T. Slačíková, J. Kapicová a M. Krbcová- všechny ze třídy 7. A) zúčastnily 9. ročníku soutěže Talentovka žáků v psaní deseti pro ZŠ. Z celkového počtu 11 škol naše děvčata obsadila krásné 3. místo. Tak hezké umístění jsme ještě v žádném ročníku nezískaly, proto všem dívkám blahopřeji ke krásnému výkonu. Díky své píli i domácí přípravě patří mezi nejlepší písařky naší školy. 

 

(pí uč. B. Váchalová)

 

 

bullet

18. duben 2017

V hlubokém zármutku oznamujeme všem kolegům, rodičům a žákům, že 14. 4. zemřel bývalý učitel naší školy pan Jiří Plachý.
Byl nejen výborným učitelem, ale i skvělým kolegou, kamarádem a legendárním trenérem domažlického basketbalu. Čest jeho památce.

 

bullet

13. duben 2017

Druhé připomenutí!    Třídní schůzky 25. dubna 16.30
Bude toho hodně k projednávání. Přijímací zkoušky na stř. školy, prospěch, chování, účast na zájezdech, soutěžích a třídních výletech. To vše lze probrat na třídních schůzkách.

 

bullet

13. duben 2017

Info schůzka pro rodiče žáků, kteří jedou v květnu do Londýna (7.-12.5. 2017)
Zveme Vás na schůzku ohledně zájezdu do Londýna, která se bude konat v den třídních schůzek dne 25.4.2017 (úterý) od 15:45 do 16:15 h v učebně č. 31.
Program schůzky: podepisování dokumentů nutných k vycestování dítěte (účast jednoho zákonného zástupce nutná), informace k organizaci zájezdu.
Zároveň je možné si již vyměnit v bance potřebný počet britských liber na kapesné (dle uvážení rodičů, doporučujeme cca 40 – 70 GBP).

 

bullet

12. duben 2017

Vážení rodiče.
Dovolujeme si Vás upozornit na tradiční PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR pořádaný naší školou. Letošní  táborové téma jsou MIMONI. Tábor probíhá ve dnech 10.7 – 14.7.2017 vždy od 7:00 -15:30 hod. Cena tábora je 1150,- Kč a v této ceně je zahrnuta strava, odměny, CD s fotkami, táborové triko, všechny vstupy aj. Po celou dobu tábora je zajištěn pitný režim. Přihlášky si lze vyzvednout a zároveň i odevzdat na vrátnici školy. Kontaktní osoba: Petra Rybárová. Bližší informace na tel. 722 950 141 nebo emailu rybar.petra@seznam.cz.
 Budeme se těšit na společné setkání.

 

(pí uč. P. Rybárová)

 

bullet

11. duben 2017

Na Velikonoční jarmark, který se konal ve čtvrtek 6. dubna, si připravila 8. C „Chemický stánek“, kde prodávala své chemické výrobky (jako například sliz, sůl do koupele, mýdla, modelínu a další), ale i Chemický časopis, ve kterém najdete návody na některé pokusy či výrobky. Naše třída nejen prodávala, ale připravila i workshopy pro děti. Mohly si zde nazdobit perníčky, vyrobit antistresový balonek, olejovou lampu či modelínu do koupele. Některé naše spolužačky navštívily třídy se zdobením perníčků. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří si u nás něco zakoupili a přišli si i něco malého vyrobit. 
 

(Marie Psutková, žákyně 8.C)

 

bullet

11. duben 2017
 

Přejeme zítra našim žákům
 z 9. tříd u přijímacích zkoušek hodně štěstí!!

 

bullet

11. duben 2017

Protože se blíží Velikonoce, chtěly si děti ze 4. E vyrobit dekorace, které obdivovaly v časopisech a za výlohami. Více či méně zdařilé závěsy můžete vidět zde. 
 

(pí uč. V. Urbanová)

 

bullet

7. duben 2017

Třeťáci zdobili stromy pentlemi v českých a německých národních barvách     

Pestrobarevné pentle vlající ze stromů v zahradě Chodského hradu jsou viditelným výsledkem akce Pestré kulturní jaro, do které se zapojily obě domažlické základní školy spolu s Grundschule Furth im Wald. V pondělí 3. dubna se na 80 žáků se svými učiteli z obou stran hranice setkalo ve Furth im Wald, ve středu 5. dubna zase v jídelně naší ZŠ a poté v zahradě Chodského hradu. Třeťáci si při svých setkáních nejen společně zazpívali, nýbrž i vyrobili ozdoby na stromy ozdobené jarními motivy, obrázky vlajek, či vzkazy. Nakonec je rozvěsili na stromy.
Tuto pondělní a středeční akci poctili svou přítomností i starostové obou partnerských měst, místostarostové města Domažlice, člen Česko-německého klubu přátel pan V. Konrády, novináři z obou zemí, a samozřejmě páni ředitelé a zástupci ZŠ. Pan ředitel Grundschule Furth im Wald všechny při zpěvu s chutí doprovodil hrou na akordeon. Do akce Pestré kulturní jaro se během dubna a května zapojí 36 partnerských škol. Na veřejných místech tak budou vlát pestrobarevné stuhy v národních barvách ČR a SRN. Akci finančně podpořilo Centrum Bavaria Bohemia.

  Foto Domažlický deník Foto pí K. Krutinové Foto p. Johann Gruber

(pí uč. D. Vlcková)

 

bullet

6. duben 2017

Chlapci první, dívky čtvrté.
Dne 5. 4. hostila naše sp. hala okresní kolo ZŠ ve volejbalu. V dívčí kategorii se sešlo celkem šest týmů a v chlapecké kategorii pět týmů. Družstvo našich chlapců ve složení J. Paidar, O. Frei, P. Vogeltanz, P. Jungman, M. Dufek, F. Ceschin, Š. Říha a A. Fictum muselo hned v prvním utkání ukázat své kvality a zdolat družstvo gymnázia., což se podařilo. Dále si poradili i s ostatními týmy, obsadili krásné 1. místo a postupují do krajského kola.
Herní systém dívek byl na dvě skupiny, proto se naše děvčata ve složení K. Nováková, N. Kodadová, K. Krejčová, Š. Wolfová, K. Klukanová, S. Hašková, L. Budková, L. Becková, a T. Slačíková musela nejprve probojovat svojí skupinou a následně je čekal zápas o třetí místo s Mrákovem. Na ten však v koncovce nestačily a obsadily i tak hezké čtvrté místo. 

Byl to vydařený volejbalový turnaj. Aby také nebyl, když ho tradičně pořádal náš kolega, šéftrenér domažlického volejbalu, Mgr. Tomáš Kubal.
 

(p. uč. I. Hašková, B. Váchalová, a J. Láska)

 

bullet

6. duben 2017

  Velikonoční jarmark
V prvním dubnovém, jarem provoněném, týdnu se na naší škole konal VELIKONOČNÍ JARMARK. Tato akce se na naší škole ustálila jako milá připomínka nadcházejícího jara a dlouho očekávaných velikonočních svátků. Beránci, dekorace s motivem velikonoc, přáníčka, křehoučké perníčky, mazance a to vše podtržené upřímným úsměvem prodejců i kupujících přilákalo spousty dětí a jejich rodičů. Všem návštěvníkům moc děkujeme za jejich návštěvu a podporu dětí v jejich přirozené kreativitě. 

 

bullet

5. duben 2017

Žáci 6. B se při své hodině literatury proměnili ve zkušené ČARODĚJE,
kteří byli náležitě oděni a vybaveni nekonečnou zásobou triků a kouzel. Elvíra, Endy Andy, Vojtěch Popletal, Símočar, Gandalf,… i všichni ostatní si připravili originální zaklínadlo, díky kterému musel začarovaný jedinec např. chodit celou hodinu pozadu, skákat na místě či zazpívat písničku. Po celou dobu čarodějové vypracovávali pracovní list, který prověřil znalosti z hodin slohu a dovolil tak přesně vystihnout jejich charakter a vzhled. Největší kouzlo předvedla čarodějka Barča Hánová, která zvolala: ,,sovus maximus přileťus“ a do třídy přilétla přenádherná sova. Vše uteklo jako mávnutím kouzelné hůlky, a proto doufáme, že se obdobná hodina bude někdy opakovat. 
 

(žáci 6.B a pí uč. Zuzana Matulková)

 

bullet

3. duben 2017

Hodina moderní chemie
V pátek 31. 3. naši školu navštívili studenti z VŠCHT z Prahy s projektem Hodina moderní chemie.  Studenti se snažili přiblížit chemii našim žákům formou rozličných pokusů a poutavým vyprávěním. Pokud žáci věděli odpovědi na jejich otázky, získali odměnu. Na závěr si každý odnesl zmrzlinu vyrobenou za pomoci dusíku. 

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

3. duben 2017

Výstava Body The Exhibition
Žáci naší školy 30. 3. navštívili výstavu BODY THE EXHIBITION v Praze. S průvodcem (medikem) strávili na výstavě dvě hodiny, kde si prohlédli např. kosterní systém, dýchací soustavu, trávicí soustavu, reprodukční soustavu s detailním vývojem dětského plodu. Měli možnost si prohlédnout, jak vypadají plíce kuřáka či játra alkoholika. 

 

(p. uč. G. Milsimerová a T. Kubal)

 

bullet

3. duben 2017

Krajské kolo chemické olympiády
Náš žák Marek Sogel se zúčastnil 28. 3. krajského kola chemické olympiády. Z 21 žáků se umístil na krásném 11místě, s rozdílem 10 bodů od nejvyšších míst. Děkujeme mu za reprezentaci naší školy a přejeme mnoho štěstí u přijímacích zkoušek na gymnázium.

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

3.duben 2017

Naše školní družina navštívila ve čtvrtek zvířátka v cirkusu Arlet. Prohlédli jsme si výběhy s poníky, koňmi, dromedáry, oslíky, kozou a lamou. Děti si vyzkoušely krmení poníků z dlaně. Největším zážitkem pro děti byla možnost prohlédnout si lvy a tygry. Také jsme se dozvěděli o zvířeti, které se jmenuje tigon. Je to kříženec tygra a lvice, který se v cirkuse před pěti lety narodil. Na konec jsme viděli cvičící pejsky. Děti měly z prohlídky velký zážitek. 
 

(kolektiv vychovatelek)

 

bullet

2. duben 2017
Důležité informace pro rodiče budoucích žáků 1. tříd naší školy!!!

Výsledek obrázku pro zápis do 1. třídy
bullet

Informace k organizaci a průběhu zápisu

bullet

Žádost o přijetí k základnímu vzdělávání

bullet

Žádost o odklad
(Žádosti je možné přinést již vyplněné, nebo vyplnit při zápisu)


 

bullet

2. duben 2017

Výsledky školních kol matematické soutěže "KLOKAN 2017"
bullet kategorie Benjamín
bullet kategorie Kadet

 

bullet

29. březen 2017

Letošního okresního kola v přehazované se zúčastnilo 8 škol včetně té naší ve složení dvanácti dívek ze 7. A a 7. C. Hrály jsme ve skupině B, kde jsme prohrály jen jeden set a skončily na prvním místě. Pak nás čekalo finále, kde jsme bojovaly o první místo proti dívkám z Horšovského Týna. První set jsme prohrály a druhý vyhrály. Skončily jsme na druhém místě a od vítězství nás dělily pouhé dva body. Bojovaly jsme ze všech sil, takže spokojenost se stříbrem je na místě. Na závěr jen: „Soupeřkám a rozhodčím A-hoj!“

 

(Adéla Becková, žákyně 7. A)

 

 

bullet

29. březen 2017

Ve čtvrtek 23. 3. se konalo okresní kolo fyzikální olympiády.
Naši školu reprezentovali v kategorii E dva žáci 9. A třídy. Jan Šamberger se umístil na 5. místě a Marek Sogel na 6. místě. Oba úspěšně vyřešili čtyři náročné fyzikální úlohy. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších studijních úspěchů.

 

bullet

27. březen 2017

  Žáci sedmých ročníků navštívili Národní technické muzeum v Praze.
Samotným cílem nebyla pouze prohlídka expozic, ale chlapci i dívky vypracovávali pracovní archy, které jim pomohou získat povědomí o využití techniky v minulosti i moderní společnosti. Vrcholem prohlídky byla jistě několikatunová parní lokomotiva, vyrobená koncem 19. století. Návštěvníci si také mohli prohlédnout prezidentské vozy našich předchozích státních hodnostářů.
Exkurze proběhla bez sebemenších komplikací a všichni zúčastnění kvitovali přínos tohoto vzdělávacího výletu
.

   

(p. uč. M. Frček)

 

 

bullet

27. březen 2017

Ve středu dopoledne 8. 3. se žáci 9. B zúčastnili u Okresního soudu v Domažlicích soudního líčení.
Obžalovaný se dopustil trestního činu vloupání a nezákonného využívání cizího objektu. Nebyl to jeho první přestupek, za který již byl stíhán. Žáci se seznámili s rozhodováním soudu, který je vázán právním řádem. Seznámili se nejen s rolí státního zástupce, který podává žalobu, ale také s rolí obhájce, na kterého má obžalovaný právo. Po ukončení celého líčení mohli žáci ještě pobesedovat s okresním soudcem nejen o případu, ale i o svých právech, o kriminalitě, o důležitosti alespoň částečné znalosti ústavy a samozřejmě i vzdělání. Myslím, že to bylo velmi přínosné pro jejich budoucí život.
 

(tř. uč. pí O. Kalinová)

 

bullet

27. březen 2017

Zápis do 1. ročníku

Zápis do 1. ročníku na školní rok 2017/18 se bude na naší škole konat 7. 4. 2017 (Pá) od 13 do 17 h a 8. 4. 2017 (So) od 9 do 11 h (nezapomeňte rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce).
Náhradní termín: 19. dubna 2017 (St) - od 13 do 15 h
Rodiče mohou jít s dítětem k zápisu pouze na jednu školu

 

bullet

27. březen 2017

Podzimní Anglie

V letošním roce má naše škola opět možnost zúčastnit se projektu „Za vzděláním společně“, kterou pořádá ZŠ Staňkov, nicméně žáci naší školy budou doprovázeni učitelkami ZŠ Domažlice, Komenského 17. Tentokráte nás čeká Hrabství Yorkshire a Liverpool. Ubytování je 3x v rodinách a 1x ve 4 lůžkových kajutách na lodi. Předpokládaný termín: poslední týden v září či polovina října. Přibližná cena: do 10 000 Kč (včetně vstupů!).
Kritériem pro výběr přihlášených uchazečů bude dobrá znalost anglického jazyka na úrovni daného ročníku, samostatnost a dobré chování.
Tento zahraniční pobyt nabízíme žákům letošních 5.-8. tříd. Vyplněné závazné přihlášky zašlete nejpozději do 31. 3. 2017 do kabinetu cizích jazyků, II. patro, č. dv. 30.

Závazná přihláška na zájezd

      Program zájezdu

(pí uč. H. Jindřichová)

 

bullet

25. březen 2017

První připomenutí!    Třídní schůzky 25. dubna 16.30
Bude toho hodně k projednávání. Přihlášky na stř. školy, prospěch, chování, účast na zájezdech a třídních výletech. To vše lze probrat na třídních schůzkách.  

 

bullet

25. březen 2017

Další krok k bezpečnosti našich žáků
Vedení naší školy myslí na bezpečnost žáků!
Domažlická Firma TIOS v tomto týdnu instalovala v naší školní sportovní hale bezpečnostní elektronické zámky, které mohou otvírat pouze pověřené osoby (učitelé, vedoucí a trenéři) pomocí čipů, a správce sp. haly za pomoci videotelefonu. Vstupy budou evidovány v systému. Věříme, že toto opatření povede k větší bezpečnosti a zodpovědnosti všech návštěvníků.
Bezpečnost a zodpovědnost totiž musí jít ruku v ruce.
Informujte se při první návštěvě!

 

bullet

24. březen 2017

Krajské kolo soutěže v anglickém jazyce
Po měsíci od vítězství v okresním kole olympiády z angličtiny se naše žákyně, Michaela Luisa Reháková z 8. A, vydala do Plzně, aby zde v krajském kole této soutěže "změřila síly" s dalšími soutěžícími z celého Plzeňského kraje. V konkurenci sedmi (většinou starších) soutěžících nakonec vybojovala skvělé 4. místo, ke kterému jí upřímně gratulujeme a zároveň Míše přejeme hodně dalších úspěchů v podobných jazykových soutěžích.

 

 

(pí uč. J. Mrkosová)

 

bullet

24. březen 2017

Cesta kolem světa
..…a ještě ke všemu různými dopravními prostředky – třeba i let balónem, plavbu lodí přes oceán nebo jízdu vlakem, to vše jsme zažili při netradičním divadelním představení – Letadlo. Navštívili jsme Francii, Anglii, Ameriku, Čínu, Rusko… Naši žáci rádi vypomohli i jako herci a své role zahráli výborně. Celé vystoupení bylo nejen zábavné, ale i velmi poučné. Podívejte se do naší fotogalerie. 

 (kolektiv vychovatelek ŠD)

 

bullet

22. březen 2017

Pozvánka
na Velikonoční jarmark, který se bude konat 6. dubna od 8.00 ve vestibulu
naší školy

 

bullet

13. březen 2017

Ředitel naší školy nabízí pracovní místo uklízečky!
Bližší informace p. M. Macháčka, na tel. č. 728 081 735.

 

bullet

10. březen 2017

Ve čtvrtek 9. 3. jsme navštívili my z 8. C (společně s naší pí učitelkou G. Milsimerovou) zoologickou zahradu v Plzni. Zúčastnili jsme se zde naučného programu na téma etologie, což je věda, která se zabývá chováním zvířat. O přednášku se spoustou zajímavých informací se postarala naše paní průvodkyně. (+)

(Marie Eva Psutková z 8.C)

 

bullet

9. březen 2017

Chlapci druzí, děvčata pátá
Tento týden proběhla okresní kola v basketbalu na Základní škole Msgre. B. Staška.
basketbalové dny začaly v úterý 7. 3., kdy jsme změřili síly v kategorii starších chlapců. Celkem se přihlásilo osm týmu. Naši žáci suverénně postoupili ze své skupiny bez porážky, a utkali se tak s vítězem druhé skupiny o první místo. Toto finálové utkání bylo velmi napínavé, ale bohužel jsme nakonec chlapcům z gymnázia podlehli. Naše družstvo ve složení: Filip Suk, Tomáš Souček, Jakub Paidar, Tomáš Vaněk, Filippo Ceschin, Tomáš Veselý, Matěj Černý, Jan Bláha, Štěpán Říha a Aleš Fictum tak obsadilo
krásné druhé místo.

Pokračovalo se ve středu 8. 3., tentokrát kategorií starších dívek. Do soutěže se přihlásilo sedm týmů a hrálo se opět ve dvou skupinách. V naší, početnější, se sešly silnější soupeřky a tak turnaj pro nás nebyl lehký. Ze skupiny postupovaly žákyně ve složení: Karolína Krejčová, Kristýna Cipleová, Jessica Kobesová, Šárka Wolfová, Eliška Šotová, Kristýna Nováková, Karolína Anderlová, Magdaléna Šrailová, Nikita Kodadová, Monika Krinesová ze třetího místa. Následně je čekal zápas o páté místo s domácím týmem. S tím si dívky poradily a obsadily díky svému výkonu
slušné páté místo. Děkujeme všem za výkony v obou turnajích a těšíme se na kategorii mladších žáků a žákyň, která nás čeká koncem března.

 

(p. uč. J. Láska)

 

 

bullet

9. březen 2017

Dne 1. března se uskutečnil v naší sportovní hale turnaj mladších dívek naší školy v přehazované. Ve dvou skupinách se utkalo 8 družstev. Vítězem se stala děvčata ze třídy 7. A  (K. Černá, M. Krbcová, R. Doušová, G. Schreinerová, P. Vondrovicová, T. Dolejšová a T. Slačíková). Další umístění: 2. místo družstvo 7. roč. - mix, 3. místo 6. D a 4. místo 7. B. 

(pí uč. B. Váchalová)

 

bullet

8. březen 2017

V pondělí se na GJŠB uskutečnilo okresní kolo chemické olympiády. Pro její obtížnost byla účast jako každý rok malá. Neplatí to ale pro naši školu. Podle pravidel soutěže se mohou zúčastnit nejvýše 3 žáci z každé školy.  Z naší bylo celkem 5 přihlášených, a tak měla naše uč. chemie pí G. Milsimerová  těžké rozhodování, které tři přihlásit do soutěže a které nechat soutěžit jako náhradníky bez možnosti umístění.  Je to ale soutěž, a tak náš Marek Sogel obsadil bezkonkurenčně 1. místo a postupuje do kraje. Barbora Kaplanová se umístila na 6. místě a Tomáš Souček na 7. místě. Z výsledkové listiny je však vidět, že i naši "náhradníci" Jan Šamberger a Ondřej Frei by skončili na předních místech. Všem soutěžícím bez výjimky gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.  Výsledková listina

 

bullet

6. březen 2017

Návštěva bohů na Zemi
V pátek 3. 3. se žáci 6. A proměnili při výtvarné výchově v řecké bohy, aby mohli využít své tvůrčí schopnosti v práci s textilem a prostorovými materiály při výrobě ATRIBUTŮ (věcí/symbolů typických pro jednotlivé bohy) či při aranžování oděvů...Dobře a věrohodně vypadat ovšem nebyl jediný cíl hodin, bohové se také museli sami představit divákům, pojmenovat to, co je charakterizuje a společně s ostatními najít vazby k dalším postavám...Sami si můžete vyzkoušet, jak jste na tom s dějinami umění, případně s dějepisem: poznáte všechny bohy a bohyně?

(Nápověda: Zeus, Poseidón, Hádés, Héra, Hestia, Athéna, Afrodíté, Árés, Artemis, Apollón, Héfaistos, Hermés, Dionýsos, Hébé, Íris)

(pí uč. J. Mrkosová)

 

bullet

2. březen 2017
28. února - Huž je konec Masopustu.........v naší školní jídelně

 

bullet

2. březen 2017

  Na zdravou výživu se na naší škole opravdu nezapomíná
Vždy ve středu dostávají všechny děti 1. stupně ovoce nebo zeleninu ke svačině zdarma, rodiče pak mohou pro své děti každý den objednat svačiny připravené v naší školní jídelně. Jsou připravovány podle zásad zdravé výživy. Pokud jsou nepřenosné, mohou je sníst o velké přestávce v klidném prostředí naší školní jídelny (v sousedství školní haly), kde se mohou žáci volně pohybovat a odpočívat. V celé škole (tedy i v hale a školní jídelně) je dostupný internet, v rámci školní žákovské WiFi sítě.  

 

bullet

1. březen 2017

Bezpečnost se zvýšila
Že je na naší škole instalován systém evidence přítomnosti žáků a návštěv je již známé. V nedávné době byl zpřísněn vstup do budovy 1. stupně k našim nejmenším. Systém umožní vstup v dopoledních hodinách během vyučování pouze žákům  a zaměstnancům s čipem. Všechny ostatní návštěvy se musí zaregistrovat ve vrátnici do evidenčním systému. 
P.S. Hlavní vchod i zadní dvory školy (včetně sportovní haly) non stop hlídají bezpečnostní kamery domažlické MP

 

bullet

1. březen 2017

Už se blíží jaro, a je třeba si připomenout!!
Kdo navštíví naší školu, možná si ani nevšimne mnohých nádob na třídění odpadu ve školních budovách a na školním dvoře. Na chodbách stojí nádoby na papír, plasty a dokonce na elektrospotřebiče a baterie. Na třídění odpadu se v naší škole klade velký důraz, protože škola ho spolu se školní jídelnou produkuje mnoho. Garantem jsou naše chemikářka pí uč. Milsimerová a vedoucí ŠJ pí A. Randová.  

 

bullet

27. únor 2017

Školního kola chemické olympiády se zúčastnilo 6 žáků z 9. A. Nejlepší řešitelé byli Marek Sogel, Barbora Kaplanová a Tomáš Souček, kteří postupuji do okresního kola konaného 6. 3. 2017 na Gymnáziu J. Š. Baara v Domažlicích. Budeme jim držet palce.

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

23. únor 2017

Mimořádný úspěch našich angličtinářů!
23. února se v domažlickém Dominu uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglickém jazyce, kterého se zúčastnili i čtyři žáci naší školy. V poměrně velké konkurenci dosáhli ve dvou kategoriích skvělých úspěchů.V kategorii I.A (6. a 7. ročník ZŠ), ve které soutěžilo celkem 11 dětí, obsadil úžasné 1. místo Štěpán Šamberger (6.D), na 7. místě se umístil Martin Černý  6.A).
V kategorii starších žáků - II.A (určené 8. a 9. ročníkům ZŠ) pak v konkurenci 15 žáků obsadila vynikající 1. místo Michaela Luisa Reháková (8.A), která navíc jako jediná postupuje do krajského kola v Plzni. Na velmi pěkném 7. místě skončil i další soutěžící, Petr Vachulka (9.B). 
(Zpráva v DD) 
Všem velmi gratulujeme a Míše přejeme hodně štěstí v krajském kole.

(pí uč. J. Mrkosová)

 

bullet

22. únor 2017

 Videa a fotogalerie z turnaje
      Pořadí: 8. D, 9. C, 9. A a 8. A

 

bullet

21. únor 2017

 

 
Miniaplikace

Páteční Global village byla důstojnou tečkou za týdenním pobytem šesti studentů na naší škole. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o pro nás exotických zemích. Akce Edison se prostě vydařila.  
 

Projekt Edison na naší škole spěje ke konci. Na zítřek, pátek 17. února, se chystá Global village. Stážisté budou prezentovat svoji kulturu, tradice a zvyky. Těšit se můžeme na ochutnávku jídel a nápojů, chybět nebudou ani exotické tance a zpěv.
Týden utekl jako voda, setkání proběhla přirozeně a neformálně. Moc jim děkujeme za návštěvu a přejeme všechno nejlepší. Určitě zveřejníme ještě více informací, např. videa. Mimochodem i pro ně byla výstavka ve ŠJ.
Napsali o nás v Domažlickém deníku.


V tomto roce započala rekonstrukce naší školní jídelny, zatím části jejího suterénu. 

Protože jídelna vaří pro obě domažlické základní školy, jednu MŠ a mnohé občany města, je třeba mnoho práce provést za plného provozu. To je velmi náročné.

 

(vedoucí ŠJ pí A. Randová)

Hlasovat lze pouze mimo školu!

 

bullet

16. únor 2017

9. - 12. února 2017
Účastníci XV. Českého zimního srazu turistů v Domažlicích se stravovali v naší školní jídelně,
naše kuchařky pro ně připravily i malou výstavku

 

bullet

8. únor 2017

26. ledna navštívili někteří žáci naší školy Přírodovědeckou fakultu a Hrdličkovo muzeum člověka Univerzity Karlovy
 

     (pí uč. G. Milsimerová)

 

 

bullet

7. únor 2017

Ledová Praha
Přestože ve čtvrtek ráno 2. 2. pokryla území našeho regionu ledovka, vyrazili žáci 9. tříd do Prahy. Exkurzi zahájili návštěvou Senátu Parlamentu ČR a besedou se senátorem Janem Látkou. Kluzké chodníky zůstaly i na historické procházce přes Karlův most a po nábřeží Vltavy až k Národnímu divadlu, kde při prohlídce interiéru budovy žáci zhlédli základní kameny a fotili se na střeše divadla.
Posuďte, jak jim to slušelo při večerním divadelním představení Strakonického dudáka od J. K. Tyla. 

 

(třídní učitelé 9. tříd)

 

 

bullet

7. únor 2017

V závěru minulého týdne se uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo 20 žáků z 8. a 9. tříd. Ti vypracovávali úkoly rozdělené do dvou částí - sloh a mluvnici. Ze zúčastněných pak učitelé vybrali práce dvou žáků, kteří budou naši školu reprezentovat v okresním kole. Jsou to Jan Šamberger z 9. A a Petr Vachulka z 9. B. Všem zúčastněným děkujeme za jejich práci a oběma žákům budeme držet palce v další soutěži.
 

(p. uč. Stanislav Tauer, předseda komise)

 

bullet

1. únor 2017

Žáci 9. tříd na semináři z informatiky dostali úkol vytvořit video na zadané téma. Projekt se skládal z několika dílčích úloh. Žáci samostatně vymysleli a rozvrhli strukturu videa, následně sami posbírali informace a video natočili i sestříhali. Jako např. T. Bor z 9.C 

(p. uč. M. Frček)

 

bullet

1. únor 2017

30. - 31. 5. 2017 bude naše škola, tentokrát ve spolupráci s CK BUS TOUR-FOLTÝNOVÁ s.r.o., opět organizovat zájezd do jedné z německy mluvících zemí, a to pro žáky 6. - 9 ročníků.
Letos navštívíme hlavní město Rakouska -
Vídeň
(více informací).
Cena: 1990,- Kč (včetně dopravy, průvodce, ubytování se snídaní) + pojištění + vstupné cca 30 EUR - po upřesnění programu.
Zájezdu se může zúčastnit 44 žáků naší školy. Při výběru účastníků této akce bude jako každoročně rozhodovat i pořadí odevzdání závazné přihlášky. Tu je možno odevzdat od středy 1. 2. do úterý 7. 2. 2017 pí uč. Kalinové (kabinet Pp), či pí uč. Vlčkové (kabinet jazyků).

(pí uč. D. Vlčková a O. Kalinová)

 

 

bullet

31. leden 2017
Tradiční slavnostní oběd našich prvňáčků
Napsali o nás v Domažlickém deníku
 

bullet

31. leden 2017

Pyžamový den ve ŠD
Možná si myslíte, že v pyžamu se hlavně spí a povaluje v posteli. Ale my v družině jsme v pyžamu prožili akční odpoledne. Nejdříve jsme šli v pyžamu obědvat, poté jsme probrali, odkud pochází naše pyžama, o čem sníme a jak nejraději usínáme. To hlavní nás však čekalo v tělocvičně, kam jsme se všichni s dobrou náladou odebrali. Soutěžili jsme např. v přenášení, hledání a sbírání snů. I když některé soutěže nebyly jednoduché, a byla potřeba týmová spolupráce, pyžamové hry jsme si užili. Některé zajímavé momenty můžete vidět v přiložené fotogalerii. 

(pí vych. ŠD)

 

bullet

30. leden 2017

Školní kolo olympiády v AJ
V pátek 27. 1. se na druhém stupni uskutečnilo 
školní kolo olympiády v AJ. Soutěže se v kategorii I.A (žáci šestých a sedmých ročníků) zúčastnilo třináct žáků. Zvítězil Štěpán Šamberger (6.D), druhé místo obsadil Martin Černý (6.A) a jako třetí se umístil Dinh Hoang Huc (6.D). V kategorii II.A (žáci osmých a devátých ročníků) soutěžilo celkem dvanáct žáků, mezi nimiž zvítězila Michaela Luisa Reháková (8.A). Druhé místo obsadil Petr Vachulka (9.B) a třetí se umístil Tomáš Ircing (8.A).
Do okresního kola soutěže, které se bude konat předposlední únorový týden v Dominu, postupují vždy první dva soutěžící z každé kategorie. Místa třetí jsou zároveň i místy případných náhradníků.

(pí uč. O. Holoubková, H. Jindřichová, Z. Matulková, J. Mrkosová)

 

bullet

27. leden 2017

V hlubokém zármutku oznamujeme všem našim kolegům, rodičům a žákům, že 26. ledna zemřel pan Ing. Josef Eger, bývalý učitel 2. stupně naší školy.

 

bullet

25. leden 2017

Společnost AIESEC organizuje projekt EDISON, který je zaměřen na mezikulturní vzdělávání na MŠ, ZŠ a SŠ. V rámci tohoto projektu naši školu, od 13. do 17. 2., navštíví šest zahraničních studentů, aby nás seznámili se svými zeměmi a kulturou. V tuto chvíli máme potvrzenu návštěvu stážistů z Brazilie (Luana Carneiro Pereira), Indonésie (Fabiana Alam), Gruzie (Tamta Atskureli), Pákistánu (Usman Zahoor), Malajsie (Magdalene Aseervatham) a Peru (Sol Parisaca Soto).
Předem děkujeme rodinám našich žáků, které se studentů dobrovolně ujmou.
Profily: Luana Carneiro Pereira, Fabiana Alam, Tamta Atskureli, Usman Zahoor, Magdalene Aservatham, Sol Parisaca Soto

(pí uč. H. Jindřichová)

 

bullet

23. leden 2017

KRKONOŠE 2017 - každoroční lyžařský kurz naší školy
Žáci našich 7. tříd tradičně zavítali do Pece pod Sněžkou na svůj lyžařský kurz, chata Protěž se na týden stala jejich domovem. Na kurz se všichni těšili a náležitě si ho také užili. Celý týden nás provázelo slunné ale mrazivé počasí, sněhové podmínky byly rovněž mimořádně příznivé, sjezdování díky nim skvělé, strava nechutnala jen mlsounům. Děti se učily lyžovat pod vedením svých instruktorů a uprostřed týdne absolvovaly pěší výlet na Černou horu. Kurz byl fyzicky náročný, ale všem absolventům i vedoucím patří velké díky.
 Kurz se prostě vydařil.
 

Výsledková listina závěrečného slalomu

         

(vedoucí kurzu p. uč. T.  Kubal)

 

bullet

20. leden 2017

Setkání s Policií ČR
Ve čtvrtek 19. ledna šla celá školní družina do naší sportovní haly, kde na nás čekali policisti. Přivedli s sebou cvičené psy a ukazovali nám, jak jsou vycvičeni a jak poslouchají. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, např. že psi umí hledat drogy, najít stopu pachatele, kterou dokážou i vyhrabat ze sněhu. Jeden z policistů se převlékl za těžkooděnce a ukazoval nám, jaké pomůcky při své práci používá. Děti si mohly vše vyzkoušet, potěžkat a osahat. Akce s Policí ČR se nám velice líbila. Chtěli bychom  policistům a jejich mluvčí, paní Dagmar Brožové, poděkovat. 

(pí vych. ŠD)

 

bullet

20. leden 2017

Kouzelnické představení
Ve středu 18. ledna jsme byli ve školním divadélku svědky kouzel a triků, které nám předvedla šikovná paní kouzelnice. Některé děti se přihlásily, aby paní kouzelnici asistovaly. I když ale stály vedle ní, stejně nepřišly na to, jak triky dělá. Představení se nám všem velice líbilo. 

(pí vych. ŠD)

 

bullet

10. leden 2017

Taneční chvilky
Každý ví, že pohyb je důležitý. Pohyb na taneční hudbu, si naplno užívají děvčata navštěvující volitelný předmět Taneční chvilky. Při hodinách se učí různé taneční kroky a získávají informace o tancích, které mohly vidět v taneční soutěži Star Dance a se kterými se setkají za pár let v tanečních. Při hodinách bývá veselo a děvčata odchází z hodin s úsměvem na tváři. Na krátkém videu můžete vidět tanec, který se děvčata, mimo jiného, v prvním pololetí naučila. 

(pí uč. M. Váchalová)

 

bullet

9. leden 2017

Blíží se také konec 1. pololetí letošního školního roku, a tedy i vysvědčení. Po příjemném lenošení o vánočních prázdninách by bylo dobré trochu "zabrat", a pokusit se ještě opravit, co se dá. Týká se to především našich deváťáků, jejichž vysvědčení se objeví na přihláškách na střední školy, ale pochopitelně nejenom jich. Věřte, že radost z dobře vykonané práce za to stojí.

 

bullet

9. leden 2017

  Lyžařský výcvikový kurz se blíží
Již 15. ledna ráno se vypraví žáci našich 7. ročníků na  týdenní lyžařský kurz do Krkonoš, který naše škola pořádá již mnoho let. Jako doprovod s nimi pojede 6 proškolených instruktorů z řad pedagogického sboru a lékař. Letos si na nedostatek sněhu určitě nebudou stěžovat.
Vedoucím kurzu bude zkušený učitel TV p. Tomáš Kubal. Aktuální informace z místa pobytu.
Přejeme jim pěkné počasí, prašan, krásné zážitky, a hlavně aby se všichni vrátili zdrávi.
Po jejich návratu se můžete těšit na foto i video zpravodajství, od 16. 1. online informace z kurzu na facebookových stránkách školy.

 

1. leden - Státní svátek - Nový rok, vznik České republiky

Nový rok - svátek začátku nového roku. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá na 1. ledna. V noci z 31. prosince na 1. ledna svět slaví konec roku a tak i začátek nového – Silvestrovské oslavy.
Samostatná Česká republika vznikla 1. ledna 1993. Zapojila se do západoevropských politických struktur12. března 1999 byla přijata do NATO a 1. května 2004 vstoupila do Evropské unie. 21. prosince 2007 se stala součástí Schengenského prostoru (osoby mohou  překračovat hranice většiny evropských států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou).

 

bullet

30. prosinec 2016

Již v úterý 7. prosince proběhlo v Městské knihovně Boženy Němcové finále IX. ročníku soutěže O nejlepšího čtenáře 3. tříd domažlických základních škol. Tuto akci pořádá knihovna ve spolupráci s městem Domažlice k propagaci a podpory čtení mezi nejmenšími čtenáři.
Letos byly vyhlášeny 2 vítězky: Tran Thi Dien Linh (3. A) a Eliška Látková (3. B) z naší školy, ze tříd pí uč. A. Bláhové a E. Hojdové.
Blahopřejeme!!

 

bullet

22. prosinec 2016

Vánoční turnaj měl tradičně skvělou atmosféru
I v letošním ročníku vánočního futsalového turnaje jsme viděli velmi pěkné zápasy. První část turnaje tradičně odehrály šesté a sedmé ročníky, druhou pak osmé a deváté ročníky. V každé kategorii bylo sedm týmů a některá chlapecká družstva doplnily dívky. Pár zápasů skončilo nerozhodně a musely rozhodnout penalty.  Mladší žáci odehráli turnaj v pořadí: 7. B, 6. A, 7. C, 7. A, 6. C, 6. B, 6. D. Starší žáci: 9. A, 9. C, 9. B, 8. B, 8. D, 8. C, 8. A.
Máme radost z tradičně velkého zájmu. 

Za organizaci turnaje děkujeme p. uč. Láskovi, Frčkovi a Kubalovi.

 

bullet

22. prosinec 2016

Během prosince žáci 9. tříd naší školy navštívili Úřad práce v Domažlicích, aby se seznámili s významem této instituce v životě člověka. Žáci byli informováni o významu vzdělání, o jednotlivých částech přijímacího řízení, o pomoci ÚP při rozhodování o SŠ. Mohli si také prohlédnout složku s konkrétní profesí, jaká cesta k ní vede, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto povolání. Otázka nezaměstnanosti se stala také jedním z témat, aby žáci věděli, jak postupovat při ztrátě zaměstnání, a uměli tuto životně náročnou situaci řešit.
Paní Markétě Kopečné, DiS. patří poděkování za spolupráci. Věříme, že i nadále nám zachová přízeň.

(vých. por. pí D. Vančurová)

 

bullet

21. prosinec 2016

Už známe výsledky školního kola dějepisné olympiády.
Školního kola se zúčastnilo 27 žáků, nejvíce bodů získali Vojtěch Ticháček a Samuel Wolf ze 7. C a Kristýna Bohmanová z 8. B.
Tématem letošního ročníku byla Marie Terezie - žena, matka, panovnice, aneb Habsburkové 18. století. Stejné téma zůstává i pro okresní kolo, do kterého jmenovaní postupují.
Všem děkujeme za účast, postupujícím přejeme úspěch v okresním kole! (Výsledková listina)
 

 (pí uč.dějepisu)

 

bullet

21. prosinec 2016

13. 12. žáci 2. B ze ZŠ Klenčí společně se svojí paní učitelkou Ivanou Vargovčíkovou navštívili naši školu. Měli možnost prohlédnout si chovatelský kroužek, pohladit si zvířata která zde chováme a něco se o nich dozvědět. Poté se přesunuli do učebny chemie, kde si sami zkusili vyrobit vlastní modelínu do koupele a sliz. Všichni z toho byli nadšeni.  Na naší škole se jim líbilo a těšíme se na jejich další návštěvu.                                                    

 

   (Marie Eva Psutková z 8.C)

 

 

bullet

16. prosinec 2016

Děti z 2. oddělení ŠD pekly vánoční cukroví
Ve čtvrtek 15. prosince děti z 2. oddělení ŠD oprášily své kuchařské čepice a opět pekly. Protože s jablečným závinem si v říjnu skvěle poradily, přichystala pro ně paní vychovatelka větší oříšek. Děti měly za úkol upéct 3 druhy cukroví (linecké, kokosky a cukroví ze šlehačkového těsta). S přípravou neměly problém, a bylo vidět, že děti doma s pečením pomáhají. Zvládly vykrajovat, nosit plechy do kuchyňky, hlídat cukroví v troubě, obalovat v cukru a samozřejmě ochutnávat. Za dvě hodinky malí kuchtíci a kuchařinky upekli 8 plechů cukroví, na kterém si i se svými nejbližšími pochutnají na pondělní školní besídce. 

(pí vych. M. Váchalová)

 

bullet

15. prosinec 2016

Víte že  na naší škole pracují v tomto roce čtyři asistentky pedagoga?
V 1. roč. pí E. Sauerová, 2. roč. M. Fridrichová, 4. roč. E. Romová a v 8. roč. J. Zíková se věnují žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. 

 

bullet

14. prosinec 2016

Kids' Lab Abrakadabra
Minulý týden (9. 12.) členové chemického kroužku navštívili Národní technické muzeum v Praze, aby se zúčastnili workshopu „Čištění vody“. Projekt se snaží přiblížit dětem chemii pomocí experimentů, a hrou načerpat nové vědomosti. Děti si nejdříve vytvořily směs, kterou poté pomocí dělících metod vyčistily. V druhém praktiku zjišťovaly pomocí indikátoru z červeného zelí co je kyselé a co zásadité. Našim malým chemikům se pokusy moc líbily.

(pí uč. G. Milsimerová a O. Kalinová)

 

bullet

12. prosinec 2016

Naše škola se zúčastnila druhého, regionálního, kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR, které se konalo v Plzni. Naši žáci byli opět velmi úspěšní. Marek Sogel získal úžasných 93 bodů, Barbora Kaplanová 82 bodů, Tomáš Souček 67 bodů.
Maximální bodový zisk byl 100 bodů a celkový počet soutěžících z Plzeňského a Karlovarského kraje byl 60 žáků. Prvních 30 žáků postupuje do dalšího kola. Marek Sogel se celkově umístil na 1. místě, Barbora Kaplanová na 6.  7. místě a Tomáš Souček na 22. místě. Všichni tři z 9. A postupují do třetího, praktického kola, které se uskuteční na Střední umělecko-průmyslové škole v Karlových Varech 10. ledna 2017. Všem našim úspěšným chemikům blahopřejeme a držíme palce ve 3. regionálním kole.

 

(pí uč. G. Milsimerová)

 

 

bullet

7. prosinec 2016

Mikulášské bruslení
To, že Mikuláš obdarovává 5. prosince děti se potvrdilo v plné míře na zimním stadionu města Domažlice. Mikuláš svojí důstojností a vlídností oslovil děti ZŠ Komenského 17. Nezadal si s ním ani anděl, který poletoval na bruslích, jakoby se s nimi narodil. Na všechny strany rozdával dobrou náladu, úsměvy a v neposlední řadě i dětmi oblíbené sladkosti. Bez čertů by to ovšem nešlo a svojí přítomností dokazovali Mikulášovi s andělem jejich božství a hříšníkům to, že špatné skutky dojdou vždy spravedlivého potrestání. Od obou čertů se děti dočkaly takových bruslařských variací, že zůstávaly ohromením stát. 

(pí uč. P. Rybárová)

 

bullet

6. prosinec 2016

V pondělí 5. prosince jako každý rok navštívili školní družinu čert, Mikuláš a anděl. Přestože se děti bály, tak zazpívaly písničky, odříkaly básničky, zatančily a byly odměněny sladkou odměnou. Kupodivu nikdo neskončil v čertím pytli a tak se zase těšíme na jejich návštěvu příští rok. 

(pí vych. školní družiny)

 

bullet

6. prosinec 2016
Předvánoční atmosféra v naší školní jídelně 
 

bullet

5. prosinec 2016

Hrátky s čerty
V pátek 2. 12. se v hale tělocvičny uskutečnilo čertí soutěžení 1. oddělení ŠD. Myslím, že nám to odpoledne i peklo závidělo, protože se sešlo opravdu hodně čertů, čertic a hlavně čertíků. Zasoutěžily si opět celé rodiny i družstva, dospělí proti dětem. Nejobtížnější byla ale překážková dráha, poslední soutěž čertího klání. Byla určena dětem, a ty musely ukázat svou odvahu a překonat strach při jejím překonávání, protože dráhu zdolávaly potmě. Musím moc pochválit všechny malé čertíky. Na konci čekalo na děti překvapení v podobě Mikuláše, anděla a čertů, kteří dětem rozdali připravenou nadílku. Děkuji všem zúčastněným za to, že přišli, za jejich snahu při soutěžení, rodičům děkuji za nadílku i spolupráci a pomoc při soutěžích. Děkuji též Mikuláši, andělovi i čertům, že si udělali čas a přišli mezi nás. Paní Vaňkové děkuji za překrásné perníkové čerty, které si děti odnesou 5. 12. ze ŠD. Poděkovat chci i své dceři, která vše zdokumentovala. A už teď se těším na naše další jarní soutěžení. 
   
(pí vych. J. Macnerová)

 

bullet

2. prosinec 2016

Florbal hoši
Naši mladší a starší žáci nejprve postoupili z kdyňských okrskových kol do okresního kola v Domažlicích, které se konalo pro obě kategorie najednou ve čtvrtek 1. 12. Také v tomto kole potvrdili opět své kvality. Mladší žáci vyhráli všechny zápasy a umístili se na vynikajícím 1. místě, čímž si vybojovali postup do krajského kola. Ve starších žácích byla větší konkurence a naši reprezentanti dosáhli v tabulce stejného počtu bodů jako Horšovský Týn. V náš neprospěch pak rozhodl vzájemný zápas. Ale i přesto starší hoši obsadili velmi hezké třetí místo. 
 

(p. uč. J. Láska a T. Kubal)

 

 

bullet

2. prosinec 2016

Vánoční jarmark se letos vydařil   
Celých 22 dní nás dělí od nejkrásnějších svátků v roce, od Vánoc. Milou tradicí se na naší škole stal Vánoční jarmark, který se každoročně koná právě v tomto předvánočním čase. Kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc podmaloval zpěv koled v podání pěveckého sboru Perníček Zpěvníček a neodolatelná vůně vypečených vánoček a perníčků. Děti si na vlastní kůži zkusily roli výrobce a prodejce. Zjistily, že každá dobrá práce má smysl a je oceněna. Návštěvníci si díky našim dětem tak mohli vybírat z nepřeberného množství vánočních dekorací a dětských výrobků. Všem za jejich projevenou podporu děkujeme a přejeme příjemné prožití Vánoc.   

 

bullet

1. prosinec 2016

Naši mladí chovatelé a chemici
V uplynulých 14 dnech navštívily náš chovatelský kroužek a učebnu chemie děti z 2. D a z 2. E. Seznámily se se zvířátky, které u nás ve škole chováme. Křečík džungarský jim pověděl mnoho zajímavého ze svého života a jak se o něj starat, pokud by si ho vzaly domů. V učebně chemie si vyrobily vlastní lepidlo ze dvou lžic mouky, lžičky cukru a vody. Aby bylo lepidlo barevné, přidali do něj potravinářské barvivo. Lepidlo použily na výrobu „domečku“ pro křečka. 

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

1. prosinec 2016

I tento školní rok se zúčastní naši žáci soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“. Nejúspěšnějšími řešiteli prvního (školního) kola byli z 9. A Marek Sogel, Barbora Kaplanová a Tomáš Souček.
8. 12. se zúčastní v Plzni regionálního kola.
Budeme jim držet palce.

 

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

1. prosinec 2016

Večerní prohlídka ZOO Plzeň
Někteří žáci naší školy, tak jako každý rok, se vypravili do ZOO v Plzni na večerní prohlídku. Nejeli se podívat jen na zvířátka, ale s sebou vezli i adopční příspěvky, na které se složili žáci naší školy. Na pandu červenou vybrali 6 500,- Kč a na sovu pálenou 500,- Kč (na tu se složila 2. D). 

Všem žákům naší školy děkuje panda červená a sova pálená.

 

 

bullet

30. listopad 2016

Sportovní štěstěna od našeho florbalového družstva v okresním kole 23. 11. odvrátila svou tvář, a to na všechny zápasy. Družstvo mladších žákyň vložilo do hry celé svoje srdce a nadšení, ale míček bohužel lovilo z naší branky. I na rozhodující nájezdy na nás štěstí zapomnělo. Celý turnaj se nesl v duchu fair play a dobré nálady a za to patří dík hlavnímu pořadateli Mgr. Jiřímu Láskovi a našemu florbalovému týmu ve složení: Lucie Budková, Sarah Kodadová, Angelina Kovalčuk, Renata Doušová, Michaela Krbcová, Anna Märzová, Pavlína Uhrová, Eliška Sušická, Erika Bohmanová, Anita Kadaňová,Tereza Slačíková a Galina Schreinerová. 
  Tak příště děvčata -:)

(pí uč. P. Rybárová)

 

28. listopad 2016

Pozvánka
Navštivte Vánoční jarmark, který se bude konat ve čtvrtek 1. prosince od 8.00h
ve vstupní hale a v družině naší školy

 

bullet

25. listopad 2016

Dne 23. 11. se děvčata z 8. a 9. tříd zúčastnila okresního kola florbalu. Dívčí týmy byly rozlosovány do dvou skupin a po odehrání v základní skupině se stal náš tým postupujícím vítězným družstvem do finálového utkání. Zde se utkal s týmem ZŠ Msgr. Staška a vítězstvím 2 : 0 si zajistil  postup do krajského kola. Florbalové družstvo bylo ve složení Wolfová, Krejčová, Kobesová, Kodadová, Příbková, Kafková, Tomášková, Soukupová, Čapská, Paidarová , Milfortová, Koutná. Všem gratulujeme a přejeme hodně štěstí v krajském kole. 

(pí uč. O. Kalinová)

 

bullet

21. listopad 2016

Letošního 9. ročníku Juniorfestu - filmového festivalu pro děti a mládež - se naši žáci z obou stupňů naší školy zúčastnili v hojném počtu. Zapojili se do soutěže Pevnost Týn v Horšovském Týně, kde se umístili na krásném 4. místě. Navštívili také Storytelling aneb Karel IV. a  v MKS, zhlédli filmová představení premiérových filmů a ve hře Detektivem na zkoušku obsadili naši zástupci 3. místo. Žáci se také zapojili do výtvarné soutěže Juniorfestu, jejich práce budou draženy ve veřejné aukci, které se mohou zúčastnit všichni na odkazu:www.nfsanceonkolackum.cz, na facebookovém profilu Šance onkoláčkům nebo na www.juniorfest.cz. Peníze získané z této aukce půjdou do Nadačního fondu Šance onkoláčkům. Všem, kteří nás podpoří, děkujeme.
Za realizační tým Juniorfestu děkuji vedení školy za podporu, velký dík patří všem pedagogům, rodičům a hlavně našim žákům za vstřícný přístup k akci a za účast na filmovém festivalu pro děti a mládež. Těším se zase za rok na 10. ročníku Juniorfestu. Na shledanou!

 (pí uč. D. Kovářová)

 

bullet

21. listopad 2016

21. listopadu se od 16.30 h konaly třídní schůzky rodičů a současně i Den otevřených dveří v naší školní jídelně s ochutnávkou jídel.

 

bullet

19. listopad 2016

Naši žáci se stali detektivy
Ve dnech 14. – 16. 11. se skupina pěti žáků ze třídy 5. D zúčastnila soutěže Detektivem nanečisto, která se konala v rámci Juniorfestu v našem městě. Tým ve složení: Adriana Duchoňová, Anna Marie Cook, Markéta Stará, Jirka Císler a Martin Kubal měl za úkol odhalit pachatele, zajistit stopy a prošetřit okolnosti přepadení, které se stalo v Muzeu Chodska. Byly zde odcizeny chodské dudy. Žáci tak měli jedinečnou možnost vyzkoušet si skutečnou policejní práci. Snímání otisků prstů, vyslýchání svědků a sbírání stop v terénu nebylo to jediné, co si za 3 dny mladí detektivové vyzkoušeli. Nakonec jim jejich dovednosti posloužily k tomu, aby dopadli zloděje dud, který se ukrýval v bráně na náměstí. Žáci obdrželi průkaz detektiva, diplom za 3. místo a získali mnoho nových zkušeností a zážitků. 

(pí vych. Michaela Váchalová)

 

bullet

16. listopad 2016

20. zájezd - Anglie 2017 - Londýn a okolí (7. - 12. 5. 2017)
Seznam účastníků a důležité pokyny k platbě:  \Ze života školy\Zájezdy do Anglie

(pí uč. J. Mrkosová)

 

bullet

16. listopad 2016

Státní svátek - 17. listopad - Boj za svobodu a demokracii (MD studentstva)

Sametová revoluce - označení období změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na demokratické principy.

 

bullet

10. listopad 2016

V úterý 8. října a ve středu 9. října navštívila některá oddělení naší školní družiny paní Sita Rojová a děti tak měly možnost si protáhnout svá těla při cvičení jógy.  Jógové pozice se zkušenou cvičitelkou se nám opět velice líbily a těšíme se na další setkání. 

(pí vych. ŠD)

 

bullet

8. listopad 2016

  6. dětské vědecké konference, která se konala v pátek a v sobotu 4.-5. 11. na Univerzitě Karlově v Praze, se zúčastnilo letos 16 našich žáků. Dva z nich, Jan Šamberger a Tomáš Souček, získali krásné 2. místo se svým příspěvkem o palmovém oleji. Moc jim gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalších přírodovědných soutěžích.
      

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

7. listopad 2016

V hlubokém zármutku oznamujeme všem našim kolegům a žákům, že 1. listopadu zemřela paní  Jaroslava Bergerová, bývalá učitelka 1. stupně naší školy.

 

bullet

2. listopad 2016

Strašidelné soutěžení
V úterý 1. 11. si děti z 1. oddělení ŠD užily strašidelného soutěžení. Měly možnost naobědvat se v kostýmech duchů, kostlivců, ježibab a dalších strašidelných bytostí. V družině si pak vyzkoušely svou rychlost, přesnost i odvahu při několika soutěžních disciplínách. Posledním úkolem bylo vybarvit puzzle, rozstříhat je a opět složit. Děti se všech úkolů zhostily s radostí a odpoledne si i s paní vychovatelkou užily. 

 (pí vych. J. Macnerová)

 

bullet

1. listopad 2016

V pondělí 31. října navštívilo školní družinu poprvé v tomto školním roce Nána divadélko s Ovčí pohádkou. Paní Milena Jelínková, absolventka DAMU Praha obor loutkoherectví a herečka profesionálního divadla ALFA Plzeň, výborně vtáhla děti do pohádkového příběhu o ovečkách a vlkovi. Na jedné z fotografií můžete vidět, jak děti zahnaly vlka a zachránily tak ovečky. Na další příběh, který bude před Vánocemi se už teď těšíme. 

(pí vych. ŠD)

 

bullet

1. listopad 2016

Pozvánka
21. listopadu se budou od 16.30 h konat třídní schůzky rodičů a současně i Den otevřených dveří v naší školní jídelně s ochutnávkou jídel. Těšíme se na Vás.

 

bullet

31. říjen 2016

Přírodovědný klokan
Někteří žáci naší školy se zúčastnili soutěže Přírodovědný klokan v kategorii Kadet pro žáky 8.-9. tříd ZŠ. Nejlepšími řešiteli z devátých tříd byli Tomáš Hartl z 9. B se 74 b., Ondřej Frei a Filip Suk z 9. A se stejným počtem 67 bodů a Marek Sogel z 9. A měl 66 bodů. Nejlepšími řešiteli z 8. ročníků byli Petr Konop z 8. B s 60 body, Jakub Řezníček z 8. B s 58 body a Honza Nguyen z 8. D s 54 body.

(pí uč. G. Milsimerová)

 

bullet

28. říjen 2016

Státní svátek - 28. říjen - Vznik Československa
Československo je bývalý stát ve střední Evropě, který existoval (s krátkou přestávkou během druhé světové války) od 28. října 1918 do 31. prosince 1992. Československo vzniklo po první světové válce jako jeden z nástupnických států rozděleného Rakouska - Uherska. Zahrnoval území Čech, Moravy, Českého Slezska (jihovýchodní část Slezska), Slovenska a Podkarpatské Rusi („Horní Uhry“). Československo zaniklo rozdělením na Českou republiku a Slovenskou republiku.

 

bullet

24. říjen 2016

V pátek 21. října si děti z 2. oddělení školní družiny vyzkoušely, jaké je to připravit jablečný závin. Paní vychovatelka nakoupila těsta a potřebné suroviny. Před samotným začátkem byly děti rozděleny do 3 skupin a po ukázce a upřesnění pracovního postupu se malí kuchtíci pustili do práce. V oddělení vládla příjemná atmosféra a pracovalo se s velkým nadšením. Práce šla dětem od ruky a po hodině plných příprav, ochutnávání a pečení se dočkaly voňavé dobrůtky a společně si pochutnaly na výborném jablečném závinu, který si samy připravily. Některé děti myslely také na své rodiče a odnesly si domů malou ochutnávku. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak to malým kuchařům slušelo.                                                                                                                  

(pí vych. M. Váchalová)

 

bullet

21. říjen 2016

Ve středu 19. 10. se naši dva vybraní žáci zúčastnili soutěže „Technika má zlaté dno“, která se konala v prostorách Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Akce proběhla v rámci projektu na podporu technického vzdělávání pro žáky a žákyně středních a základních škol Plzeňského kraje s cílem podpořit zájem o technické obory. Hana Kalousová z 9. C a Vojtěch Jungman ze 7. C a další dva žáci z domažlického gymnázia tvořili tým, který v Plzni soutěžil v sestavení funkčního modelu strojní pily. Úkolem bylo během čtyř hodin sestavit ze stavebnice Merkur model pily, doplněný obvodem stavebnice Boffin a dalším vlastnoručně pájeným obvodem. Celý tým spolupracoval a z celkových šestnácti konkurenčních škol z plzeňského kraje se umístil na krásném šestém místě. 

(p. uč. J. Láska)

 

bullet

20. říjen 2012

Věděli jste jaký byl dnes významný den?
Blahopřejeme a děkujeme našim kuchařkám!

 

bullet

20. říjen 2012

Ve středu 19.10. jako každoročně navštívili žáci devátých ročníků Letiště Václava Havla v Praze, kde je čekaly 2 exkurze. První začínala ve výcvikovém středisku pro piloty a palubní průvodčí (letušky), kde si žáci vyzkoušeli, jak nouzově opustit letadlo na skluzu. Při druhé exkurzi zjistili, jak náročná je práce mechaniků v hangáru a s nadšením se dívali na přistání největšího dopravního letadla na světě Airbusu A 380. Poslední exkurzi jsme zakončili na výcvikovém středisku Řízení letového provozu, které řídí celý vzdušný prostor nad ČR. Poděkování patří všem našim průvodcům, řidiči panu Josefu Turkovi za bezpečnou cestu tam i zpět, a zároveň všem žákům za slušné chování.  

(pí uč. H. Jindřichová a G. Milsimerová)

 

bullet

13. říjen 2016

Historické hrabství Northamptonshire, jeho okolí a jižní pobřeží Anglie
-zájezd pro žáky z několika základních škol našeho okresu

Historické hrabství Northamptonshire a jeho okolí nabízí mnoho kulturně - historických zajímavostí, jakož i příležitostí pro seznámení se s proslulým ostrovním vzdělávacím systémem. Letos začátkem října mělo 30 žáků ZŠ Komenského 17 Domažlice možnost zúčastnit se spolu s žáky ZŠ Staňkov, Stod a Koloveč zájezdu do těchto míst v Anglii. Při společném putování čekaly na děti návštěvy hned dvou elitních univerzit, dále pak prohlídky několika významných anglických měst. O autentický zážitek se postaral pan průvodce, který univerzitu v Nottinghamu absolvoval. Díky tomu dostali žáci reálnou představu o univerzitním životě v Británii a někteří z nich jistě získali i motivaci vrátit se do tohoto centra světového vzdělávání při svém budoucím studiu. Ubytování včetně snídaní i večeří bylo zajištěno přes anglickou agenturu v hostitelských rodinách, které poskytovaly žákům i obědové balíčky.
Strávit v Anglii první říjnový týden a nezažít ani jednou při výletech déšť, naopak si dosyta užít krásných dnů plných slunečního svitu – to sice nezní moc věrohodně, ale kdo nevěří, může se přesvědčit na fotografiích v podrobném zpravodajství ze zájezdu.
Srdečně děkujeme všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu zájezdu, a to hlavnímu organizátorovi akce pro všechny školy- ZŠ Staňkov, vedoucí zájezdu paní učitelce Soně Votrubové, skvělému panu průvodci, spolehlivým řidičům autobusu, všem kolegyním ze ZŠ Staňkov a Stod a hlavně samotným žákům za respektování pokynů všech učitelů, za dochvilnost a za příkladné chování k sobě navzájem jak při výletech, tak i ve večerních chvílích strávených s anglickými rodinami v jejich domovech. Velký dík patří samozřejmě rodičům účastníků zájezdu za to, že svým potomkům jak finančně, tak projevením důvěry v organizátory i v děti samotné umožnili se takovéto dosud zcela ojedinělé akce zúčastnit.

(pí uč. H. Jindřichová, Z. Matulková, D. Vlčková)

 

bullet

13. říjen 2016
Sdělení vedoucí školní jídelny
Dětem, zaměstnancům i cizím strávníkům nebudou fakturovány objednané obědy, které jim nemohly být 12. 10. vydány.
 

bullet

12. říjen 2016

Důležité oznámení
Neznámý pachatel v dopoledních hodinách zatelefonoval vedení naší školy, že v budově je uložena bomba. Okamžitě byla přijata ředitelem a policií veškerá
bezpečnostní opatření, která vzhledem k počtu žáků a poloze naší školy nebyla jednoduchá. Policie důkladně školu prohlédla a v odpoledních hodinách pachatele zadržela.
Zítra bude tedy probíhat výuka bez omezení, podle rozvrhu.

Z vyjádření ředitele školy pro tisk:
„Informaci o dopadení pachatele jsem obdržel ještě ve středu večer, velmi se mi ulevilo, krátkou zprávu jsme dali hned na školní web, abychom uklidnili rodiče a žáky," popisuje ředitel školy Ivan Rybár.
„Musím veřejně poděkovat všem učitelům za odvedenou práci při evakuaci. Za tu jsme dostali i pochvalu od policie," připomněl Rybár.
„Na celé té události byla nejhorší psychická újma některých malých dětí, které plakaly a psychické vypětí učitelů, kteří měli strach o svěřené děti," konstatoval ředitel.
Kromě toho dokázal vyčíslit i hmotnou škodu, kterou škola zaznamenala: „Nákladově se blíží ke 30 tisícům korunám. Jde o částku za nevydané obědy, které se musely zlikvidovat. Objednali jsme vůz z kafilerie, který nesnědené jídlo odvezl."
Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zlociny-a-soudy/policie-bomboveho-anonyma-dopadla-do-nekolika-hodin-20161013.html

 

bullet

11. říjen 2016

Podzimní dekorace a malá ukázka koření a surovin, ze kterých vaří naše školní jídelna

 

bullet

10. říjen 2016

Podzimní exkurze do Liberce
Ve čtvrtek a pátek vyjely společně třídy 8. C a 9. B na podzimní exkurzi. První zastávkou byla prohlídka výrobního závodu coca-coly v pražských Kyjích. Poté následoval přesun do cílového města, do Liberce. Zde i přes nepřízeň počasí jsme prošli místní zoologickou zahradu, kde nám náladu vylepšili rozdovádění bílí tygři, jejichž odchovem se tato zahrada pyšní. Zážitkem pro mnohé byl i nocleh na vysokoškolských kolejích. Druhý den byl věnován návštěvě iQLANDIE Liberec. Žáci zde interaktivní formou mohli proniknout do tajů a záhad různých vědních oborů. Asistenci při provádění pokusů si vyzkoušeli F. Heindl,T. Oulíková a P. Sokolová. Zapojila se i  uč. Milsimerová. Odměnou za jejich odvahu jim byl bouřlivý potlesk publika. Na tvářích všech žáků byla vidět spokojenost s touto exkurzí a už se určitě těší na další podobné. 
 

(pí uč. A. Kupilíková, O. Kalinová, G. Milsimerová)

 

bullet

6. říjen 2016

Přespolní běh – krajské kolo
5. 10. Naši žáci měli možnost po úspěšném okresním kole předvést své kvality i v krajském kole v Tachově. Bohužel se této soutěže nemohl zúčastnit náš největší favorit Štěpán Říha. Reprezentovali nás žáci z osmých a devátých ročníků: Tomáš Souček, Petr Vogeltanz, Filip Suk, Václav Vitoň, Martin Schneider a Jan Janů, který, ač ze sedmého ročníku, byl druhým nejlepším běžcem v rámci našeho týmu. Během dopoledne přišlo i pár přeháněk, ale ty se našemu rozběhu naštěstí vyhnuly. V kategorii starších žáků jsme změřili síly se sedmi nejlepšími školami z kraje a obsadili jsme krásné třetí místo. Děkujeme našim reprezentantům a těšíme se na další sportovní akci. 

(p. uč. J. Láska)

 

bullet

3. říjen 2016

Přespolní běh
Dne 30. 9. se uskutečnil přespolní běh v Horšovském Týně. Areál zámeckého parku a krásné počasí přispěly k hezké sportovní akci, které se zúčastnilo několik škol z našeho okresu. Soutěžilo se tradičně v dívčí a chlapecké kategorii. Mezi nejlepší běžce, kteří vyhráli svojí kategorii, patří Kateřina Čapská, Jan Janů, Štěpán Říha. Mladší dívky běžely okruh 1,2 km a obsadily 2. místo, starší 2,5 km a patřilo jim 3. místo. Mladší chlapci měli trasu 1,5 km a obsadili 3. místo, starší běželi 3 km a díky svému vítězství postupují do krajského kola. 

(p. uč. B. Váchalová a J. Láska)

 

bullet

27. září 2016

Během zářijových  dnů navštívili  koňskou farmu ve Svržně postupně všichni naši  šesťáci. V rámci již tradičně organizovaných adaptačních kurzů měli možnost lépe se zde poznat se svojí novou paní třídní učitelkou a zároveň i s novými spolužáky. Dva dny plné her, sportování, ale i kreativity si všichni užili, což dokazují některé fotografie.  

(pí uč. A. Kupilíková)

 

bullet

26. září 2016

Ve čtvrtek zavítalo do naší školy divadlo dvou herců s hrou Divadlo nekouše. Ti úžasným a velice originálním způsobem provedli žáky 8. a 9. ročníků jednotlivými divadelními žánry. Někteří žáci se aktivně zapojili do představení, Desdemonu nádherně zahrály T. Mašková i B. Ludvíková, nápovědu si vyzkoušeli V. Holomoj a M. Skrejval. Patří jim velký dík za jejich odvahu a snahu nezkazit legraci, která doprovázela celé 90minutové představení. Takhle rozesmáté tváře všech žáků jsme dlouho na divadelním představení neviděli. 

 (pí uč. Alena Kupilíková)

26. září 2016
 

Školní družina na akci Den bez aut
Ve středu 22. září jsme se zúčastnili akce Den bez aut, která se konala na domažlickém náměstí. Viděli jsme otáčecí auto, které simulovalo, jak to vypadá při dopravní nehodě, děti si vybarvily omalovánky s dopravní tematikou, ukázaly, jak znají dopravní značky a užily volný pohyb na náměstí bez aut. Bylo hezké počasí a na akci se nám všem líbilo.                                                                                                                                                           

(děti a vychovatelky ŠD)

 

bullet

23. září 2016

Od letošního školního roku jsou na 2. stupni v provozu elektronické třídní knihy, které využívají docházkový systém. Je nyní proto nezbytně nutné, aby všichni žáci i zaměstnanci školy používali při každém příchodu nebo odchodu z budovy elektronický čip (také u zadních vchodů). Jen tak lze podat důvěryhodné informace, zda jmenovaný je přítomen. Důrazně připomínáme tuto povinnost (návštěvy se musí hlásit v recepci). 

 

bullet

23. září 2016

  Ve středu 21. 9. jsme se my, žáci 6. B, vypravili na návštěvu Městské knihovny Boženy Němcové v Domažlicích. Knihovnice paní Kolíková pro nás měla připraveno poutavé povídání o knihách a seznámila nás s provozem knihovny. Závěrem naší návštěvy jsme si oddělení knihovny pro děti a mládež prohlédli a zalistovali jsme v knihách, které nás zaujaly. Ti, kteří dosud nebyli čtenáři, se zaregistrovali a mnozí z nás si rovnou knihy zapůjčili i domů. Návštěva se nám velice líbila a těšíme se na další podobné akce.
 

(žáci 6.B, pí uč. Z. Matulková)

 

bullet

21. září 2016

Podzimní Anglie 2016 (1. - 7. 10.)
Schůzka účastníků zájezdu se koná v úterý 27. 9. ve 12.40 v učebně č. 31, dodatečná schůzka se koná v pátek 30. 9. o velké přestávce ve sborovně 2. stupně.
Sraz je 1. 10. ve 14.15 na autobusovém nádraží v Domažlicích, odjezd ve 14.45. Příjezd 7. 10. v 15 - 16 hodin. 
S dalšími dotazy se obracejte v kabinetě jazyků č. 30 na p. uč. Jindřichovou, Vlčkovou nebo Matulkovou.
Více na stránkách Ze života školy/Zájezdy do Anglie.

 

bullet

20. září 2016

Státní svátek - 28. září - Den české státnosti

Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935) byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti.

 

bullet

8. září 2016

Od začátku školního roku mohou žáci i dospělí spatřit novinku - Živou knihovnu. Ve vestibulu jsou umístěny dvě skříně s knihami, které si může kdokoli půjčit, přečíst, vrátit, ale i ponechat. Každá kniha nebo časopis, které kdokoli přinese, může sloužit dalším dětem i dospělým, aby si s nimi zpříjemnili volné chvíle. 

(ZŘ p. Stanislav Tauer)

 

bullet

5. září 2016

Adaptační pobyty
V měsíci září pojedou žáci našich nových 6. tříd na adaptační pobyt, letos do Svržna u Hostouně. Cílem je se navzájem poznat s novými spolužáky, kteří přišli z jiných škol. Určitě si jako vždy užijí i spoustu zábavy.

 

bullet

1. září 2016

Přeji nám všem úspěšný a radostný 
školní rok 2016/17

 

Spolu se všemi zaměstnanci naší ZŠ Komenského 17 Vás všechny vítám, zejména naše prvňáčky a všechny ostatní starší žáky, kteří k nám přicházejí letos poprvé. Věřím, že se jim bude na naší škole líbit a najdou si brzy nové kamarády.

(Ředitel školy: Mgr. Ivan Rybár)