Exkurze do Flossenbürgu

Tento měsíc  se zúčastnili žáci tříd 9.A, 9.B a 9.C exkurze do koncentračního tábora Flossenbürg. Tent nepatří k nejznámějším, přestože v něm nacisté věznili tisíce Čechů a  přestože se nachází v těsné blízkosti našich hranic.
Areál  koncentračního tábora byl jako památník zrekonstruován teprve na počátku devadesátých let a až roce 2007 bylo otevřeno zdejší muzeum. Do devadesátých let zde měly sídlit různé firmy a areál byl z části využíván k výrobě a skladování, což je vzhledem k historii tohoto místa až cynické.
Tábor Flossenbürg vznikl již v předválečném období, původně sloužil jako tábor pro asociály a kriminální zločince. Posléze sem byli přiváženi i političtí vězni a váleční zajatci, zejména členové odboje a vojáci z východní fronty. Vězni židovského původu zde tvořili menšinu.
V areálu tábora nám byl popsán průběh běžného dne zdejších vězňů. Den začínal nástupem a počítáním na apelplacu, tato procedura trvala asi hodinu. Následovala „snídaně“, náhražka kávy s kusem chleba, po ní odcházeli vězni pracovat. Pro oblast Flossenbürgu byla typická velice kvalitní žula, kterou museli vězni dobývat za nelidských podmínek, a mnoho jich při tom zemřelo.  Někteří z vězňů byli také půjčováni místním obyvatelům jako otrocká síla, například k práci na poli.  Po celodenní dřině museli vězni opět vytrpět nástup a počítání, na apelplac museli být přineseni i ti, kteří během dne zemřeli. Po večeři měli vězni noční klid a ráno se vše opakovalo.
Pokračovali jsme prohlídkou táborových sprch, které byly ještě donedávna využívány jako firemní jídelna(!). Dále jsme shlédli zbytky budov táborové marodky a vězení. Na popravišti ve věznici byli popraveni mnohé významné osobnosti protinacistického odporu. Z Němců například pastor Dietrich Bonhoeffer. Pokračovali jsme v prohlídce táborového hřbitova a krematoria. Místo i po téměř 80 letech působí velice tísnivě. Dále jsme navštívili přilehlý památník obětem tábora s pamětní deskou s počtem padlých příslušníků všech národů, které zde trpěly.
Celkem ve Flossenbürgu a síti jeho pobočných táborů zahynulo 30 000 vězňů z celkového počtu 96 000 internovaných. Čechů zde mělo zemřít 3784.
(pí uč, D Vlčková, foto pí uč. O. Holoubková)

 

 

Comments are closed.
Roky
Poslední příspěvky
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com