Aktuálně ze Skotska

V neděli 2. 10. se ve večerních hodinách vydalo celkem 31 žáků z 6. a 9. tříd na výukový zájezd do Skotska.

Program: Sejdeme se ve 20:30 za kostelem U Svatých v Domažlicích. Odjedeme autobusem do Rotterdamu, který si následující den prohlédneme. Odtud přejedeme do nizozemského Haagu, ze kterého nás převeze trajekt do Skotska. Čeká nás nabittý program, o kterém vás budeme průběžně informovat. Navštívíme nejen slavná místa z natáčení filmů o Harry Potterovi, projedeme se vlakem Hogwarts Express, ale také například uvidíme horu Ben Nevis, Edinburgh nebo jezero Loch Ness. Šestý den zájezdu se ze Skotska přesuneme autobusem přes Anglii do Doveru. Odtud vyjedeme směrem domů. Cestou se zastavíme v Bruselu na prohlídku Parlamentu a osmý den se v brzkých ranních hodinách vrátíme zpět do České republiky.
Na cestě žáky doprovodí paní učitelky H. Jindřichová, E. Tomanová a D. Glacová.


1.den
První den jsme strávili v Nizozemsku a proběhl bez problémů, za krásného počasí. Prohlédli jsme si město Haag s Palácem míru, kde sídlí soudní tribunál. Nejvíce nadšeni jsme byli ze Severního moře, v kterém si někteří z nás smočili nohy. Poté jsme přejeli do hlavního města Amsterdamu a užívali si místní rušné atmosféry. Zaujala nás architektura a velké množství vodních kanálů. Nyní míříme na trajekt do Newcastlu a těšíme se na zítřek, již na zážitky ze Skotska.

2. den
Po bezproblémovém nalodění na trajekt a ubytování
v útulných kajutách nás čekala plavba po klidném Severním moři. Dlouho budeme vzpomínat na velkolepou večeři, která proběhla formou bufetu. Z výběru jídel i chodů nám přecházely oči úžasem.
Po ranním budíčku nás přivítal anglický Newcastle a my jsme vyjeli vstříc našemu putování po stopách Harryho Pottera.  Na hradě Alnwick nám daly místní profesorky lekci létání na koštěti a všechny žáky velice chválily. Jak můžete vidět z fotografií, žáci lekci zvládli na jedničku.
Cestou do Skotska jsme se zastavili v městečku Falkirk u světového unikátu, kterým je 35 metrů vysoký lodní výtah. Při přejezdech autobusem nám pan průvodce připravil film Harry Potter. Viděli jsme v něm i námi navštívená místa.
V podvečer jsme šťastní a unavení dojeli na Skotskou vysočinu do malebného hotelu. Zatím všechny moc zdravíme a těšíme se na ítřejší den, o kterém vás opět budeme informovat.

3. den
Na Skotské vysočině nás ráno probudilo šumění deště. Po snídani jsme zabalili do autobusu batůžky s pláštěnkami a připraveni na výlet v pravém skotském počasí vyrazili vstříc dalšímu  poznávání míst spojených s Harry Potterem. Tentokrát na výlet údolím Glen Coe, které je považováno za jedno z nejkrásnějších míst ve Skotsku, až do města Fort William. Nejvyšší horu Skotska Ben Nevis jsme bohužel jen tušili v mracích a mlze.
Ve Fort William nás již čekal autentický legendární vlak do Bradavic tažený parní lokomotivou. Na zastávce vlaku jsme dokonce navštívili Muzeum železnice, měli jsme příležitost koupit si suvenýr a prohlédli si celý vlak včetně první třídy. Nejkrásnější zážitek celého dne byl přejezd vlaku přes
viadukt Glenfinnan s jeho jednadvaceti oblouky. Cesta vlaku vedla do města Mallaig, které již omývá Atlantský oceán. V cíli žáci vyplňovali pracovní
listy, kde měli několik otázek pro místní obyvatele. Odtud jsme se po rozchodu vrátili autobusem zpět pod viadukt, abychom si také vyfotili vlak v celé jeho kráse. Cestovní kancelář jako vždy nezklamala, a proto na všechny důležité momenty dnešního dne nám přestalo pršet.
Těšíme se na další den, kdy vám přineseme objevné zprávy o existenci lochnesské příšery. Bedlivě sledujte naše zpravodajství.

Vlak Fort William

4. Den

Ve čtvrtek jsme se vydali nejkrásnějším údolím Glenfinnan směrem ke Kaledonskému kanálu. Je to průplav ve Skotsku, který spojuje Severní moře na východě a Atlantský oceán na západě. Délka celého kanálu je 96 kilometrů a končí jezerem Loch Ness nedaleko města Fort Augustus. Cestou autobusem nám pan průvodce pustil v televizi filmo fotografiích lochnesské příšery, ve kterém jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o původu legendy. Překvapilo nás, že i BBC věnovala nemalé finanční prostředky na výzkum této legendy. Jezero Loch Ness je považované za nejtajemnější
místo na světě. Abychom vám konečně odtajnili naše objevy z pozorování, příšeru jsme nezahlédli, ale prý se ukázala přesně ve chvíli, kdy jsme se otočili na společné fotografování.
Po prohlídce jezera nám pan průvodce společně s řidiči připravili občerstvení formou párků a také rozdali dětem minerálky. Cestu dětem krátila znalostní soutěž z našeho zájezdu. Právě máme čtyři výherce, kteří obdrží jako cenu slavnou vafli v Bruselu.
Na závěr výletu nás čekal krátký výstup na vyhlídku nedaleko pohoří „Tři sestry“. Zde nás stihl pravý skotský vydatný déšť. Všechny děti zvládly cestu skvěle a statečně a po večerním usušení mokrých bot si zabalily kufry. Dnes je naše poslední noc v hotelu a zítra nás čeká návštěva Edinburghu.
Z dnešního dne máme mnoho intenzivních zážitků.

5. den

Dnes ráno jsme opustili hotel MGM v městečku Tyndrum a zamířili poznávat hlavní město Skotska Edinburgh. První zastávka vedla na
nejstrašidelnější hrad ve Velké Británii, kde jsme mohli vidět korunovační klenoty skotského krále, kterými byl naposledy korunován panovník Karel II. Alžběta II. sice byla i skotskou královnou, ale nikdy nebyla těmito klenoty korunována. Úderem jedné hodiny místního času vystřelilo z hradeb dělo a tím naše prohlídka skončila. Cesta z hradu nás vedla do uličky, kde trávila J. K. Rowlingová čas psaním knihy o Harry Potterovi. Tato ulička byla předlohou tzv. Příčné ulice. Navštívili jsme zde obchod a muzeum H. P., kde si někteří zakoupili suvenýry.
Dále jsme pokračovali k Holyroodu, sídlu současného panovníka Karla III. Odtud jsme vystoupali na vyhlídku nad městem. Bylo zde sice větrno, ale celé město i Severní moře jsme měli jako na dlani.
Edinburgh jsme opustili ve večerních hodinách a čekal nás noční přejezd celou Anglií do přístavního města Dover.

6. den

Náš poslední den zájezdu začal přejezdem kanálu La Manche Eurotunelem. Již od rána nás vítalo sluníčko a teplé počasí. Těšili jsme se na hlavní město Belgie – Brusel, sídlo evropských institucí. U budovy Evropského parlamentu se nachází návštěvnické centrum Parlamentárium, kde jsme se prostřednictvím interaktivní prohlídky seznámili s historií Evropské unie a fungováním parlamentu.
Viděli jsme sídlo belgického krále a mnoho jiných pamětihodností. Ochutnali jsme také typické belgické vafle, hranolky a pralinky.
Loučíme se s vámi z autobusu, když projíždíme kolem osvětleného Atomia, stavby vysoké přes sto metrů, jež byla postavena ku příležitosti výstavy Expo 58. Jsme rádi, že dosud probíhal zájezd bez problémů. Odvážíme si mnoho nezapomenutelných zážitků a také nová přátelství mezi oběma školami.
Poděkování patří především CK Poznání, oběma pánům řidičům za bezpečnou jízdu a zejména panu průvodci Jiřímu Ježkovi, který měl celý program perfektně a zajímavě připravený.
Co říci na závěr?
I před veškerou únavu panovala v celém kolektivu vždy dobrá nálada, pohoda a na všechny bylo spolehnutí.

 

 

Comments are closed.
Roky
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com